Zagęszczarki do gruntu to maszyny, które znajdują powszechne zastosowanie podczas realizacji różnorodnych prac budowlanych i drogowych. Ich właściwy dobór pod względem rodzaju i parametrów ma znaczący wpływ na prawidłowy przebieg tych projektów. W artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią zagęszczarkę do gruntu.
Co to jest zagęszczarka do gruntu i jakie jest jej zastosowanie?
Zagęszczarka do gruntu to maszyna budowlana, której głównym zadaniem jest zagęszczanie podłoża. Jest niezbędna podczas prac ziemnych, gdzie konieczne jest stabilizowanie niespoistych gruntów pod budowę dróg, układanie przewodów elektrycznych czy kanalizacyjnych oraz przygotowanie terenów pod budowę. Oprócz tego znajduje również zastosowanie przy zagęszczaniu mas bitumicznych.
Działanie zagęszczarki opiera się na obrotowym ruchu mas mimośrodowych, który generuje siłę odśrodkową, wprowadzającą płytę denną w drgania.
Czym kierować się przy wyborze zagęszczarki do gruntu?
Przy wyborze zagęszczarki do gruntu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wagę, która ma wpływ na przeznaczenie i sposób działania danego modelu. Maszyny te można podzielić na lekkie, o wadze do 150 kg, oraz ciężkie, ważące od 150 do nawet 500 kg.
Pierwsze z nich to zazwyczaj zagęszczarki jednokierunkowe, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku zagęszczania gruntów o niewielkiej frakcji, takich jak piaski, na głębokości do ok. 30 cm. Manewrowanie nimi jest o wiele łatwiejsze ze względu na ich stosunkowo niewielkie wymiary. Cięższe zagęszczarki przeznaczone są natomiast to ubijania podłoży o dużej frakcji, takich jak żwiry, na głębokości ok. 50 cm. Bardzo często wyposażone są one również w rewers, dzięki któremu operowanie nimi w ciasnych przestrzeniach jest o wiele łatwiejsze.
Istotnym parametrem, na który należy również zwrócić uwagę, kupując maszynę do zagęszczania gruntu, jest sposób jej zasilania. Większość modeli na rynku to zagęszczarki spalinowe, które wyposażone są w silniki benzynowe. Oprócz nich można jednak także wyróżnić urządzenia z silnikiem wysokoprężnym, przeznaczone do pracy w szczególnie trudnych warunkach, oraz zasilane elektrycznie. Akumulatorowe zagęszczarki sprawdzają się głównie tam, gdzie ze względu na różnorodne ograniczenia konieczne jest zastosowanie maszyn bezemisyjnych.
Zaufaj doświadczeniu i wybierz zagęszczarki Swepac
Poszukując maszyn do zagęszczania gruntu, warto zwrócić uwagę na zagęszczarki Swepac. Ten szwedzki producent maszyn dla branży brukarskiej i budowlanej z ponad 30-letnim doświadczeniem ma w swojej ofercie ich szeroki wybór.
Znaleźć w niej można przede wszystkim lekkie zagęszczarki jednokierunkowe o wadze od 50 do 140 kg, idealne do zagęszczania gruntów ziarnistych i asfaltu. Wśród nich najpopularniejsze modele to Swepac F92, F140 oraz FR95. Wysokowydajne zagęszczarki rewersyjne o wadze od 160 do 500 kg, z płytą denną ze stali Hardox® dostępne są zarówno w stosunkowo lekkim wariancie, idealnie sprawdzającym się przy wykonywaniu nawierzchni brukowanych, jak i wyposażone w napęd hydrauliczny modele Swepac FB450 oraz Swepac FB510, przeznaczone do prac związanych na przykład z budową dróg.
Oprócz tego producent ten oferuje także:
-
zagęszczarki do kostki brukowej, wyposażone w ochronne płyty do brukowania wykonane z elastomeru poliuretanowego Vulkollan®, napędzane za pomocą silników wysokoprężnych lub benzynowych marki Honda,
-
zagęszczarki do asfaltu, wyposażone w trapezową płytą denną, z podniesionymi krawędziami i układem wodnym, które zapobiegają przywieraniu asfaltu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyn Swepac?
Zagęszczarki Swepac wyróżniają się na rynku solidną konstrukcją z zastosowaniem cynkowanych ogniowo obudów, zapewniających ich wysoką odporność na korozję, innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i szeroką dostępnością modeli. Aby móc jednak podczas prac w pełni korzystać z ich wszystkich zalet, wybrana spośród nich zagęszczarka powinna być właściwie dopasowana do rodzaju projektów, podczas których najczęściej będzie wykorzystywana.
W związku z tym przykładowo zagęszczarki o wadze poniżej 300 kg będą idealnym wyborem dla branży brukarskiej. Wszystkie z nich mogą zostać wyposażone w płytę do brukowania. Z kolei w pełni hydrauliczne zagęszczarki nawrotne, takie jak model FB450, polecane są dla firm budowlanych realizujących złożone projekty wymagające zagęszczania kruszywa o dużej frakcji.
Wybierając zagęszczarki do gruntu Swepac, nie trzeba jednak martwić się o ich serwis czy dostępność części. Producent zadbał pod tym względem o swoich klientów, udostępniając dla nich wygodny portal ułatwiający dobór i zakup części, których dostawa na terenie Polski jest realizowana od ręki. Użytkownicy maszyn, którzy nie chcą samodzielnie podejmować się ich naprawy i serwisowania, mogą natomiast skorzystać z usług autoryzowanego serwisu.
Wybierając zagęszczarkę do gruntu, najważniejsze jest odpowiednie dobranie jej do rodzaju oraz grubości zagęszczanego podłoża. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na jakość, o którą nie trzeba się jednak martwić, decydując się na zakup zagęszczarki Swepac.