Wiadomości z Mikołowa

Jak pielęgnować skórę w czasie przekwitania?

  • Dodano: 2022-06-24 10:45

Menopauza to nierzadko bardzo trudny okres dla wielu kobiet. W dojrzałym organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne, które powodują przejście stan z płodnego w niepłodny. Jest to proces, któremu nierzadko towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne, które nie ograniczają się jedynie do uderzeń gorąca czy zaburzeń snu. W czasie przekwitania może dochodzić do pogorszenia się stanu skóry, czemu można skutecznie przeciwdziałać dzięki odpowiedniej rutynie pielęgnacyjnej.

Skóra w okresie przekwitania

Przekwitanie to sprawa bardzo indywidualna, a jego przebieg w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Pierwsze objawy menopauzy najczęściej występują ok. 50. roku życia, jednak w niektórych przypadkach zmiany w organizmie kobiety zachodzą znacznie wcześniej. Sygnały świadczące o rozpoczęciu tego procesu mogą różnić się w zależności od naszych predyspozycji fizjologicznych.

Wiele kobiet w tym czasie narzeka np. na uderzenia gorąca, zaburzenia snu, nadmierny apetyt lub jego brak, wahania nastrojów czy też permanentne zmęczenie. Nagłe zmiany w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, w tym m.in. spadek estrogenu nierzadko przyczynia się również do pogorszenia stanu skóry twarzy i całego ciała. To powoduje konieczność zmodyfikowania swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Cera dojrzała w okresie przekwitania

Nie jest tajemnicą, że skóra wraz z wiekiem traci swoje pierwotne właściwości. Postępujące procesy starzenia pozbawiają ją elastyczności, sprężystości, miękkości i odpowiedniego nawilżenia. Z czasem zanikają również włókna kolagenowe, a zaburzeniu ulega mikrokrążenie skóry twarzy. Sporym zagrożeniem dla jej kondycji jest również ograniczenie produkcji sebum, które zabezpiecza cerę przed nadmierną utratą wilgoci.

Przekwitanie oraz poprzedzający je okres przyczynia się do nasilenia problemów z utrzymaniem skóry w dobrej kondycji. Kluczową rolę odgrywają wahania w stężeniu hormonów kobiecych. W żaden sposób nie można ich zahamować, jednak wprowadzając kilka zmian do swojej codziennej rutyny mamy szansę zminimalizować objawy menopauzy.

W pierwszej kolejności warto skorzystać z porady specjalisty - endokrynologa lub ginekologa. Niezwykle istotna okazuje się także zmiana diety oraz stylu życia. Przetworzone jedzenie należy zamienić na pełnowartościowe posiłki. Warto również zminimalizować poziom stresu poprzez techniki relaksacyjne czy oddanie się hobby. Bardzo ważnym elementem jest również właściwa pielęgnacja skóry w okresie menopauzy.

Jak dbać o cerę w okresie menopauzy?

Cera dojrzała wymaga delikatnego oczyszczania za pomocą wody micelarnej lub żelu do mycia twarzy. Warto również pamiętać o regularnym usuwaniu martwego naskórka - świetnie sprawdzi się peeling enzymatyczny. Do swojej codziennej rutyny należy także wprowadzić krem przeciwzmarszczkowy na bazie cennych składników aktywnych takich jak np. retinoidy, fitohormony, aminokwasy, witaminy C, E i A, ceramidy czy naturalne olejki roślinne. Przed aplikacją kremu nie można pominąć również serum o właściwościach anti-aging oraz nawilżających.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.