Wiadomości z Mikołowa

Gdzie instalowane są agregaty stacjonarne?

  • Dodano: 2020-05-28 15:30

Każdy ceni sobie dobrze wykonane instalacje, ale są miejsca, w których niezawodne zasilanie decyduje o bezpieczeństwie danych, a nawet życiu ludzi. Nawet krótka przerwa w zasilaniu szpitala lub serwerowni może mieć poważne konsekwencje. Aby temu zapobiegać, często instaluje się agregaty stacjonarne w połączeniu z odpowiednim zasilaniem awaryjnym.

 

Agregaty stacjonarne w zasilaniu awaryjnym

Zabezpieczeniem przed awarią prądu jest odpowiednia instalacja, umożliwiająca płynną zmianę zasilania w razie utraty prądu z sieci. Polega ona na podłączeniu specjalnego zasilacza UPS, który zwykle czerpie energię z sieci energetycznej. W razie awarii lub konieczności wykonania prac energetycznych następuje płynne przełączenie na zasilanie z odpowiednio dobranego agregatu stacjonarnego. Zasilacz jest w stanie utrzymać zasilanie przez kilka minut niezbędnych do uruchomienia agregatu – powinno ono nastąpić automatycznie dzięki układowi SZR (Samoczynnego Załączania Rezerwy). Takie instalacje są wymagane w szpitalach, ale stosuje się je także w innych miejscach – np. w bazach danych, serwerowniach czy nadajnikach telekomunikacyjnych, a także fabrykach.

Jaką moc zapewniają agregaty stacjonarne?

Najmocniejsze agregaty stacjonarne są w stanie dostarczać energię elektryczną o mocy nawet 100 kilowatów – można je więc z powodzeniem stosować nawet w przemyśle. W prywatnych domach instaluje się je stosunkowo rzadko, ale niektórzy wolą zasilać domowy warsztat agregatem, niż obciążać domową instalację. W sklepach takich, jak https://agregaty.com.pl/agregaty-stacjonarne/ można kupić zarówno potężne generatory, jak i niewielkie agregaty stacjonarne o mocy rzędu 10 czy 20 kilowatów.

Zdarza się, że niezbędne jest podłączenie kilku agregatów stacjonarnych – przykładowo średniej wielkości szpital potrzebuje mocy gwarantowanej rzędu 400-500 kilowatów. W takim wypadku cały układ zasilania awaryjnego mieści się często na dachu, poza budynkiem lub w osobnym pomieszczeniu. Ważne jest też zadbanie o odpowiednią wentylację agregatu stacjonarnego, by nie dopuścić do wydzielania się spalin do wnętrza budynku czy pożaru.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.