Wiadomości z Mikołowa

Jak urządzić swoje pierwsze akwarium?

  • Dodano: 2022-08-30 06:30, aktualizacja: 2022-08-30 06:32

Hodowla rybek, choć brzmi trywialnie, nie jest wcale tak prostym zadaniem. Wymaga cierpliwości i podstawowej wiedzy akwarystycznej. Można jej nabyć i zaleca się to zrobić, nim postawi się na zakup akwarium. Jak urządzić jego wnętrze i czy od tego powinien się zacząć proces hodowli? Jakie akcesoria stanowią absolutną podstawę? Niniejszy artykuł rzuci nieco światła na kwestię przygotowania i utrzymania akwarium.

Złota rybka w szklanej kuli

Przepiękne rybki pływające w kulistym akwarium utarły się w świadomości zbiorowej, co nie działa wcale na korzyść hodowców-amatorów. Wpuszczane do akwarium okazy muszą mieć miejsce do życia, a kule są zwyczajnie za małe. Po drugie wewnątrz takiego zbiornika nie następuje właściwa wymiana gazowa i woda brudzi się błyskawicznie. Nie ma też gdzie zamocować filtra i grzałki. Stereotyp związany z kulistym naczyniem, wewnątrz którego pływa złota rybka, wprowadza ludzi w błąd.

Jak wybrać odpowiednie akwarium? To zależy od potrzeb hodowcy. Na rynku znaleźć można wiele ciekawych ofert różniących się pod kątem gabarytów i kształtów. Optymalnym rozwiązaniem są zakupy gotowych zestawów. Składają się na nie zbiornik, grzałka, filtr i oświetlenie. Każdy sklep akwarystyczny online powinien dysponować takimi ofertami. Po zakupie zestawu należy już tylko przygotować owo akwarium i wpuścić upatrzone okazy rybek. 

Wnętrze jest ważne

Proces hodowli ryb jest dość skomplikowany i wymusza na właścicielu akwarium realizację pewnych czynności. Tuż po zakupie zbiornika, należy go ustawić na stabilnym podłożu i zająć się jego dekoracją. Podłoże powinno spełnić dwa warunki. Musi być odpowiedniej grubości, żeby rośliny miały szansę się ukorzenić i należy je dobrze usypać, żeby żyjątka nie dokopały się do dna zbiornika. Rodzaj podłoża powinien być też podyktowany gatunkiem ryb, które znajdą się w akwarium. Zwyczajowo miesza się gatunki podłoża, w ten sposób, że na przedzie znajduje się żwirek, a wokół roślin podłożone użyźnione.

Za utrzymanie prawidłowych procesów biologicznych odpowiadają rośliny akwariowe. To one pochłaniają CO2, odchody zwierzątek i biorą udział w procesie fotosyntezy. Są z punktu widzenia właściciela akwarium bardzo ważne. Idea układania roślin jest prosta. Niższe ich okazy powinny znaleźć się na przedzie zbiornika, a większe z tyłu. Po zakończeniu procesu dekorowania wnętrza zbiornika można przejść do kolejnego punktu przygotowań.

Aspekt techniczny

Składa się on na kilka części, o których warto wspomnieć. 

  • Utrzymanie podwodnego ekosystemu na odpowiednim poziomie wymaga dbałości o jakość wody. W tym celu montuje się tak zwane filtry akwariowe. Mogą się różnić sposobem działania, ale cel mają zasadniczo ten sam. Filtrują wodę zawartą w zbiorniku w ten sposób, aby pozbyć się z niej różnych nieczystości. Pomagają tym samym zatrzymać parametry wody na właściwym poziomie.
  • Grzałki stosowane przy akwariach pozwalają zachować odpowiednią temperaturę wody w zbiorniku. Standardem praktykowanym przez akwarystów jest programowanie grzałek na temperaturę 23-26 stopni Celsjusza, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że jej wysokość zależna jest od gatunku znajdujących się w akwarium ryb. Zaleca się zakup grzałki z termostatem.
  • Oświetlenie. Widmo światła powinno być zależne od gatunku ryb i ich rodzaju. W zależności od tego, czy są to zwierzęta słodkowodne, czy morskie, to oświetlenie będzie się różnić. Prawidłowe światło wpływa na proces fotosyntezy i chociażby z tego powodu powinno być poważnie potraktowane. 
  • Nawóz CO2. Bardzo przydatnym urządzeniem jest zestaw co2, który nawozi akwarium cennym dwutlenkiem węgla. Oferty rynkowe obfitują w ciekawe rozwiązania, takie jak manometr i butla.

Podsumowanie

Urządzanie akwarium zaczyna się już na etapie wyboru rybek, które się w nim znajdą. To niejako implikuje zarówno wielkość zbiornika, jak i zastosowanego podłoża, roślinności, temperatury wody i oświetlenia. Po przygotowaniu wnętrza należy zamontować niezbędne urządzenia i wlać wodę. Finałem jest oczywiście przygotowane akwarium. Pamiętać należy jednak o jakość wody, jej wymianie oraz samych rybkach.

Zainteresowani akwarystyką, którzy nie dysponują warunkami na trzymanie akwarium w domu, mogą zdecydować się na oczko wodne. Schemat działania jest podobny, ponieważ wnętrze takiego zbiornika może szybko zarastać. Dzieje się tak ze względu na niekontrolowane cykle przemian organicznych. Można temu zaradzić, stosując preparaty do oczka wodnego. Działają one w bardzo prosty sposób. Minimalizują wpływ związków chemicznych wpływających na proces zarastania, Ponadto oczka wodne wymagają podobnych rozwiązań. Stosuje się filtry odcedzające wodę i stawia na dekoracje zbiornika. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.