Wiadomości z Mikołowa

Jak przygotować wyprawkę dla przedszkolaka?

  • Dodano: 2018-08-27 08:45, aktualizacja: 2018-08-27 08:52

Posłanie pociechy do przedszkola budzi emocje rodziców. Czy dziecko poradzi sobie w nowym otoczeniu? Czy będzie bardzo tęskniło i płakało? Czy nie zapomnieliśmy o jakimś elemencie wyprawki? Im rodzice są bardziej pewni i, przede wszystkim, im mniej są zestresowani, tym maluch lepiej wdroży się w przedszkolne życie. Dobrym sposobem na oswojenie się z nową – zarówno dla dziecka, jak i opiekunów – sytuacją, jest wspólne kompletowanie wyprawki.

Wyprawka – od czego zacząć?

By ułatwić sobie skompletowanie wyprawki, o niczym nie zapomnieć i uniknąć zbędnego stresu, należy zaopatrzyć się w listę rzeczy potrzebnych na początek przygody z przedszkolem. Jeśli wcześniej Wasze dziecko uczęszczało do żłobka lub klubu malucha, możecie po części wzorować się na liście produktów, której używaliście do tej pory – jednak z pewnymi modyfikacjami. W wyprawce dla przedszkolaka na pewno muszą się znaleźć następujące elementy:

  • ubrania na zmianę,
  • kapcie,
  • nakrycie głowy,
  • szczoteczka, kubek i pasta do zębów,
  • worek lub plecak na wyprawkę,
  • pieluchy – jeśli dziecko ich potrzebuje,
  • chusteczki nawilżane,
  • kremy na odparzenia i z filtrem UV,
  • ulubiony pluszak,
  • pościel (wymagana w przedszkolach państwowych),
  • piżamka.

Warto jednak dowiedzieć się, jakie akcesoria wymagane są w przedszkolu, do którego wysyłamy dziecko. Jeśli organizowane są w nim zajęcia sportowe, artystyczne czy warsztaty teatralne dla dzieci, konieczne może być zaopatrzenie dziecka w dodatkowy strój, materiały czy rekwizyty. Warto sprawdzić stronę internetową danego przedszkola – część placówek umieszcza na niej swoją listę: Na stronie internetowej naszego przedszkola zamieściliśmy listę rzeczy niezbędnych dla malucha – mówi dyrektor Zaczarowanego Ogrodu, przedszkola w Mikołowie – Rodzice chwalą to rozwiązanie, bo nie muszą się martwić, że zapomnieli o czymś istotnym.

Wybór elementów wyprawki – zaangażuj dziecko!

Gdy już masz listę wszystkich niezbędnych elementów wyprawki, pora zacząć ją kompletować. Warto zaangażować w ten proces dziecko – dzięki temu, będzie miało więcej czasu na oswojenie się z nadchodzącą zmianą. Opowiadaj maluchowi o rzeczach, które potrzebne będą w przedszkolu i pozwól mu wybrać część elementów wyprawki. Samodzielny wybór pościeli, ubranek czy ulubionej przytulanki sprawi, że maluch będzie pozytywnie nastawiony do nowych doświadczeń. Powierzając dziecku takie zadanie pokazujemy mu, że jesteśmy pewni, że sobie poradzi. Gdy widzimy, że nasza pociecha nie ma problemu z wyborem rzeczy do wyprawki, również my mniej się stresujemy – nabieramy pewności, że malec poradzi sobie w przedszkolu.

Oznacz wyprawkę dziecka

W każdym przedszkolu jest wiele dzieci – i wiele ich rzeczy. Łatwo więc o pomyłkę, szczególnie, że kolory szczoteczek do zębów, wzory na workach na kapcie czy plecakach mogą się powtarzać. By ułatwić dziecku znalezienie swoich przedmiotów, a przedszkolankom pracę, warto oznaczyć przedmioty malucha jakimś symbolem lub inicjałami. Oznaczenia można wyszyć, nakleić lub zamówić akcesoria ze spersonalizowanym wzorem lub napisem. Koniecznie naucz dziecko, jaki jest jego znaczek, by bez problemu umiało wskazać swoje rzeczy.

Prawie gotowe!

Macie już wszystkie produkty z listy, każdy z nich jest podpisany – wyprawka gotowa! Zanim odetchniecie z ulgą, warto zaopatrzyć się w kilka produktów, które może nie będą potrzebne od razu, ale zapewne przydadzą się podczas przedszkolnej kariery Waszej pociechy. Chodzi o wszelkiego rodzaju artykuły papiernicze. W szczególności w przedszkolach państwowych zdarza się, że na zajęcia dzieci przynoszą własne bibuły, kolorowe kartki czy farbki. Warto zaopatrzyć się w te rzeczy wcześniej, by uniknąć nerwowego poszukiwania potrzebnych artykułów na dzień przed zajęciami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.