Wiadomości z Mikołowa

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

  • Dodano: 2021-09-17 09:15, aktualizacja: 2021-09-21 10:25

Postępowanie upadłościowe dłużnika nie oznacza braku możliwości wyegzekwowania od niego zaległości finansowych. Wierzyciel ma bowiem pełne prawo domagać się zapłaty stosownej kwoty. Jest to jednak możliwe tylko po spełnieniu konkretnych czynności, wśród których najważniejszą jest zgłoszenie wierzytelności w odpowiednim terminie.

Czym jest postępowanie upadłościowe?

Postępowanie upadłościowe to procedura sądowa mająca na celu ustalenie zasad wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników. Pojawia się, gdy zobowiązany nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań i musi zakończyć działalność. Wierzyciele mają wówczas pełne prawo żądać spłaty zaległości finansowych.  Więcej o postępowaniu upadłościowym tutaj.

Procedura upadłościowa umożliwia odzyskanie niezapłaconego zobowiązania – im większa liczba wierzycieli, tym większa szansa na to, że zwrot będzie niestety częściowy. Pamiętajmy jednak, że zasady spłaty wierzycieli są ustalane przez właściwy sąd, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa upadłościowego.

Zgłoszenie wierzytelności

Wierzyciel może odzyskać niespłacony dług tylko, gdy zgłosi swoją wierzytelność w sądzie w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie traci to prawo, w konsekwencji czego może już nigdy nie ujrzeć swoich pieniędzy.
Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym jest w rzeczywistości formą jej dochodzenia w postępowaniu sądowym i spełnia analogiczną funkcję jak wytoczenie powództwa.

Zgodnie z treścią art. 239 Prawa upadłościowego, zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Wierzyciel może dokonać zgłoszenia wierzytelności za pośrednictwem Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości.  W zgłoszeniu wierzytelności wierzyciel wskazuje dowody uzasadniające zgłoszenie.
Aktualny wzór pisemnego zgłoszenia wierzytelności oraz zakres danych objętych zgłoszeniem wierzytelności za pośrednictwem Rejestru został określony w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 października 2020 r. w sprawie wzoru pisemnego zgłoszenia wierzytelności oraz zakresu danych objętych zgłoszeniem wierzytelności za pośrednictwem Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości.

Treść zgłoszenia wierzytelności

W zgłoszeniu wierzytelności należy podać:
imię i nazwisko albo nazwę wierzyciela i odpowiednio jego miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres oraz numer PESEL albo numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku ich braku - inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;

  • określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
  • dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; jeżeli wierzytelność została uznana w spisie wierzytelności sporządzonym w postępowaniu restrukturyzacyjnym, wystarczające jest powołanie się na tę okoliczność;
  • kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona;
  • zabezpieczenia związane z wierzytelnością;
  • w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu;
  • stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne lub przed sądem polubownym;
  • jeżeli wierzyciel jest wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki będącej upadłym - ilość posiadanych udziałów albo akcji oraz ich rodzaj;
  • numer rachunku bankowego wierzyciela, jeżeli wierzyciel posiada taki rachunek.

Na zakończenie dodajmy, że każde zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego.

Podstawa prawna:
Art. 239, 240 Prawa upadłościowego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.