Wiadomości z Mikołowa

Gdzie szukać pracy w Mikołowie i okolicach?

  • Dodano: 2023-08-07 13:00

W czerwcu 2023 roku śląski rynek pracy odnotował spadek liczby bezrobotnych i wzrost zapotrzebowania na pracowników. Według MRiPS w lokalnych urzędach pracy zarejestrowanych było o niemal 1200 osób mniej niż w maju tego roku. Co to oznacza dla osób poszukujących zatrudnienia? Przede wszystkim to, że praca w regionie, a w tym praca w powiecie mikołowskim, jest dość łatwo dostępna. Sprawdź, gdzie warto szukać pracy.

Praca w Mikołowie – lokalny rynek pracy

Dane wstępne Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na czerwiec 2023 pokazują, że sytuacja na polskim rynku pracy jest stosunkowo stabilna. Odnotowano powolny spadek poziomu bezrobocia do wartości 5% (o 0,1% mniej niż w poprzednim miesiąca), a przy tym spadek liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Wskaźnik bezrobocia w Śląskiem w tym czasie był na poziomie 3,6%, co pozwala szacować, że ogólnie rzecz biorąc, praca w województwie śląskim nie jest obecnie trudna do znalezienia.

Gdzie zarabia się najwięcej? Najnowszy raport GUS dotyczący wynagrodzeń wskazuje, że najwyższe zarobki na Śląsku przynosi praca w sektorze informacji i komunikacji – 10 158 złotych brutto, w przemyśle – 7614 złotych brutto oraz w transporcie i gospodarce magazynowej – 7219 złotych brutto. Średnio najmniejsze dochody gwarantuje zakwaterowanie i gastronomia – 4698 złotych brutto oraz administrowanie i działalność wspierająca – 4923 złotych brutto.

Gdzie dostępna jest praca w powiecie mikołowskim w 2023 roku?

MRiPS opublikowało też dane dotyczące liczby ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy. W czerwcu 2023 roku pracodawcy zgłosili ponad 100 tysięcy ofert pracy (wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej) – to blisko 5,5 tysiąca ofert więcej niż w maju. Praca w Mikołowie z urzędu przeznaczona jest przede wszystkim dla pracowników produkcji, pracowników magazynowych, robotników budowlanych, sprzedawców, pracowników biurowych i pracowników utrzymania czystości.

Z kolei według prognoz przygotowanych przez Barometr Zawodów, w powiecie mikołowskim przewidywane jest szczególne zapotrzebowanie na przedstawicieli 25 tzw. zawodów deficytowych. Praca Mikołów powinna być łatwo dostępna w takich zawodach jak asystenci w edukacji, blacharze i lakiernicy samochodowi, magazynierzy, murarze i tynkarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, opiekunowie osób starszych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, projektanci i administratorzy baz danych, ślusarze oraz wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Braki kadrowe często są wynikiem rozwoju danej branży, ale wolne miejsca pracy wynikają też z tego, że potencjalni kandydaci na lokalnym rynku nie spełniają wymagań pracodawców, nie posiadają niezbędnych uprawnień. Powodem braku chętnych do podjęcia pracy często bywa także fakt, że kandydatom po prostu nie odpowiadają warunki pracy proponowane przez firmy.

W jakich profesjach nieco trudniej będzie znaleźć zatrudnienie? Przede wszystkim w regionie nie zauważono nadwyżki kandydatów w żadnym zawodzie. Według prognoz równowaga popytu i podaży na śląskim rynku pracy dotyczy z kolei między innymi agentów ubezpieczeniowych, biologów i biotechników, cukierników, dentystów, ekonomistów, farmaceutów, grafików komputerowych, instruktorów nauki jazdy, pracowników biur podróży, pracowników poczty, ratowników medycznych czy sekretarek i asystentów.

Praca w województwie śląskim a praca dla uchodźców

Województwo śląskie wyróżnia się niskim poziomem bezrobocia, co daje szanse na rozwój zawodowy i stabilne zatrudnienie zarówno Polakom, jak i obywatelom Ukrainy. Praca dla uchodźców dostępna jest w większych i mniejszych przedsiębiorstwach w większości branż, jednak od kandydatów zazwyczaj wymagana jest komunikatywna znajomość języka polskiego.

Według raportu Grant Thornton w 50 największych ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych w maju tego roku opublikowano ponad 300 tysięcy ofert pracy, czyli o 5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Taki wzrost zainteresowania ze strony pracodawców to potencjalna szansa na zatrudnienie w wybranym zawodzie. Obywatelom Ukrainy w poszukiwaniach pracy pomagają też lokalne urzędy pracy – poza szkoleniami, kursami i dofinansowaniami osoby zarejestrowane w urzędzie zyskują dostęp do ofert, wśród których część przeznaczona jest jedynie dla osób bezrobotnych.

W lipcu 2023 roku na stronie urzędu dostępnych było 49 propozycji (111 miejsc pracy) – w samym Mikołowie 31 ofert z 64 wakatami. Praca Mikołów to na przykład zatrudnienie jako spawacz, asystent w dziale handlowym, stylistka paznokci, pracownik ogólnobudowlany i kierowca międzynarodowy.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.