Wiadomości z Mikołowa

Jak zachować płynność finansową?

  • Dodano: 2016-05-20 08:15, aktualizacja: 2016-05-20 08:28

W prowadzeniu firmy istotne znaczenie ma zachowanie płynności finansowej. To dzięki niej, w sytuacji gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami, przedsiębiorstwo jest w stanie poradzić sobie z chwilowym zastojem finansowym. Jak zatem postępować, by utrzymać płynność finansową?

Nawet jeśli sprawdzisz wiarygodność kontrahenta i podpiszesz stosowną umowę, zawsze musisz mieć na uwadze ewentualność nieterminowego regulowania należności. Warto więc zabezpieczyć się w odpowiedni sposób, by utrata płynności finansowej nie spowodowała zachwiania twojej firmy i nie doprowadziła do upadłości. Wśród przedsiębiorców wybierane są najczęściej dwie drogi ułatwiające zachowanie płynności.

Faktoring pełny

Faktoring pełny (bez regresu) to rozwiązanie, które polega na wykupieniu przez faktora należności wynikających z faktur wystawionych przez faktoranta (przedsiębiorcę). W efekcie firma otrzymuje środki finansowe - dużo wcześniej niż ustalony termin płatności. Dzięki temu - nawet jeśli kontrahent będzie spóźniał się ze spłatą zobowiązania - przedsiębiorca nic na tym nie straci. Całe ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta przechodzi bowiem na faktora.

Cena usługi ustalana jest indywidualnie - zgodnie z obowiązującym cennikiem firmy faktoringowej.

Kredyt obrotowy

Alternatywą dla faktoringu jest po prostu kredyt dla firm. W zależności od banku, przedsiębiorca może otrzymać nawet 300 000 zł na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wysokość kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej firmy. Niektóre banki biorą pod uwagę deklaracje z urzędu skarbowego, a niektóre bazują na historii konta firmowego.

Pieniądze pochodzące z kredytu obrotowego można przeznaczyć na dowolny cel, tj. zakup nowego sprzętu, wypłata pensji pracowników, zakup towarów, sfinansowanie usług. Dzięki temu - gdy kontrahenci spóźniają się z płatnością, płynność finansowa zostaje zachowana.

Ubezpieczenie należności

Chcąc zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej, można również wykupić polisę ubezpieczeniową. Rolą ubezpieczenia należności jest przede wszystkim minimalizowanie ryzyka finansowego związanego z opóźnieniami w terminach płatności w ramach faktur wystawianych kontrahentom.

Komentarze (3)    dodaj »

  • AOW Faktoring S.A.

    Jak pokazują badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, mikro przedsiębiorstwa na zapłatę oczekują średnio ok. 4 miesięcy. Dodatkowo kondycja finansowa tych małych firm jest najbardziej zależna od pojedynczych opóźnień w spłacie, a takie opóźnienie jest w stanie spowodować problemy z płynnością finansową, a nawet doprowadzić do niewypłacalności i bankructwa. Faktoring jest rozwiązaniem tych problemów, i opiera się on na wiarygodności kontrahentów, dlatego mogą się o niego starać nawet nowo powstałe firmy bez zdolności kredytowej.

  • RakusPFK44

    O, dobrze godo ten przede mną. Faktoring to bardzo dobra rzecz, sam mam firmę transportową i moi kontrahenci albo raczej ciule spóźniali się z opłatami przez co i ja nie miałem tyle pieniędzy ile potrzebowałem na opłaty. Poszukałem trochę na ten temat i co można zrobić i wtedy znalazłem tę firmę Bibby. Powiem szczerze, że na początku nie czułem się przekonany, bo nie ufam tym wszystkim obcym nazwom i generalnie tej bankowości i staram się od tego trzymać z daleka, ale muszę przyznać, że oni mi pomogli i jak wysyłam im faktury to płacą mi 90% ich wartości praktycznie od razu i później czekam na resztę, ale dzięki temu stać mnie na to, aby moja firma normalnie funkcjonowała.

  • Patryk

    Faktoring, w dobie kryzysu, często stanowi nie alternatywę a konieczność, aby utrzymać płynność finansową. Dzieje się tak nie tylko na polskim rynku, ale również w przypadku rynków europejskich. Jeśli chodzi o firmy faktoringowe to tutaj warto chyba korzystać z usług tych największych i najbardziej sprawdzonych. Sam znam w sumie tylko jedną, Bibby Financial Services, ale z wielu opinii w internecie dowiedziałem się chyba samych dobrych rzeczy. Dodatkowo w razie wątpliwości na ich stronie również można znaleźć niezbędne informacje. Podsumowując - faktoring wydaje się bardzo dobrą opcją na nadchodzące lata i dobrze wykorzystywany może być bardzo pomocny dla firm pragnących utrzymac płynność finansową

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.