W standardowym modelu oszczędzania pieniądze odkłada się dwutorowo. Mowa o poduszce finansowej przewidzianej na nagłe wydatki oraz o oszczędnościach długoterminowych, takich jak emerytura. Tylko jak zebrać kapitał na ten okres życia? Rozwiązaniem może być IKZE.
Na rynku można znaleźć wiele instrumentów finansowych zaliczanych do tzw. III filaru (np. IKE, IKZE, PPK), dzięki któremu po zakończeniu aktywności zawodowej podatnicy będą mogli utrzymać swój poziom życia. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest jedną z ciekawszych możliwości dla obywateli, dlatego bierzemy IKZE pod lupę i sprawdzamy, jak oszczędzać na tym koncie emerytalnym.
Zalety i wady IKZE
Na początek zestawmy plusy i minusy założenia konta IKZE. Zacznijmy od zalet tego instrumentu, czyli co atrakcyjnego dla podatników na tle konkurencyjnych produktów oferuje IKZE?
Na pierwszy plan bez wątpienia wybija się tutaj odliczenie od podatku. Właściciele kont IKZE, którzy każdego roku wpłacają pieniądze na rachunek, całą kwotę mogą ująć w zeznaniu podatkowym i odliczyć ją od podatku dochodowego. Zatem pierwsze korzyści w postaci niższego podatku można odczuć już w pierwszym roku oszczędzania.
Ponadto warto pamiętać, że wszelkie formy pomnażania kapitału wiążą się z obowiązkiem zapłaty podatku od zysków kapitałowych, znanym jak tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. W przypadku IKZE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego i wypłaty środków, zysk wypracowany przez lata oszczędzania może być zwolniony z podatku. Zamiast tego płaci się wyłącznie zryczałtowany, 10-procentowy podatek dochodowy.
Czas na wady. IKZE powstało z myślą o długofalowym oszczędzaniu i poprawie jakości życia na emeryturze, gdyż świadczenie z ZUS-u będzie znacząco niższe niż wynagrodzenie w okresie aktywności zawodowej. Dlatego jednym z głównych warunków skorzystania z niższego podatku dochodowego jest utrzymanie rachunku do 65. roku życia. Konto IKZE można oczywiście zamknąć wcześniej, jednak wiąże się to z koniecznością zapłaty pełnego podatku Belki.
Za wadę można uznać także limity wpłaty na IKZE w danym roku, jednak jest to rodzaj zabezpieczenia przed nadużyciami podatkowymi. Limity co roku się zmieniają, gdyż są ściśle powiązane z prognozowanym na dany rok przeciętnym wynagrodzeniem.
Gdzie założyć IKZE?
Jeśli interesuje Cię konto IKZE, musisz wiedzieć, że nie wszystkie podmioty umożliwiają otwarcie tego rachunku. Zgodnie z ustawą uprawnione są do tego wyłącznie:
- fundusze inwestycyjne,
- domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
- zakłady ubezpieczeń na życie,
- banki,
- towarzystwa ubezpieczeniowe.