Wiadomości z Mikołowa

Dachy stalowe: solidność i bezpieczeństwo w jednym

  • Dodano: 2019-09-06 10:45

Jeszcze kilka lat temu można byłoby wątpić w stwierdzenie, że dachówka stalowa jest lepsza niż betonowa czy ceramiczna. Dziś technologia produkcyjna, ale również montażowa poszły tak do przodu, że dachy stalowe mogą z powodzeniem przewyższać jakością tradycyjną, ciężką dachówkę. Jak to możliwe? Poznajcie zalety lekkiej blachodachówki.

  1. Montaż

Dlaczego waga dachu jest ważna? Powszechnie można byłoby myśleć, że dachówki o większej wadze są bardziej wytrzymałe, bo odporne na silne podmuchy dachu, trudniejsze do zerwania. Tymczasem siedmiokrotnie lżejsza dachówka stalowa jest w stanie im dorównać. Innowacyjny, horyzontalny system montażu, stosowany przez producenta Gerard, zapewnia dachowi wytrzymałość na wiatr o sile do 200 km/h. Dachówkę układa się tu nie tradycyjnie pionowo, lecz poziomo, dzięki czemu nie jest ona podrywana nawet przez najmocniejsze podmuchy. Dodatkową wytrzymałość zapewnia ośmiopunktowy system mocowania, który solidnie przytwierdza ją do konstrukcji.

1. Produkcja

Nie bez znaczenia jest również formuła produkcyjna. Dachówka, która łączy w sobie aluminium, cynk i krzem jest odporna na rdzewienie. Posypka wulkaniczna użyta do wykończenia, nadaje dachowi dodatkowych walorów estetycznych, a przy tym zabezpiecza zimą między innymi przed osunięciami śniegu i lodu. Co więcej, dachówki stalowe Gerard zawierają bitum – substancję stosowaną w czasie drugiej wojny światowej do ochrony strategicznych budynków w Wielkiej Brytanii. Tu występuje ona w nowej, ulepszonej recepturze, zwiększając wytrzymałość dachówki.

2. Oporność na trudne warunki środowiskowe

Dachówka stalowa może być z powodzeniem stosowana również na terenach, gdzie mamy do czynienia z bardzo agresywnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak np. duże zasolenie. Jej trwałość pozwala na montaż na terenach bliskich morzom czy oceanom.

Nie odstaje od cementowych i ceramicznych odpowiedników stopniem tłumienia hałasu. Posypka wulkaniczna doskonale spełnia funkcje izolacyjne związane z natężeniem dźwięku.

3. Transport i układanie

Waga jest również istotna jeśli chodzi o transport dachówki, jak również szybkość jej kładzenia. Ponieważ stal jest znacznie lżejsza niż np. beton, koszty transportu blachodachówki są znacznie niższe. Szybciej też się ją montuje.

4. Lekka konstrukcja

Lekkość konstrukcji ma swoje zasadnicze plusy w kwestiach bezpieczeństwa. Blachodachówka ze względu na niewielką wagę może być stosowana nie tylko na nowych konstrukcjach, ale również na tych starszych. Jeśli myślimy o wymianie dachu w leciwym budynku, nie musimy wymienić całej więźby. Ze względu na to, że blachodachówka jest lekka, utrzymają ją nawet wiekowe już belki. Konstrukcja lekka to także bezpieczeństwo w razie pożaru. Dach pozostaje nietknięty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.