Wiadomości z Mikołowa

Jakich ozdób nie może zabraknąć na dużej choince?

  • Dodano: 2022-11-22 05:45, aktualizacja: 2022-11-22 05:53

Bożonarodzeniowy okres stanowi magiczny czas, kiedy dekorujemy nasze domy oraz ogrody, wprawiając domowników w wyjątkowy nastrój. Większość z nas prawdopodobnie nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez kultywowania tradycji, takich jak zawieszanie jemioły nad sufitem, chowanie sianka pod obrusem, śpiewanie kolęd. Najczęściej praktykuje się przystrajanie świątecznego drzewka – choinka stanowi ważny element świąt! Jakie dekoracje na niej umieścić? Dowiedz się, jakich ozdób nie może zabraknąć na dużej choince.

Jaką symbolikę kryje choinka?

Co ciekawe, tradycja ubierania choinki obchodzona jest już od XVI wieku. Pochodzi ona z niemieckiej tradycji ewangelickiej i zagościła ona u nas na przełomie XVIII oraz XIV wieku. Na początku drzewko przystrajali jedynie mieszkańcy miast, a na wsiach przez długi czas wykorzystywano ludową ozdobę, którą zwano podłaźniczką. Obecnie choinka jest w znacznej części domów podczas Bożego Narodzenia. Drzewko to charakteryzuje się bogatą symboliką – warto przy tym wspomnieć, że pierwotnie było ono związane z przedchrześcijańskim kultem wiecznie zielonego drzewka. Dopiero wraz z biegiem czasu stało się ono symbolem świąt i Jezusa Chrystusa jako źródła życia.

Ozdoby choinkowe, o których warto pamiętać

Zgodnie z tradycją drzewko bożonarodzeniowe powinno być ubierane dopiero w dzień wigilii Bożego Narodzenia. W polskich domostwach robi się to jednak nierzadko już na początku grudnia, co nastraja domowników do zbliżających się świąt. Ozdoby choinkowe, podobnie jak samo drzewko, kryją w sobie wyjątkową symbolikę, dlatego warto pamiętać o nich podczas tegorocznego przystrajania choinki. Jakich ozdób nie może zabraknąć na choince?

Ozdoby choinkowe pomagają wprowadzić wręcz magiczny nastrój. Spraw, by te święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe i przystrój choinkę niepowtarzalnymi dekoracjami: www.holyart.pl/boze-narodzenie/ozdoby-bozonarodzeniowe-na-choinke.

Bombki choinkowe

Okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej stanowią symbol harmonii – tak jest również w przypadku bombek. Te piękne dekoracje według legendy zawdzięczamy biednemu rzemieślnikowi z Niemczech – żył on w XIX wieku i pracował w hucie szkła. Mężczyzna nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie drzewka orzechami czy jabłkami, co było wtedy powszechnym zwyczajem, więc zdecydował się na wydmuchanie ich ze szkła. I właśnie tak miały powstać pierwsze choinkowe bombki.

Bombki na choinkę, oprócz wspomnianej wcześniej harmonii i życiowej równowagi, stanowią symbol nieskończoności ludzkiego życia. Ukazują ciągłe odradzanie się oraz wieczną naturę Boga. Obecnie możemy cieszyć się dekoracjami przybierającymi przeróżne kształty. Na szczególną uwagę zasługują ozdoby choinkowe ze szkła dmuchanego – a w szczególności te ręcznie wykonane i pojedynczo malowane.

Szpic bądź gwiazda na czubek choinki

Szpic na czubku choinki ma wskazywać punkt na niebie, dzięki któremu drzewko stanie się domową osią świata. Z kolei gwiazda nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej wskazującej drogę do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, za którą podążali Trzej Królowie.

Łańcuchy na choinkę

Ludowe wierzenia wskazują, że łańcuchy choinkowe chronią dom przed kłopotami, a także wzmacniają więzi rodzinne – warto ozdobić nimi bożonarodzeniowe drzewko! Ponadto, symbolizują one ciągłość zdarzeń.

Świąteczne światełka i lampki

Światełka oraz lampki to symbol narodzin Zbawiciela, który przynosi światłość oraz zbawienie. Warto przy tym wspomnieć, że są to najstarsze ozdoby choinkowe – tradycja wieszania światełek wywodzi się z kultu ognia.

Dzwoneczki

Dobrą nowinę oraz radość symbolizują dzwoneczki. Zwyczaj ich wieszania związany jest z używaniem dzwonów w kościołach, aby głosić narodziny Jezusa Chrystusa. Najczęściej możemy się spotkać z czerwonymi oraz złotymi elementami w formie bombek czy łańcuchów. Warte uwagi są także dzwoneczki wykonane z drewna – dodają one drzewku niepowtarzalnego uroku.

Wśród ozdób, którymi warto udekorować choinkę można wymienić również szyszki i orzechy, które symbolizują dobrobyt. Ponadto, niekiedy na świątecznym drzewku wieszane są jabłka – chociaż początkowo nawiązywały do biblijnego owocu, teraz coraz częściej kojarzone są ze zdrowiem i młodością.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.