Świadomi właściciele gospodarstwa rolnego będą robić wszystko, by ich uprawa przynosiła duże zyski. W dzisiejszych czasach mamy szeroki dostęp do wiedzy o tym, jak bardzo pomocna w tym wszystkim jest analiza stanu gleby. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są metody pobierania próbek z gleby i kto może nam w tym pomóc.
Metody pobierania próbek gleby – warstwa orna i podorna
Żeby poddać glebę analizie, należy pobierać próbki gleby z warstwy ornej oraz podornej. Jest to konieczne, by uzyskać miarodajne wyniki. Warstwa orna to nic innego, jak górna część gleby poddana uprawie mechanicznej. Do jej pobrania wystarczy wykopanie małego dołka. Warstwa podorna znajduje się głębiej, ale jej pobranie jest równie istotne, ponieważ jej właściwości mogą znacznie różnić się od wierzchniej warstwy.
Najprostsze metody pobierania próbek gleby
Jeśli ktoś martwi się, że metody pobierania próbek gleby wymagają specjalistycznego sprzętu i rozległej wiedzy, to nie ma się czego obawiać. Najprostszym sposobem pobrania próbki jest szpadel. Po wykopaniu dołka o głębokości 20 cm, należy z profilu odkroić część gleby – jest to warstwa orna. Następnie trzeba powiększyć dołek o kolejne 20 cm i pobrać próbkę podorną. Nie sprawi to większej trudności nawet tym, którzy nie za bardzo znają się na tym temacie, a poza tym nie wymaga profesjonalnych narzędzi, jednak musi być zrobione dobrze. Tak przygotowane próbki należy poddać analizie, która pomoże określić zawartość substancji organicznych, strukturę gleby i wiele więcej.
Inne metody pobierania próbek gleby
Jeśli ktoś posiada jakieś specjalistyczne narzędzia, to również może wykorzystać je do pobrania próbek gleby. Na przykład laska Egnera posłuży do pobrania warstwy ornej, a do uzyskania warstwy podornej konieczne będzie użycie szpadla i wykopanie głębszego dołka. Z kolei laska żłobakowa nie wymaga użycia innych narzędzi, więc jest samowystarczalna. Laska spiralna i laska Edelmana umożliwiają pobranie próbek poprzez obracanie i wbijanie ich w glebę na tych samych głębokościach. Jednak samodzielne wykonywanie tego typu czynności może nie być dokładne. Najlepiej skorzystać tu z usług profesjonalistów. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://rolnictwoprecyzyjne.eu/proby-glebowe/. Dzięki takiej pomocy łatwiej o wiarygodne wyniki i poprawę jakości zbiorów.