Wiadomości z Mikołowa

Jakie grzyby można zbierać w sierpniu?

  • Dodano: 2024-09-25 10:45

Wielu zaprawionych grzybiarzy nie czeka z wyprawami do lasu na samą końcówkę lata - i uważa, że sezon na grzyby tak naprawdę zaczyna się już w sierpniu. Jakie gatunki grzybów można wtedy znaleźć w leśnej ściółce?

Kurki... i nie tylko — na jakie okazy możemy trafić?

Choć z prawdziwym grzybobraniem chyba każdemu kojarzy się wrzesień — nawet w środku lata możemy spotkać sporo jadalnych okazów. Ostatnie sezony przeplatają ze sobą gorące, upalne wręcz dni z ulewnymi opadami — więc gdy tylko dobrze się „trafi” z pogodą i odpowiedniego dnia wyruszy do lasu, można się (pozytywnie) zaskoczyć.

Najwięcej powinno być, oczywiście, kurek. Pieprznik jadalny czuje się w letnich warunkach, jak wiadomo, bardzo dobrze i, w niemal wszystkich zakątkach kraju, rośnie już od lipca. Warto szukać go w borach, ukrytego pod warstwą mchu lub opadłych liści.

Ale to nie wszystko; „wrześniowe” grzyby też coraz chętniej wydają owocniki jeszcze przed rozpoczęciem pełnego sezonu. W sierpniu — po tych bardziej wilgotnych wieczorach i nocach — możemy trafić na:

  • prawdziwki i podgrzybki — w lasach każdego typu, ale najczęściej — niedaleko sosen i świerków, z którymi wchodzą w mykoryzę;

  • koźlarze — w sierpniu możemy się natknąć zarówno na koźlarza babkę (najczęściej w towarzystwie brzóz), jak i na koźlarza czerwonego (wyłącznie pod topolą osiką!);

  • gąski — dla początkujących grzybiarzy bardzo kłopotliwe, bo wiele z ich gatunków jest przynajmniejŚ niesmacznych (niektóre wręcz trujące); za to bardziej doświadczeni mogą w sierpniu zacząć rozglądać się za gąskami niekształtnymi, czerwieniejącymi czy wierzbowymi;

  • maślaki — których można szukaćŚ jeszcze na początku czerwca! Najczęściej występują w lasach iglastych: żółtych maślaków możemy szukać pod modrzewiami, ziarnistych — niedaleko sosen;

  • gołąbki wyborne — które najobficiej rosną właśnie w sierpniu. Rosną i w lasach iglastych, i liściastych — w towarzystwie świerków, sosen, buków i dębów.

Przy odrobinie szczęścia możemy natknąć się także na pojedyncze okazy kań oraz rydzów.

A na które gatunki trzeba uważać?

Jeśli sierpniowa aura sprzyja pojawianiu się prawdziwków i maślaków — w trakcie grzybobrania prawdopodobnie trafimy także na okazy trujące. Przy okazji letnich wypraw do lasu radzimy szczególnie uważać na:

  • muchomory — zwłaszcza czerwone oraz zielonawe sromotnikowe (bardzo podobne do gąsek);

  • borowiki szatańskie;

  • maślanki wiązkowe;

  • zasłoniaki rude.

Co ciekawe — w sierpniu na obrzeżach niektórych lasów (jak i na łąkach czy pastwiskach) spotkamy takżeŚ łysiczkę lancetowatą. Czyli jeden z niewielu rosnących w Polsce gatunków grzybów psylocybinowych. Ich zbieranie jest, z uwagi właśnie na zawartość psylocybiny, wykazującej silne właściwości psychoaktywne, zabronione. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak takie okazy wyglądają — i jak się rozwijają! — zobacz growkity na https://shroomsy.pl/growkity.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.