Wiadomości z Mikołowa

Ergonomia = bezpieczeństwo = zdrowie

  • Dodano: 2019-08-27 10:30

Bóle kręgosłupa, karku, ramion i stany zapalne – to tylko niektóre z dolegliwości zdrowotnych wywołanych przez pracę na niedostosowanych do naszych potrzeb stanowiskach. Ich uniknięcie jest możliwe dzięki zastosowaniu prostych zasad ergonomii.

Ergonomia jest dyscypliną nauki, której celem jest między innymi dostosowanie poszczególnych stanowisk pracy do zdolności psychicznych i fizycznych człowieka, z myślą o ograniczeniach, jakimi się charakteryzuje i możliwościami, jakimi dysponuje. Rozwiązania te nie tylko pozwalają podnieść komfort pracy i jej bezpieczeństwo, ale także poprawiają efektywność pracowników i ich motywację do wykonywania obowiązków.

 

Ergonomia się opłaca

 

Choć powszechnie zwykło się uważać, że praca biurowa nie wiąże się ze szczególnymi zagrożeniami i chorobami, to lista dolegliwości związanych z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej jest całkiem długa. Znajdują się wśród nich cukrzyca, choroby układu krążenia oraz dolegliwości ze strony układu szkieletowo-mięśniowego w postaci przeciążenia mięśni i stawów. Choroby układu kostnego, mięśniowego i tkanki łącznej – zgodnie z danymi przedstawionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w I połowie ubiegłego roku były przyczyną 15% łącznej liczby zwolnień lekarskich. Jak wskazują badania przeprowadzone w 2016 roku, aż 31% pracowników biurowych na co dzień boryka się dolegliwościami bólowymi wywołanymi przez spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej. Do wymienianych najczęściej należały bóle pleców (71%), karku (51%) oraz głowy (47%). Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w tym, że ponad połowa stanowisk komputerowych nie spełnia nawet podstawowych zasad ergonomii. Tymczasem to pracodawcy w dużej mierze ponoszą koszty absencji chorobowej pracowników – muszą bowiem zorganizować zastępstwo, często poprzez zatrudnienie dodatkowej osoby. Aby uniknąć tych kosztów, wystarczy stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, minimalizujące ryzyko wystąpienia chorób pracowników.

 

Ergonomiczne meble i akcesoria

 

Zagrożenia związane z poszczególnymi stanowiskami pracy są różne, ale łączy je jedno: Powinno się dążyć do zminimalizowania ich, a w ramach możliwości – do całkowitego wyeliminowania. Z pomocą przychodzą firmy takie jak m.in. AJ Produkty, które oferują meble i akcesoria zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii. Z myślą o osobach pracujących w trybie siedzącym utworzono na przykład szeroką linię krzeseł balansujących. Pozwalają one kręgosłupowi pozostawać w ruchu i osiągnąć optymalną dla niego pozycję. Do tego redukują one napięci mięśni pleców i brzucha, poprawiając krążenie i dotlenienie organizmu. Bardziej tradycyjną alternatywą dla krzeseł balansujących są fotele idealnie dopasowujące się do budowy ich użytkowników. Jest to możliwe dzięki regulowaniu wysokości siedziska i podłokietników, a także kąta nachylenia ich oparcia. Coraz częściej rekomendowaną formą pracy biurowej jest praca w systemie siedząco-stojącym. Aby uczynić ją łatwiejszą, zaprojektowano biurka z mechanizmem umożliwiającym zmianę wysokości blatu w dowolnym momencie i bez zbędnego wysiłku. Taka konstrukcja sprawia, że można dostosować wysokość blatu do wzrostu pracowników, co pozwala pracować przy stoliku komputerowym czy biurku więcej niż jednej osobie.

W ergonomicznym biurze nie może zabraknąć nie tylko naturalnego źródła światła, ale także oświetlenia sztucznego. W przestrzeni biurowej dobrze sprawdzą się lampy sufitowe i biurkowe. Te ostatnie wyposażone są w możliwość regulowania natężenia światła, tak by optymalnie dostosować się do potrzeb pracowników i panujących w danym momencie warunków.

Dzięki ergonomii pracownicy mogą osiągnąć więcej. Co ważne, pracodawca dzięki niej poniesie mniejsze koszty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.