Domowe przetwory to skarbnica witamin i minerałów. Dzięki przetworom możemy cieszyć się smakiem i zapachem letnich warzyw i owoców przez cały rok. To ważne szczególnie zimą, kiedy różnorodność świeżych warzyw i owoców jest o wiele mniejsza niż latem. Przetwory powinno się przechowywać w spiżarni.
W celu utrzymania właściwych warunków wewnątrz spiżarni konieczne jest jej odpowiednie ulokowanie. Spiżarnię powinno się urządzić w nieogrzewanym pomieszczeniu, najlepiej nadaje się do tego piwnica.
Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu wysusza powietrze i sprzyja rozwojowi bakterii, a tym samym przyspiesza psucie produktów. Spiżarnia nie powinna też graniczyć z dobrze ogrzewanym pomieszczeniem.
Meble do spiżarni
Jako wyposażenie spiżarni najlepiej sprawdzą się otwarte półki. Zapewniają dobrą wentylację dla znajdujących się na nich produktach oraz łatwy dostęp do wszystkich produktów. Aby funkcjonalnie zagospodarować pomieszczenie, najlepiej wyposażyć je w wysoki regał do spiżarni kupiony np. w e-regaly.pl. Powinien być wykonany z materiałów odpornych na duże obciążenie i na wchłanianie wilgoci. Meble powinny być też łatwe w utrzymaniu czystości.
Wentylacja
Ważną rolę odgrywa odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dzięki prawidłowej wentylacji ciepłe, wypełnione zanieczyszczeniami i mikroorganizmami masy powietrza trafiają poprzez przewody wentylacyjne na zewnątrz budynku, a do wnętrza wpadają masy chłodne i oczyszczone.
Najlepiej, gdy w spiżarni nie ma okna. Zbyt duża ilość światła sprawia, że powietrze w pomieszczeniu się nagrzewa, a to prowadzi do nagrzania i psucia produktów spożywczych.
Oświetlenie
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na oświetlenie spiżarni. Nie powinno być zbyt intensywne, zbyt ostre i białe. Najlepiej wybrać delikatne, punktowe oświetlenie, skierowane na meble z przetworami. Po każdym wyjściu z pomieszczenia należy gasić światło. To ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też po to, jak najdłużej zachować jakość przetworów. Pod wpływem światła produkty utleniają się i szybciej się psują.
Jeżeli spiżarni nie możemy urządzić w oddzielnym pomieszczeniu – w piwnicy lub w garażu, można tak zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, by wygospodarować kilka półek na domową spiżarnię. Można wykorzystać szafkę kuchenną, kilka półek w regale, spiżarnię można również zaaranżować we wnęce kuchennej lub w przedpokoju. Ważne, by zaaranżować ją w takim miejscu, by mieć wszystkie przetwory w zasięgu ręki. Urządzając spiżarnię należy pamiętać o jej regularnym sprzątaniu.