Wiadomości z Mikołowa

Zwolnienie chorobowe a zmiana pracy – wszystko, co musisz wiedzieć!

  • Dodano: 2024-10-01 10:45

Zwolnienie lekarskie, znane jako L4, to jedno z podstawowych praw pracowników świadczących stosunek pracy. Dokument ten jest dowodem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby. Pozwala on choremu na odpoczynek i regenerację w trakcie choroby oraz po niej. A co w sytuacji, gdy podczas zwolnienia lekarskiego planujemy zmianę pracy? Czy L4 wpływa na możliwość podjęcia nowego zatrudnienia? W tym artykule wyjaśnimy, jakie prawa przysługują pracownikowi w kontekście zwolnienia od lekarza.

Zwolnienie chorobowe a praca – co warto wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie to dokument wydawany przez lekarza, który usprawiedliwia nieobecność pracownika. Potwierdza on, że pracownik jest czasowo niezdolny do wykonywania swoich obowiązków zawodowych z powodu choroby. L4 może zostać wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, specjalistę lub nawet stomatologa, jeżeli uzna on, że stan zdrowia pacjenta uniemożliwia mu pracę.

Przebywając na L4, pracownik ma obowiązek stosować się do zaleceń lekarskich, które mają na celu poprawę jego stanu zdrowia. Każdy pracodawca ma prawo sprawdzić, czy osoba na zwolnieniu rzeczywiście przestrzega zaleceń i nie wykonuje czynności, które mogłyby wydłużyć okres leczenia.

Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono zasadę, że L4 może trwać maksymalnie 182 dni, czyli 6 miesięcy. W tym czasie pracownik, który jest ubezpieczony, ma prawo do pobierania świadczeń chorobowych. Co ważne, okres zwolnienia lekarskiego może zostać wydłużony w zależności od sytuacji pracownika. O długości L4 każdorazowo decyduje lekarz.

L4 przy zmianie pracy – czy można zmienić pracodawcę podczas zwolnienia?

Zwolnienie lekarskie to czas, kiedy pracownik skupia się na powrocie do zdrowia, jednak życie zawodowe nie musi w tym czasie stać w miejscu. W niektórych przypadkach może pojawić się potrzeba lub nawet konieczność zmiany pracy podczas trwania L4. Czy taka zmiana jest możliwa? Okazuje się, że tak, ale warto mieć świadomość kilku kwestii.

Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym ma prawo złożyć wypowiedzenie z pracy. Nieobecność z powodu choroby nie blokuje możliwości zakończenia stosunku pracy z własnej inicjatywy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby wypowiedzenie było prawomocne, należy umożliwić pracodawcy zapoznanie się z dokumentem sporządzonym na piśmie. W takim przypadku sprawdź na GoWork.pl, jak najlepiej dostarczyć wypowiedzenie szefowi, jeśli nie możesz zrobić tego osobiście ze względu na stan zdrowia.

W Kodeksie pracy nie ma również zapisu, który zabraniałby nawiązania nowego stosunku pracy w czasie L4. Podczas absencji spowodowanej zwolnieniem lekarskim jak najbardziej można zatem zawrzeć nową umowę.

Prawa pracownicze podczas zwolnienia chorobowego i przy zmianie pracy

Podczas L4 pracownikowi przysługują określone prawa, które warto znać, szczególnie w kontekście ewentualnej zmiany pracy. Po pierwsze, pracownik ma prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego, który wynosi 80% przeciętnego wynagrodzenia brutto. Wyjątek: jeżeli choroba przypada w trakcie ciąży, pracownica zachowuje prawo do 100% świadczenia chorobowego.

Po drugie, pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma możliwość korzystania z ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę. Innymi słowy: zgodnie z przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z L4.

Warto również pamiętać, że jeżeli nowy pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie pracownika w trakcie zwolnienia chorobowego, nie ma ku temu żadnych przeszkód prawnych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.