Wiadomości z Mikołowa

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego w Polsce?

  • Dodano: 2019-10-21 10:45

Marzenia o budowie własnego domu jednorodzinnego możemy snuć latami, jednak kiedy przyjdzie już moment rozpoczęcia budowy, najchętniej wprowadzalibyśmy się do niego już następnego dnia. Tymczasem budowa może długo potrwać.

Oprócz czasu niezbędnego na wykonanie poszczególnych prac, budowa domu to również szereg formalności, jakie muszą zostać spełnione przed momentem zamieszkania w nim. Średni czas na budowę domu jednorodzinnego w Polsce wynosi od roku do ponad dwóch lat. Z czego to wynika?

Formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Takie kwestie jak warunki zabudowy, plan zagospodarowania przestrzennego czy podłączenie mediów to tylko niektóre z zadań, jakie są stawiane przed inwestorem, zanim w ziemię zostanie wbita pierwsza łopata. Nie zapomnijmy też o projekcie, bez którego budowa nie może ruszyć. Zanim powstaną fundamenty, musimy dokładnie wiedzieć, jak będzie wyglądało każde pomieszczenie naszego domu. Tworzenie własnego planu jest czasochłonne i bardzo drogie, dlatego zdecydowanie częściej decydujemy się na gotowe projekty, np. takie jak dostępne na stronie DomoweKlimaty.pl.

Co trzeba uwzględnić planując budowę domu?

W procesie budowy domu jednorodzinnego należy uwzględnić szereg zagadnień, przy czym oprócz elementarnych kwestii równie ważne są takie problemy jak przygotowanie terenu działki czy np. dostępność materiałów. Ten drugi aspekt często decyduje o tym, kiedy rozpoczyna się właściwa budowa. Deweloperzy najczęściej rozpoczynają prace jesienią bądź wiosną. Dlaczego właśnie wtedy? Jesienią materiały budowlane są często tańsze, a dostępność fachowców – większa. Jednakże istnieje ryzyko nagłego ataku zimy oraz przymrozków, co przekłada się na zmiany w gruncie. Z kolei wiosną jest cieplej i dni są dłuższe, ale materiały drożeją, a o siłę roboczą trudniej. Według danych z raportu „Polska rok 2018 w budownictwie” dostępność specjalistów największa jest w lutym i marcu, natomiast najmniejsza we wrześniu (źródło: https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H847/raport-rok-2018-w-budownictwie.html).

Często też po prostu dzieli się okres budowy na dwa etapy. W pierwszym roku jesienią doprowadza się budynek do stanu surowego zamkniętego, natomiast wiosną rozpoczynają się prace nad wykończeniem go od wewnątrz.

Jaką technologię budowy domu wybrać?

Metody budowy domu jednorodzinnego w Polsce a za granicą wciąż niekiedy znacznie się od siebie różnią. Coraz częściej jednak podpatrujemy chociażby Skandynawów, czerpiąc z ich sposobów na budowę. W Polsce nadal dominuje metoda murowana, co z kolei przekłada się na czas trwania całego procesu. Materiały muszą odpowiednio wyschnąć, zanim przejdzie się do kolejnych etapów. istnieją jednak technologie sprzyjające bardziej niecierpliwym inwestorom. Wręcz ekspresowo przebiega budowa domu drewnianego, którą stosują m.in. Kanadyjczycy. Z przygotowanego wcześniej drewna można zbudować dom już w trzy miesiące.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.