Wiadomości z Mikołowa

Balustrady loftowe – pomysły na aranżacje

  • Dodano: 2024-07-22 13:00, aktualizacja: 2024-07-30 10:22

Przestrzeń loftowa rządzi się swoimi prawami. Z jednej strony to mieszkanie jak każde inne, jednak wysokie sufity, duża otwarta przestrzeń i szerokie okna aż proszą się o niestandardowe rozwiązania. Do tego dochodzi tak często spotykana w loftach antresola i prowadzące na nią schody. Jak do tego minimalistycznego i postindustrialnego otoczenia dobrać stylową balustradę? Ten funkcjonalny wynalazek pełni w końcu również – bardzo często niedocenianą – funkcję dekoracyjną. Jak może wyglądać balustrada schodowa loft? Sprawdź nasze pomysły na aranżacje! 

Balustrada a styl loftowy

Balustrady loftowe najczęściej zabezpieczają schody prowadzące na antresolę lub półpiętro lub też samą antresolę. Funkcja dekoracyjna jest oczywiście istotna, jednak warto pamiętać, że każda balustrada – również poręcz loftowa – pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczającą przed upadkiem z wysokości i jego przykrymi konsekwencjami. Kwestie estetyczne są tutaj bardzo subiektywne, jednak przestrzeń loftowa narzuca pewien kanon. Co jest charakterystyczne dla przestrzeni loftowej? 

  • duża, otwarta przestrzeń,
  • wysokie sufity,
  • ograniczenie ścian działowych do minimum,
  • wysokie i szerokie okna,
  • antresola,
  • surowy, minimalistyczny klimat,
  • neutralna kolorystyka z ewentualnymi akcentami kolorystycznymi,
  • wielofunkcyjne meble. 

Wystrój loftowego lokum z reguły przynosi na myśl klimat budynku przemysłowego. Z związku z charakterystycznymi otwartymi, dobrze doświetlonymi przestrzeniami w loftach bardzo pojawiają się antresole lub poddasza i prowadzące do nich schody, a więc także loftowe balustrady. Jak odpowiednio dobrać i zaaranżować ten element wystroju, by pasował do postindustrialnego klimatu?

Loftowa balustrada z lameli

Jeśli loft to w przeważającej mierze beton, drewno jest materiałem, który będzie stanowił doskonałe uzupełnienie! Formą balustrady, z którą możesz spotkać się w mieszkaniach loftowych są lamele. Drewniane listwy zamontowane pionowo w niewielkich i równych odstępach między krawędzią każdego stopnia a sufitem to świetny sposób na to, by zabezpieczyć schody, a równocześnie wnieść do loftowego wystroju nowoczesny akcent i w dodatku naturalny materiał. Pionowy kierunek lameli dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń, a konstrukcja balustrady nie będzie blokować dostępu światła. Ponadto drewno świetnie rezonuje, co z pewnością wpłynie na ogólną akustykę pomieszczenia. 

Stalowa balustrada w stylu loft

Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej tradycyjnych rozwiązań, postawisz zapewne na standardową balustradę wykonaną ze stali. Taka konstrukcja to równie atrakcyjne uzupełnienie loftowego wystroju, która w dodatku sprawdzi się zarówno jako poręcz schodowa, jak również wytrzymałe i stylowe zabezpieczenie antresoli. Kolory, które dominują we wnętrzach loftowych to z reguły czerń, biel, brąz i szarość, dlatego też najwygodniej będzie postawić na czarną stalową balustradę loftową, która będzie kontrastować z białymi ścianami. 

Szklana balustrada loftowa

Materiałem, który w przestrzeniach loftowych bywa wybierany najczęściej jest szkło. Balustrady schodowe, zabezpieczenie antresoli czy poddasza, a nawet drzwi czy ścianki działowe – we wszystkich tych wydaniach szklana tafla sprawdzi się idealnie. Jej wytrzymałość, pełna przepuszczalność światła, łatwość czyszczenia czy klasyczny design to niektóre z jej zalet. Poza tym szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem w kontekście łączenia go z innymi – drewnem lub metalem. Nawet jeśli więc nie jesteś przekonany do balustrady loft wykonanej w całości ze szkła, możesz zdecydować się na eksperyment i połączenie szkła z elementami drewnianymi lub stalowymi! 

Zalety szklanej balustrady loftowej

Szkło to materiał, który świetnie wpisuje się w estetykę loftową, dodając miejscu elegancji i nowoczesnego sznytu. Oto jego najważniejsze zalety!  

  • Uniwersalny materiał

Szkło sprawdzi się jako materiał nie tylko schodowych balustrad loftowych i poręczy na antresoli, ale także drzwi przesuwnych czy ścianek działowych. Ciekawym rozwiązaniem będzie również zabudowanie antresoli szklaną ścianą. Ponadto materiał łatwo jest połączyć z innymi, typowymi dla stylu loftowego, elementami: drewnem, betonem, stalą czy cegłami. 

  • Przepuszczalność światła

Pełna przepuszczalność balustrad i ścianek loftowych gwarantuje maksymalne doświetlenie pomieszczeń. Światło wpadające do mieszkania nie będzie zatrzymywane, dzięki czemu na co dzień będziesz mógł cieszyć się maksymalnie doświetloną przestrzenią. Szklane balustrady loftowe to maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, a więc także optycznie powiększone mieszkanie!

  • Łatwość czyszczenia

O ile w przypadku balustrad stalowych oraz tych z lameli nieco czasu może zająć ich dokładne wyczyszczenie, o tyle szklane balustrady loft są łatwe do utrzymania w czystości. Gładką szklaną powierzchnię wystarczy od czasu do czasu umyć przy użyciu myjki i ściągaczki, by uzyskać efekt idealnej przezroczystości i połysku bez smug. 

  • Nowoczesny akcent

Choć całkowicie nowoczesny wystrój lokum nie każdemu może odpowiadać, takie akcenty w loftowym klimacie to strzał w dziesiątkę. Szkło to z jednej uniwersalny, ale z drugiej nowoczesny materiał – wykonane z niego balustrady loftowe, ścianki działowe lub drzwi przesuwne to wpuszczenie do mieszkania odrobiny awangardy.

  • Wybierz najlepsze balustrady loftowe! 

Jeśli zamierzasz wyposażyć swoje loftowe mieszkanie w szklane balustrady, świetnie trafiłeś! W ofercie sklepu Baluss znajdziesz zarówno balustrady całoszklane, jak również poszczególne elementy balustrad, profile aluminiowe, uchwyty do szkła i wiele więcej – słowem, wszystko, czego potrzebujesz, by nadać swojej loftowej przestrzeni szlachetnej przejrzystości i nowoczesnego akcentu. Może potrzebujesz pomocy w doborze balustrad loftowych? Skontaktuj się z nami!

Balustrady loftowe – pomysły na aranżacje

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.