Wiadomości z Mikołowa

Fala uderzeniowa - kiedy sięga się po nią w leczeniu i jakie są przeciwwskazania?

  • Dodano: 2021-04-28 17:30, aktualizacja: 2021-08-05 12:55

Medycyna wciąż gna do przodu i odnajduje stale to nowe sposoby radzenia sobie z niektórymi problemami i dolegliwościami. Jednym z tych najnowszych i na pewno najbardziej innowacyjnych jest fala uderzeniowa. Szczecin, Łódź, Katowice - terapie za jej pośrednictwem są wykonywane w gabinetach rozsianych po niemal całej Polsce. Ale kiedy tak właściwie warto się ich podjąć? W czym jest w stanie pomóc fala uderzeniowa, a kiedy raczej nie powinno się po nią sięgać? O tym wszystkim powiemy więcej w dzisiejszym wpisie.

Czym jest leczenie falą uderzeniową i kiedy się po nie sięga?

Fala uderzeniowa https://www.erim.pl/o-rehabilitacji-slow-kilka/ to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na tchnięcie w skórę człowieka - dosłownie - fali o niewielkiej częstotliwości, wytwarzanej w bardzo krótkim czasie przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia. Specjalne urządzenie tuż po przyłożeniu jego głowicy do skóry sprawia, że tę przechodzi właśnie owa fala, trafiając w konkretne miejsce objęte schorzeniem. Cały zabieg wykonywany za jej pośrednictwem jest kompletnie nieinwazyjny, ale i po prostu bezpieczny. Najczęściej stosuje się go w rehabilitacji, przede wszystkim celem pozbycia się bólu mięśni, ścięgien, wiązadeł, torebek stawowych oraz kości.

Główną zaletą towarzyszącą wykorzystaniu fali uderzeniowej jest jej niesamowita skuteczność połączona z szybkością działania. Pierwszych efektów płynących z postawienia na nią można się spodziewać już po kilkunastu minutach. Aby jednak osiągnąć je w najlepszej możliwej formie, całego zabiegu należy podjąć się co najmniej kilkakrotnie, w odstępach kilkudniowych. Ilość zabiegów jest przy tym dobierana do konkretnego pacjenta i jego indywidualnego przypadku. Najczęściej jednak zamyka się w obrębie trzech do dziesięciu zabiegów.

Leczenie falą uderzeniową jest przy tym bardzo przyjemne, bo i szybkie i kompletnie nieinwazyjne. Zawsze poprzedza je lokalizowanie okolic zmienionych chorobowo, zwykle metodą badania palpacyjnego. Następnie aplikuje się specjalny żel sprzęgający, na który bezpośrednio trafia maszyna służąca do wytwarzania fali uderzeniowej. Jej praca zazwyczaj zamyka się w obrębie kilkunastu minut.

Głównym wskazaniem do podejmowania się zabiegów leczenia za pośrednictwem fali uderzeniowej są wszelkiego rodzaju schorzenia dotyczące stawów lub mięśni. Mowa tutaj przede wszystkim o bólach kręgosłupa, ścięgien, zmianach zwyrodnieniowych nadgarstka, stanach zapalnych mięśni czy stanach pourazowych. Na tym jednak zastosowanie terapii falą uderzeniową się nie zamyka. Aby się jej podjąć, należy uzyskać skierowanie od lekarza. To on decyduje, czy dane schorzenie da się leczyć właśnie za jej pośrednictwem.

 

Jakie są przeciwwskazania?

Choć większość ludzi jest w stanie podjąć się leczenia za pośrednictwem fali uderzeniowej, istnieją pewne przeciwwskazania, które świadczą o braku takiej możliwości. Przede wszystkim leczenia tego nie poleca się kobietom w ciąży. Osoby z nowotworami, rozrusznikiem serca, hemofilią, wszelkiego rodzaju metalowymi implantami oraz ostrymi stanami zapalnymi również nie mogą po nie sięgnąć. Podobnie ma się sprawa z osobami, którym przyszło przebyć zawał serca (choć na trzy miesiące po jego przebyciu można już podjąć się tegoż zabiegu).

Jak wybrać gabinet, który takowe przeprowadzi?

Podstawą w prawidłowym i satysfakcjonującym zabiegu przeprowadzonym przy użyciu fali uderzeniowej jest wybór odpowiedniego gabinetu, który będzie się w stanie go podjąć. Tutaj ma się dwie opcje: można sięgnąć po firmę zaufaną i działającą na polskim rynku już od bardzo dawna (na przykład gabinet Spondylus, który posiada w tym wszystkim już ogromne doświadczenie). Można też postawić na kogoś niesprawdzonego, ale dobrze rokującego.

Co jednak oznacza wyrażenie "dobrze rokującego"? Przede wszystkim podmiot, który dysponuje właściwym sprzętem koniecznym do przeprowadzania leczenia za pośrednictwem fali uderzeniowej. Sprzęt musi być najwyższej jakości, gdyż najwięcej w całym tym zabiegu zależy właśnie od niego. Porządny gabinet jest też takim, który jest w stanie dostosować się z terminami do harmonogramu klienta. Nie bez znaczenia jest w tym wszystkim również cena zabiegów - zwłaszcza, że trzeba ich się podejmować co najmniej kilkakrotnie zanim tak właściwie zacznie się odczuwać jakiekolwiek większe lub mniejsze efekty całego zabiegu.

Warto wiedzieć: z uwagi na konieczność kilkukrotnego powtarzania zabiegu, zdecydowanie najlepiej jest znaleźć gabinet bliski miejscu zamieszkania. To rozwiązanie logiczne i po prostu wygodne.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie. Ludzie wynaleźli bowiem sporo metod, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były do końca znane, a które znakomicie radzą sobie z wieloma schorzeniami. Jedną z tych metod jest fala uderzeniowa. Szczecin http://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/fala-uderzeniowa/ i wiele miast bardzo chętnie korzysta z niej do leczenia bardzo szerokiej gamy chorób. Warto traktować ją więc jako jedną ze swoich opcji. Przede wszystkim jednak warto znaleźć gabinet, który jest w stanie podjąć się wykonania leczenia za jej pośrednictwem. Koniecznie trzeba przy tym sięgnąć po taki cieszący się dużą popularnością i wykazujący się jak największym profesjonalizmem. Taki, jak chociażby Spondylus.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.