Wiadomości z Mikołowa

Błędy ogrodnicze, których należy unikać za wszelką cenę.

  • Dodano: 2023-01-09 08:00, aktualizacja: 2023-01-09 08:06

Mimo że proces uprawy roślin i warzyw od podstaw może wydawać się zniechęcający, poznaliśmy najczęstsze błędy - i jak ich uniknąć. Przeczytaj kilka wskazówek, czego nie robić, według ekspertów, którzy uczą cię, jak nie robić tego po raz pierwszy.

Stawianie sobie zbyt wygórowanych celów

Większy ogród nie zawsze jest lepszy, przynajmniej jeśli jesteś początkujący. Łatwo jest zrobić sobie wielkie oczy, gdy wędrujesz po sklepach z roślinami lub przeglądasz pomysły w internecie. Zamiast tego wykorzystaj te pomysły do stworzenia większego planu. Uprawianie wspaniałego ogrodu z sukcesem wymaga czasu. Gilger radzi ogrodnikom, którzy tworzą ogród od podstaw, aby zaczęli od małych rzeczy, ale myśleli z rozmachem. Ogród to inwestycja długoterminowa i powinieneś myśleć o swoich celach za trzy do pięciu lat.

Brak przesadzania roślin

Pozwól wszystkim roślinom bawić się razem. Zerwij z przekonaniem, że na grządce można uprawiać tylko jeden rodzaj roślin. Przeplatanie roślin to praktyka ogrodnicza, która zachęca do łączenia w pary roślin towarzyszących, a także do łączenia roślin wyższych i niższych. Mieszanie i dopasowywanie roślin może także osłabić chwasty i wprowadzić pożyteczne zapylacze https://www.mamtoo.pl/dom-i-ogrod/

Przepełnienie roślin

Chociaż mieszanie roślin jest jak najbardziej wskazane, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Rośliny potrzebują miejsca, aby rosnąć i rozprzestrzeniać się naturalnie. Stosuj się do zaleceń dotyczących sadzenia, które zazwyczaj sugerują 0,5 metra odstępu między roślinami. Możesz prawdopodobnie trochę oszukać, omijając te zalecenia o kilka centymetrów, ale nie pakuj roślin obok siebie jak sardynek.

Sadzenie zbyt dużej różnorodności

Choć kusi cię, by sadzić wszystko, od żołędzi po cukinię, skup się na uprawie warzyw, ziół i kwiatów, które przyniosą radość na twoim talerzu. Wydaje się to proste, ale najbardziej pasjonuje cię uprawa warzyw, ziół i kwiatów, po które już sięgasz w sklepie spożywczym lub na targu.

Niezrozumienie wzrostu roślin

Zrozumienie wzrostu roślin będzie kluczem do osiągnięcia maksymalnego sukcesu w ogrodzie. Początkujący ogrodnik może mieć problem z wyobrażeniem sobie, że 5-centymetrowa sadzonka pomidora osiągnie ostatecznie wysokość metra. Znajomość wysokości rośliny w momencie osiągnięcia dojrzałości jest kluczowa dla pielęgnowania wszystkich roślin w ogrodzie. Gdy roślina rośnie, rzuca cień na otaczające ją rośliny, co może mieć wpływ na całe środowisko.

Niewłaściwe podlewanie

Zrób wszystko, co w twojej mocy i odpowiednio podlej swoje sadzonki. Głębokie, dokładne podlewanie raz w tygodniu jest lepsze niż codzienne, niewielkie podlewanie. Po zakończeniu podlewania gleba powinna być mokra kilka centymetrów niżej. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że nie podlewasz wystarczająco dużo wody w danym momencie. Jednocześnie podawanie roślinom zbyt dużej ilości wody jest szkodliwe - nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i żółknięcia liści, mówi Giannelli. Więcej ofert na www.mamtoo.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.