Wiadomości z Mikołowa

Czym jest lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu

  • Dodano: 2020-08-20 10:30, aktualizacja: 2020-08-24 11:00

Spółdzielcze prawo do lokalu może występować w dwóch różnych formach – lokatorskim lub własnościowym. Nie każdy potrafi rozróżnić tego typu uprawnienia, warto więc bliżej przypatrzeć się na czym polega to pierwsze z nich.

Pomoc prawnika

Dobry adwokat nie musi być tylko specjalistą od spraw sądowych, zakres oferowanych przez niego usług może być naprawdę szeroki. Dotyczy to także udzielania porad prawnych i wyjaśniania różnych pojęć związanych z obowiązującymi przepisami.

Co ciekawe może dotyczyć to także kwestii związanej ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu i łączących się z nim spraw. Nie każdy prawnik będzie jednak w stanie odpowiedzieć na wszystkie zadawane przez swoich klientów pytania. Gdzie zatem takiego znaleźć?

Oczywiście adwokaci mogą być szukani na różne inne sposoby, także poprzez polecenie ze strony rodziny lub znajomych. Dosyć często ludzie sięgają jednak do wyszukiwarek internetowych, aby szybko wybrać interesującego ich prawnika.

Poszukiwania prawnika praktycznie zawsze wiążą się z kwestią ceny za jego usługi – jest to jeden z podstawowych wyznaczników w polskim społeczeństwie. Oczywiście skuteczny adwokat wcale nie musi być drogi, choć z drugiej strony nie powinien oferować swoich usług za darmo lub po tzw. kosztach.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 -3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać osobie, na rzecz której ustanowione jest prawo, lokal mieszkalny do używania, a osoba ta zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione na rzecz członka spółdzielni albo członka spółdzielni i jego małżonka.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może być ustanowione w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni, jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

Z treści wspomnianej ustawy wynika, że z osobą ubiegającą się o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zawiera się umowę o wybudowanie lokalu oraz umowę o ustanowienie takiego prawa i z tymi zdarzeniami łączy się powstanie członkostwa w spółdzielni. Nie wkraczając w rozważania czy określenie ekspektatywa w obecnym stanie prawnym związana jest tylko ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu czy także z lokatorskim, to obecnie termin ten może być ewentualnie stosowany wyłącznie do relacji wynikającej ze wskazanych przepisów. W konsekwencji ma on zastosowanie tylko w okresie pomiędzy zawarciem umowy o wybudowanie lokalu, a odbiorem lokalu po zakończeniu budowy. Analiza aktualnej treści ustawy prawo o spółdzielniach mieszkaniowych prowadzi do wniosku, że w aktualnym stanie prawnym członkami spółdzielni nie mogą być członkowie oczekujący.

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, warto zajrzeć na stronę https://adwokatslomka.pl/spoldzielcze-lokatorskie-prawo-do-lokalu-mieszkalnego/ Można tam odnaleźć szereg dodatkowych informacji na temat przypozwania oraz wiele innych ciekawych i merytorycznych artykułów z dziedzin prawa.

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania.

Dobry adwokat może więc pomóc w zasadzie w każdej sprawie, w której po prostu trzeba wykorzystać umiejętności i doświadczenie prawnicze. Oczywiście takie działania nie są darmowe, choć zdarzają się pewne wyjątki. Z drugiej strony pamiętajmy, że praca adwokata to także wysiłek i czas poświęcony danemu klientowi – już za to należy się mu stosowne wynagrodzenie.

Polecamy także artykuł: https://rudaslaska.com.pl/is,ile-kosztuje-rozwod-w-polsce,270925,1413457.html

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405
https://adwokatslomka.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.