Wiadomości z Mikołowa

Wystawa Joli Barnaś w mikołowskim MDK

  • Dodano: 2021-05-26 11:00

Miejski Dom Kultury w Mikołowie zaprasza na wystawę Joli Barnaś. Abstrakcyjne dzieła można będzie zobaczyć od 1 czerwca do 4 lipca w mikołowskim MDK.

JOLA BARNAŚ urodziła się w 1967 roku w Bytomiu. Mieszka w Katowicach. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek Wzornictwo Przemysłowe w Katowicach. Dyplom z wystawiennictwa obroniła w 1994 roku w pracowni prof. J. Wuttkego. Od 1996 roku pracuje w Muzeum Historii Katowic, gdzie jest autorką aranżacji wielu wystaw z dziedziny sztuki, historii i etnografii, a także projektów graficznych licznych albumów, katalogów, plakatów i wydawnictw. Projektowała graficznie i aranżowała przestrzenie wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Miejskim w Mysłowicach, Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Miejskim w Chorzowie. Zajmuje się również malarstwem, rysunkiem i grafiką, które były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Cykl Wierzyć powstał w 2020 roku i zamyka trylogię, w skład której wchodzi jeszcze Być i Czuć. To 40 prac, które są zapisem osobistych emocji i nastrojów autorki. Każdy opowiada o innych uczuciach, ale ich cechą wspólną jest opowieść o człowieku i jego zmaganiu się z uczuciami. Są to abstrakcje utrzymane w monochromatycznych kolorach, pełne ekspresji i dynamiki. To połączenie rysunku ołówkiem i malarstwa akrylowego. Powtarzalny format kwadratu potęguje efekt skumulowanych emocji, ale też całości. 

Dr Jacek Kurek tak pisał we wstępie do jednej z wystaw: [Ś] Jolanta Barnaś to artystka takiej właśnie niewyrażalności, takiego bólu i takiego ukojenia. Dotyk, oddech i niewidzialność zaklinane w ruch i barwy, w odczuwanie, tyleż czułe, co drapieżne. Oto wizje, które zapraszają, by wejść głębiej, w jądro przeżywania. Pójście za nimi wymaga ufności i nieczęstej odwagi[...].

Wystawa czynna w dniach 1 czerwca - 4 lipca 2021 w godzinach otwarcia MDK.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również