Zdolność kredytowa to jeden z głównych parametrów, na podstawie którego bank weryfikuje kredytobiorcę. Chociaż każda instytucja może szacować ją na własnych zasadach, osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji. Czy wiesz, jak obliczyć zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa jest "być albo nie być" każdego zaciąganego w banku zobowiązania. To bardzo ważne, ponieważ na jej podstawie instytucja może zabezpieczyć nie tylko swoje interesy, ale i potencjalnego kredytobiorcy. Wyraża bowiem zdolność osoby zaciągającej zobowiązanie do spłaty kredytu w terminie.
Czynniki wpływające na zdolność kredytową
Zastanawiasz się, jak obliczyć zdolność kredytową? Banki wykorzystują wiele różnych wskaźników, które są bezpośrednio związane z oceną ryzyka kredytowego. Istotną rolę odgrywa przy tym sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy oraz jego wiarygodność. Dlatego można wskazać kilka czynników, które wpływają na zdolność kredytową.
- Wysokość dochodów
Im wyższe wynagrodzenie, tym większa szansa na spłatę zaciąganego zobowiązania. Ważne jest to, aby dochody miały charakter regularny.
- Kwota ponoszonych wydatków
Im więcej wydatków, tym mniejsza zdolność kredytowa. Wpływają one bowiem na kondycję domowego budżetu. W przypadku kredytów gotówkowych na małe kwoty, banki proszą o wypełnienie oświadczenia o ponoszonych kosztach.
- Forma zatrudnienia
Jeszcze do niedawna banki akceptowały przede wszystkim umowy o pracę. Wiele w tym zakresie się zmieniło - szczególnie, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe. O takie wsparcie mogą starać się osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy zlecenie, umowy o dzieło.
- Historia kredytowa
To parametr, który pozwala oszacować wiarygodność kredytobiorcy. Bank - na podstawie danych zarejestrowanych w BIK, czy BIG-ach - sprawdza historię kredytową. Dzięki temu wie, jak wyglądała spłata wcześniejszych zobowiązań.
- Jak poprawić zdolność kredytową?
Chcesz, aby wniosek kredytowy nie został odrzucony? Warto popracować nad zdolnością kredytową. Możesz ją podnieść, m.in. poprzez:
- poprawę swojej historii kredytowej,
- ograniczenie wydatków, np. spłatę innych zobowiązań.
Ponadto skorzystaj z tego rankingu kredytów gotówkowych na finanse.rankomat.pl. Dowiesz się, gdzie warto zaciągnąć wsparcie finansowe z dość długim okresem kredytowania. Wydłużenie spłaty obniży raty, a co za tym idzie – poprawi zdolność kredytową.