Wiadomości z Mikołowa

Jak dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego?

  • Dodano: 2022-01-20 07:15, aktualizacja: 2022-01-21 09:39

"Już za 100 dni matura..." śpiewały w znanej piosence Czerwone Gitary. Utwór ten od lat stanowi główną przyśpiewkę w trakcie studniówki i tuż po niej większości polskich maturzystów. Nic w tym dziwnego, gdyż egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych momentów wczesnej dorosłości wszystkich licealistów oraz uczniów innych szkół ponadpodstawowych. Choć przygotowania do matury powinny trwać przez cały okres edukacji w szkołach średnich, to dla większości abiturientów najbardziej gorącym okresem nauki jest ostatni rok szkoły.

W jaki sposób zaplanować naukę do matury?

Wśród głównych metod przygotowywania się do matury jest przede wszystkim powtarzanie materiału z całego okresu edukacji z danego przedmiotu i rozwiązywanie testów maturalnych z poprzednich lat. Jest to doskonała okazja do zapoznania się ze specyfiką samego testu oraz zasad punktacji. W wielu szkołach testy egzaminacyjne z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej rozwiązywane są przez nauczycieli na lekcjach oraz na zajęciach dodatkowych. Oprócz jednak systematycznej nauki w szkole warto jest również dokształcać się poza nią - powtarzając solidnie materiał w obrębie poszczególnych działów tematycznych z wybranego przedmiotu.

Naukę do matury dobrze jest odpowiednio rozplanować. Warto wziąć pod uwagę nie tylko zakres wymaganego materiału z konkretnego przedmiotu (dla przypomnienia - oprócz obowiązkowej matury z matematyki, języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego większość maturzystów zdaje również samodzielnie wybrane przedmioty dodatkowe), ale również ewentualne zaległości oraz czas, jaki dana osoba może poświęcić na dodatkową naukę. 

Repetytorium odpowiedzią na bolączki maturzysty

Co więcej, zanim zaczniesz przygotowania, warto zaopatrzyć się w repetytorium maturalne - jest to bardzo dobre źródło wiedzy, która jest skondensowana i łatwa do przypomnienia. Z repetytorium czy vademecum maturzysty warto również korzystać w ostatnich tygodniach bądź dniach nauki, kiedy nie ma już czasu na czytanie obszernych notatek i kiedy trzeba szybko zorganizować powtórkę najważniejszych informacji. Tematycznie przygotowane książki z myślą o maturzystach to rzetelne źródło wiedzy i praktycznych wskazówek przydatnych w trakcie rozwiązywania arkusza egzaminacyjnego.

Przygotowując się do matury, należy pamiętać, że bez wątpienia ten egzamin bardzo często wpływa na całą przyszłość. Dlatego też, jeśli zależy ci na dobrym wyniku i dostaniu się na wymarzone studia, warto jest rozpocząć przygotowania i naukę znacznie wcześniej, a także postawić na sprawdzone metody nauki i źródła wiedzy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.