Wiadomości z Mikołowa

Jak zaadaptować kontener morski

  • Dodano: 2021-12-15 12:00, aktualizacja: 2022-12-06 09:28

Kontener morski jest wielokrotnego użytku z przeznaczeniem do przewozu towarów różnymi rodzajami transportu i umożliwia przeładunek mechaniczny pomiędzy pojazdami. Opierając się na celu funkcjonalnym, produkt ma konstrukcję, która w pełni odpowiada warunkom eksploatacji. Konstrukcja kontenera jest prosta i niezawodna. Opiera się na mocnej ramie spawanej z belek stalowych. Podstawę tworzą podłużne i poprzeczne belki dolne. Konstrukcje boczne przyspawane do nich na rogach. Górną płaszczyznę tworzą poprzeczne górne i wzdłużne belki nośne dachu. Od góry i na obwodzie produkt osłonięty jest stalowymi blachami antykorozyjnymi o profilu falistym.

Do produkcji kontenerów 20, 40, 45 stóp używana jest wysokiej jakości stal stopowa. Jako podłogę w produktach stosuje się materiał drzewny, najczęściej sklejkę prasowaną o grubości do 40 mm. Co dzieje się z kontenerami morskimi wycofanymi z przewozu towarów? Można je zakupić i zmienić ich przeznaczenie, doskonale sprawdzają się, jako magazyny, pomieszczenia gospodarcze, pawilony handlowe, szatnie dla pracowników. Obecnie istnieje moda na budowanie domów mieszkalnych lub domków działkowych z kontenerów morskich.

Jak zaadaptować kontener morski?

Stare kontenery morskie można zaadaptować na dom mieszkalny. Ich rozmiary to: 40' i 20'. Przy czym, kontener morski 40 stóp posiada następujące wymiary:

  • Wysokość = 2,68 m.
  • Długość = 12,05 m.
  • Szerokość = 2,34 m.

Aby wyobrazić sobie powierzchnię domu z kontenerów, wystarczy przeliczyć wymiary trzech kontenerów ustawionych obok siebie. Czy warto zaadaptować kontener morski na dom? Oczywiście, że warto, a to, dlatego, że jego konstrukcja należy do wyjątkowo szczelnych, przecież jego pierwotne przeznaczenie obejmowało użytkowania w trudnych warunkach. Ponadto posiadają one stabilną geometrię, co jest istotne przy stawianiu domu. Przy wymiarach 2,4 x 6 m 20-stopowy dom kontenerowy jest zwykle używany na działkach lub jako budynek gospodarczy. W przypadku domu do stałego zamieszkania bardziej odpowiednie są projekty z kilku zespołów montażowych. Projekt może zawierać panoramiczne przeszklenia, tarasy i wiaty garażowe do parkowania w pobliżu frontowego wejścia do kontenerowca.

Na jakim terenie postawić dom z kontenerów morskich?

Jeżeli zamysłem projektowym będzie domek ogrodowy, nie musi on posiadać fundamentów, można go postawić na podkładzie z tłucznia kamiennego lub na słupach ze zbrojonego betonu. Jeżeli będzie ustawiany większy dom trzeba pomyśleć o płycie żelbetowej lub płytach jumbo. Komunikacja musi być doprowadzona na miejsce przed instalacją, a w metalowych podłogach wycina się właz, aby je połączyć. Konstrukcja pojemnika pozwala na zastosowanie go, jako wielkogabarytowego zespołu montażowego budynku modułowego. Bez względu na gabaryty, ładowność, kubaturę wewnętrzną kontenerów, montaż odbywa się na uprzednio przygotowanym fundamencie.

Aby zrobić dom z kontenera morskiego, wykonuje się następujące czynności:

  • Mocowanie skrzydeł bramy przez spawanie
  • Wycinanie otworów drzwiowych, podłogowych, okiennych
  • Montaż ścianek działowych, wiatrołapów, schodów.
  • W przypadku technologii klasycznych słusznym rozwiązaniem jest izolacja zewnętrzna.

Ściany domu z kontenerów morskich pokrywane są blachą falistą która ma kilka milimetrów grubości. Ściany nie zaparowują od wewnątrz, otaczające konstrukcje nie zapadają się pod wpływem wilgoci.

Dach domu z kontenera morskiego

Kontenery morskie mają płaski dach z wielokrotnym marginesem bezpieczeństwa konstrukcji nośnych. Pozwala to na zakup kontenera do kilku rodzajów projektów dachowych:

  • Dach płaski - hydroizolacja walcowanym materiałem bitumicznym bez organizacji wewnętrznego odpływu
  • Dach dwuspadowy - montaż systemu krokwi, obłożenie onduliną, dachówką elastyczną i metalową, tekturą falistą
  • Poddasze - ze względu na niewielkie rozmiary kontenera opcja jest odpowiednia tylko dla projektów kilku jednostek montażowych.

Okładzina zewnętrzna

Kontener morski jest początkowo osłonięty od zewnątrz profilowaną blachą. Przemysłowy design elewacji często nie odpowiada właścicielowi, stosuje się okładziny imitujące naturalne, sztuczne materiały o wysokich walorach dekoracyjnych:

  • Dom z bali, drewna
  • Cegła, kamień - tektura falista z nadrukiem fotograficznym, siding.

Aby zaoszczędzić przestrzeń wewnętrzną, racjonalnie jest zastosować zewnętrzną izolację otaczających konstrukcji:

  • Elewacja wentylacyjna - materiał termoizolacyjny jest mocowany do ścian bez szczelin, następnie montowane są wsporniki, na nich zawieszona jest rama, do której mocowane są materiały okładzinowe
  • Elewacja mokra - izolację pokrywa się warstwą tynku dekoracyjnego lub strukturalnego.

Komunikacja

Elektryczność najlepiej prowadzić przez dedykowane kanały, a nie przez ściany zewnętrzne. Po pierwsze w ten sposób jest bezpieczniej, a po drugie jest to dokładniejsze. W razie potrzeby można również wyposażyć system kanalizacyjny, w tym celu wystarczy zrobić niewielki otwór w posadzce, przez który rura kanalizacyjna poprowadzi do wykopanego wcześniej rowu melioracyjnego lub szamba.

Ogrzewanie

Projekt domu całorocznego powinien mieć przedsionek. W takim przypadku najtańsze będzie ogrzewanie konwektorami elektrycznymi. Najdroższą opcją jest zbiornik na gaz z kotłem gazowym, najbardziej budżetową opcją jest gaz ziemny z nielogicznym urządzeniem grzewczym. W większości regionów akceptowalnym rozwiązaniem pozostają piece na paliwo stałe na węgiel, drewno, brykiety, pellet.

Układ wewnętrzny domu z kontenerów morskich

Projektując nowoczesny dom kontenerowy, projektanci stosują dwie różne techniki:

  • Budynek jednomodułowy i mini-dom - racjonalne wykorzystanie przestrzeni roboczej, antresole, wbudowane meble wielofunkcyjne, inne rozwiązania techniczne
  • Dom z kilku kontenerów - dwie kondygnacje lub więcej, strychy, przestronne pokoje, schody wewnętrzne, balkony, tarasy, eksploatowany dach.

W wielu projektach koniec kontenera morskiego jest pozostawiany na pomieszczenie magazynowe, brama z mechanizmem blokującym pozostaje na miejscu i nie jest szczelnie spawana.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.