Wiadomości z Mikołowa

Co powoduje raka jajnika?

  • Dodano: 2023-03-24 08:45, aktualizacja: 2023-03-24 08:53

Wiadomo, że pewne czynniki - w tym genetyczne, środowiskowe, związane ze stylem życia i hormonalne - zwiększają ryzyko rozwoju raka jajnika.

Posiadanie jednego lub więcej czynników ryzyka nie musi oznaczać, że rozwinie się u Ciebie rak jajnika. Z drugiej strony, niektóre osoby bez znanych czynników ryzyka i tak na niego zapadają. W tym artykule przedstawiono to, co wiemy o przyczynach raka jajnika i czynnikach ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Hormonalna terapia zastępcza

Stosowana w celu łagodzenia objawów menopauzy, takich jak pocenie się i uderzenia gorąca - może zwiększać ryzyko rozwoju raka jajnika. Zwiększonym ryzykiem obarczona jest zarówno estrogenowa, jak i kombinowana estrogenowo-progesteronowa. testujemyjedzenie.pl/

Menopauza o późnym początku

Menopauza charakteryzuje się brakiem miesiączki przez 12 kolejnych miesięcy i oznacza trwałe zakończenie cyklu miesiączkowego. Menopauza, która rozpoczyna się po 55 roku życia (średnia wieku to 51 lat) jest związana z większym ryzykiem wystąpienia raka jajnika. Może to być spowodowane przedłużoną ekspozycją na estrogen, który jest najwyższy w okresie rozrodczym. Badania sugerują, że większa liczba cykli owulacyjnych może prowadzić do raka jajnika, ponieważ owulacja jest związana z zapaleniem, które jest znane jako czynnik wywołujący raka.

Endometrioza

Endometrioza to stan, w którym tkanka wyściełająca macicę (endometrium) rośnie poza macicą. U osób z endometriozą prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika jest 1,7 razy większe niż u osób bez endometriozy. Wysoki poziom estrogenów, mutacje genów i stany zapalne związane z endometriozą mogą odgrywać rolę w tej korelacji.

Historia porodów

Ryzyko wystąpienia raka jajnika jest wyższe u osób, które nigdy nie rodziły. Pierwsza pełna ciąża przed 26 rokiem życia, ciąża mnoga i karmienie piersią wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem. Konkretna przyczyna tego stanu rzeczy pozostaje niejasna, ale być może hormony ciążowe lub przerwa w owulacji, jaką daje ciąża i karmienie piersią, mają działanie ochronne przed rakiem jajnika.

Waga

Wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący 30 lub więcej wiąże się z nieco wyższym ryzykiem raka jajnika, zwłaszcza u osób, które nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej. Do zwiększonego ryzyka może przyczyniać się nadmiar estrogenów produkowanych przez tkankę tłuszczową. Pewną rolę może też odgrywać przewlekły stan zapalny, który jest związany z otyłością.

Czy rak jajnika jest dziedziczny?

Rak jajnika może być dziedziczny. Około 25% przypadków raka jajnika jest związanych z dziedzicznymi mutacjami genów. Posiadanie bliskiej krewnej (mamy, siostry, córki) z historią raka jajnika zwiększa ryzyko zachorowania. Jeśli w Twojej rodzinie występował rak jajnika, piersi i/lub jelita grubego i chcesz dowiedzieć się więcej o swoim dziedzicznym ryzyku, porozmawiaj z lekarzem o badaniach genetycznych. Artykuł powstał przy współpracy z serwisem suplegsm.com

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.