Wiadomości z Mikołowa

Czym kierować się przy wyborze ogrodzenia posesji?

  • Dodano: 2022-03-18 11:15, aktualizacja: 2022-03-21 09:27

Postawienie ogrodzenia wokół posesji to priorytetowa sprawa dla właścicieli domów, którzy chcą czuć się bezpiecznie na swoim terenie oraz pragną dać jasno do zrozumienia intruzom, gdzie leży granica, której nie powinni przekraczać. Mnogość ofert na rynku sprawia, że wybór określonego typu ogrodzenia wcale nie jest łatwy. Można go sobie jednak ułatwić, jeśli weźmie się pod uwagę kilka czynników.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ogrodzenia posesji?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru konkretnego typu ogrodzenia posesji warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które ten wybór mogą ułatwić, zawężając krąg poszukiwań. Oto one:

- usytuowanie posesji

Umiejscowienie posesji i rodzaj podłoża może mieć wpływ na typ ogrodzenia, który będzie najodpowiedniejszy. Przykładowo w niektórych gminach władze określają w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jaki typ czy kolor ogrodzeń jest na danym terenie dozwolony, a jaki zabroniony i trzeba się do tego zastosować. Sam rodzaj terenu natomiast może wymusić na właścicielu posesji zbudowanie ogrodzenia z podmurówką dla zachowania większej stabilności. Jeśli posesja jest przy drodze, postawienie ogrodzenia pełnego może nie być możliwe ze względu na ryzyko ograniczenia widoczności.

- obowiązujące przepisy

Stawiane ogrodzenie musi być zgodne z przepisami prawa budowlanego, w którego świetle bez pozwolenia można postawić płot nie wyższy niż 2,2 m z założeniem, że do wysokości 1,8 m nie będzie on posiadał żadnych ostrych elementów.

- rodzaj materiałów, z jakich ogrodzenie zostało wykonane

Ogrodzenie powinno być inwestycją na długie lata. Jeśli do tego chce się, aby zachowało trwałość bez konieczności regularnych okresowych konserwacji, warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość materiałów, z jakich zostało wykonane. W tej dziedzinie zdecydowaną przewagę mają ogrodzenia metalowe z ocynkiem dodatkowo zabezpieczone malowaniem proszkowym nad drewnianymi.

- rodzaj konstrukcji ogrodzenia

Jeśli przepisy w danym miejscu tego nie ograniczają, warto zastanowić się, czy na posesji sprawdzi się bardziej ogrodzenie pełne, czy ażurowe. To zawęzi krąg poszukiwań lub jeśli trudno się komuś zdecydować podpowie rozwiązanie uniwersalne, jakim jest ogrodzenie panelowe, którego ażurową konstrukcję można tanio i efektownie przesłonić zamieniając w płot pełny.

- cena

Często jest ona ważnym czynnikiem przy wyborze, choć nie powinna mieć znaczenia decydującego. Najważniejsze jest określenie stosunku jakości do ceny. Nawet przy ograniczonym budżecie czasami lepiej wybrać bardziej wytrzymałe ogrodzenie, które przetrwa długie lata niż mniej trwałe, choć najtańsze ogrodzenie z siatki.

Jaki typ ogrodzenia sprawdzi się w każdych warunkach?

Niezdecydowanym, którzy mimo podjęcia próby zawężenia kręgu wyboru w oparciu o powyższe czynniki, nadal nie potrafią podjąć decyzji, można polecić ogrodzenie panelowe, które sprawdzi się w każdych warunkach. Jest solidne, trwałe i tanie, a do tego można je łatwo dostosować do potrzeb, zamieniając konstrukcję ażurową na pełną poprzez obsianie roślinnością, czy przysłonięcie matą.

Chociaż wybór ogrodzenia posesji nie jest łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję, aby potem nie żałować.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.