1. Szukaj ofert tańszego gazu
Aktualnie cena gazu LPG oraz ziemnego nie jest wysoka, ale warto zawsze szukać tańszych rozwiązań, aby rachunek mógł być niższy. Pamiętaj jednak, by gazu skroplonego nie kupować od niepewnych producentów - nieważne jak tani by nie był!
2. Uszczelnij lub wymień okna
Stare, nieszczelne okna powodują duże straty cieplne – eksperci wskazują, że nawet 25 proc. energii cieplnej może wówczas uciekać z domu. Najlepiej wymienić okna na szczelne lub, gdy nie jest to możliwe, skorzystać z uszczelek, które można kupić bez problemu w marketach budowlanych i innych sklepach.
3. Odsłoń grzejniki
Aby grzejniki działały najbardziej wydajnie, muszą być odsłonięte, dlatego najlepiej, aby nie znajdowały się przy nich żadne meble i inne konstrukcje. W ten sposób będzie można łatwiej nagrzać pomieszczenia przy zużyciu mniejszej ilości energii.
4. Ociepl ściany domu
To kolejny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu – niestety, również dość drogi. Szacuje się, że przez nieocieplone ściany ucieka nawet 35 proc. energii cieplnej.
5. Zadbaj o kaloryfery
Powinny być regularnie czyszczone i poddawane przeglądom. Należy również pamiętać o tym, że kaloryfery należy odkamieniać.
6. Nie przegrzewaj pomieszczeń
Utrzymuj temperaturę na poziomie około 20-21 stopni Celsjusza, natomiast wtedy, gdy nie ma nikogo w domu, a także w nocy, zmniejszaj temperaturę o kilka stopni. Bardzo pomocne są wtedy specjalne sterowniki do kotłów gazowych.
7. Zainwestuj w nowy piec gazowy
Jeżeli twój piec gazowy ma już swoje lata, pomyśl o nowym modelu. Nowoczesne piece to energooszczędne urządzenia, które zużywają znacznie mniej gazu.
8. Gotuj energooszczędnie
Kup stalowe garnki i czajnik z gwizdkiem. Korzystaj z wielopiętrowych naczyń do gotowania i zadbaj o czystość palników gazowych.
9. Bierz krótkie prysznice
Zamiast długiej kąpieli bierz krótkie prysznice. Możesz zainwestować także w perlatory, które zmniejszają zużycie wody, a tym samym wykorzystują mniej energii do jej ogrzania.
10. Zadbaj o piecyk gazowy
Pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać stan piecyka i w razie potrzeby czyścić go dokładnie. Serwisuj go też zgodnie z zaleceniami producenta.