Wiadomości z Mikołowa

Co można przewozić autolawetą

 • Dodano: 2021-12-15 12:00, aktualizacja: 2022-12-06 09:25

Tradycyjnie większość ludzi kojarzy autolawetę, jako specjalistyczny sprzęt do transportowania samochodów po wypadku lub awarii. Ale możliwości takiego pojazdu są znacznie szersze. Z jego pomocą można przewozić inne rodzaje ładunków, jeśli jest to konieczne i technicznie możliwe. Autolawety są zawsze zaangażowane tam, gdzie konieczne jest przemieszczenie dowolnego rodzaju środka transportu, czy to samochodu, motocykla czy statku, ale dziś takie jednostki specjalnego wyposażenia są używane w inny sposób: można przewozić ładunki ponadgabarytowe dowolnego rodzaju.

Co można przewozić autolawetą?

Ładunki ponadgabarytowe to takie, których nie można przewieźć sprzętem o standardowej platformie i ładowności. Waga i rozmiar takich przedmiotów z reguły są wyższe niż wskazuje norma. Autolawety, które pracują w tym obszarze, spełniają wszystkie przepisy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo podczas transportu obiektu dla wszystkich użytkowników dróg oraz integralność samego ładunku.

Na przewóz niektórych przedmiotów ponadgabarytowych na specjalnym sprzęcie wymagane jest zezwolenie. Transport organizowany jest z uwzględnieniem informacji o długości, wysokości, szerokości, wadze obiektu oraz możliwości jego demontażu. Można skorzystać z pomocy drogowej niskopodwoziowego holownika, który ma dźwig o dużej pojemności. Autolawety są dość zwrotne, mają dużą zdolność do jazdy w terenie, są wyposażone w niezawodny system mocowania i gwarantują bezpieczeństwo ładunku podczas procesu dostawy.

Autolawetą można przewozić:

 • Przyczepy campingowe
 • Kontenery
 • Zbiorniki
 • Materiały budowlane
 • Sprzęt AGD i RTV
 • Meble
 • Wyposażenie specjalne w postaci rozściełacza asfaltu
 • Wózki widłowe
 • Ciągniki, minikoparki, jeśli ich ruch jest ograniczony
 • Łodzie
 • Pierścienie żelbetowe do studni

Dlaczego wygodnie jest przewozić ładunki ponadgabarytowe autolawetą?

Istnieje szereg niepodważalnych zalet takiego rozwiązania a sam proces załadunku, rozładunku, a także transportu jest prosty. Prace załadunkowe nie wymagają dodatkowego wsparcia, cały ładunek obsługiwany jest przy pomocy manipulatora hydraulicznego, który doskonale poradzi sobie z powierzonym zadaniem. Oczywiście możliwa jest praca tylko z tymi ładunkami, których waga nie przekracza maksymalnej ładowności wybranej autolawety.

Dlaczego do transportu towarów opłaca się używać autolawety? Na przykład, jeśli trzeba przetransportować przebieralnię budowlaną z jednego miejsca do drugiego. Okaże się to bardziej opłacalne niż np. wynajęcie ciężarówki i osobnego dźwigu samochodowego, który będzie wykonywał operacje załadunku i rozładunku.

Ponadgabarytowy przedmiot można łatwo umieścić na niskiej platformie bez desek, którą można przetransportować w dowolne miejsce. Korzystanie z pomocy drogowej do transportu niestandardowych przedmiotów jest bardziej opłacalne zwłaszcza, jeśli chodzi o koszty. W porównaniu z ceną za zaangażowanie w przewiezienie kilku jednostek dowolnej innej techniki. Nie ma sensu przepłacać za dostawę, którą jeden sprzęt może zrealizować w krótkim czasie.

Kto prosi o pomoc przewożenia autolawetą przedmiotów ponadgabarytowych?

Z zadania przewozu ładunków niestandardowych korzystają różne kategorie osób: mogą to być firmy, którym nie opłaca się kupować specjalnego sprzętu do przewozu sprzętu wielkogabarytowego. Pomocy drogowej często potrzebują także osoby fizyczne, firmy budowlane, które potrzebują dostarczyć na budowę określony rodzaju produktu.

Autolaweta jest bardzo wygodna do przewożenia materiałów budowlanych takich jak: zaprawa, cegły, pustaki, które są ciężkie, dlatego trzeba przestrzegać określonych norm wagowych. Z takiego środka transportu korzystają również firmy, które muszą przetransportować sprzęt na inną budowę, czyli koparki, wózki widłowe czy walce. Osoby prywatne chętnie wynajmują autolawetę do przewiezienia motoru, przyczepy kampingowej, mając pewność, że ulegną one uszkodzeniu podczas transportu.

Po wynajem autolawety zgłaszają się indywidualni rolnicy oraz firmy korzystające ze sprzętu rolniczego. Taki pojazd bezpiecznie dostarczy na miejsce kosiarki, opryskiwacze, traktory, kombajny czy przyczepy rolnicze. Do każdej maszyny rolniczej dobierana jest odpowiednia autolaweta pod względem rozmiarów i udźwigu. Takimi pojazdami kierują doświadczeni kierowcy, którzy potrafią odpowiednio zabezpieczyć przewożony ładunek i zachować bezpieczeństwo na drodze.

Jak zorganizować przewóz niestandardowych ładunków za pomocą autolawety?

Jednorazowy zakup tak specjalistycznego sprzętu, zdecydowanie nie jest opłacalny. Można wynająć autolawetę z kierowcą. Najwygodniejszym sposobem jest jednak skontaktowanie się z firmą oferującą takie usługi. Sami zorganizują wszystko, określą, który model lawety nadaje się do transportu określonego ładunku, jakie dodatkowe mocowania i inne elementy pomocnicze będą wymagane itp.

Gdy przewożony jest ładunek ponadgabarytowy, są zainstalować na nim specjalne lampy ostrzegawcze. Na przykład, jeśli ładunek nie przechodzi na wysokość, szerokość lub długość, specjalne znaki identyfikacyjne - lampy ostrzegawcze zwracają na to uwagę wszystkich użytkowników dróg. Te przedmioty mogą mieć postać trójkątów i migających świateł.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.