Choć mamy dopiero połowę września to w naszym mieście ruszyła wyborcza gorączka. Do dziś znamy trzech kandydatów na stanowisko burmistrza. Na kogo zagłosują mikołowianie?
Stanisław Piechula, Michał Rupik i Irena Radomska – te trzy nazwiska pojawiły się na przedwyborczej giełdzie jeszcze w czasie wakacji. Dziś wiemy, że cała trójka – urzędujący burmistrz Mikołowa, przewodniczący Rady Miejskiej i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki - ogłosiła swoje kandydatury i rozpoczęła oficjalna kampanię wyborczą.
Zgodnie z tegorocznym kalendarzem wyborczym wszystkie lokalne ugrupowania mają czas bna rejestrację do 27 września 2018 roku. W Mikołowie w wyścigu o mandaty do Rady Miejskiej najprawdopodobniej wystartuje 5 komitetów lokalnych i jedna partia polityczna – PiS. Wszystkie komitety muszą zgłosić kandydatów do Rady Miejskiej do 17 września włącznie. Po tej rejestracji możliwe będzie zgłoszenie osób startujących na burmistrza do 26 września.
Nowelizacja Prawa Wyborczego w tym roku wprowadziła dwie zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu samorządu. Po pierwsze, mamy oficjalnie potwierdzenie planów wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od październikowych wyborów włodarze, którzy w danej gminie zostali dwukrotnie wybrani na urząd, nie będą mogli zgłosić swoich kandydatur w następnych wyborach. Choć zakaz znajdzie zastosowanie od najbliższych wyborów to jego istnienie odczujemy dopiero w 2028 roku - wtedy upłyną dwie kadencje samorządowe. Czemu 10, a nie 8 lat? Ponieważ kadencja samorządowa została przedłużona o rok. W ten sposób, wybrany 21 października (lub tydzień później w przypadku drugiej tury) kandydat będzie piastował stanowisko prezydenta, burmistrza lub wójta przez 5, a nie jak dotychczas 4 lata.
Na tę chwilę do wyborów stanie przypuszczalnie pięć komitetów i jedna partia:
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RAZEM DLA MIKOŁOWA STANISŁAWA PIECHULI
Komitet obecnego burmistrza, który startuje w wyborach po drugą kadencję. Strona internetowa: stanislaw.piechula.pl.
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW OBYWATELSKI KOMITET SAMORZĄDOWY (OKS)
Prowadzony przez zastępcę burmistrza, Mateusza Handla, startujący po raz drugi w wyborach do miasta i powiatu. Najprawdopodobniej nie wystawi swojego przedstawiciela na burmistrza.
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW „DLA GMINY I POWIATU” (GIP)
Komitet poprzedniego burmistrza Marka Balcera. Do tej pory brak informacji o ewentualnym kandydacie na burmistrza.
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SKUTECZNI
Stworzony przez prezesa Stowarzyszenia Reta, Artura Wnuka, z którego na urząd kandyduje dyrektor I LO, Irena Radomska. Strona internetowa kandydatki: irenaradomska.pl
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GÓRNOŚLĄSKICH SAMORZĄDOWCÓW LOKALNYCH
Stworzony przez Michała Rupika, Przewodniczącego Rady Miejskiej i kandydata na burmistrza. Strona internetowa kandydata: michalrupik.pl.
PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ (PiS) – choć partia nie wystawia ze swojego komitetu kandydata to najprawdopodobniej poparcia ze strony lokalnych przedstawicieli partii rządzącej doczeka się dyrektor I LO, Irena Radomska.
Na stanowisko włodarza Mikołowa startują w najbliższych wyborach trzy silne indywidualności, w tym – pierwszy raz w historii naszego miasta – burmistrzem ma szanse zostać kobieta. Kierująca od ponad 10 lat I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki Irena Radomska to kandydatka wspierana przez członków Prawa i Sprawiedliwości, a także wiele lokalnych stowarzyszeń, która swój program wyborczy określiła jako „10xTAK dla Mikołowa”. Jego pełna treść jest dostępna na stronie internetowej kandydatki [LINK].
Mój program jest obszerny i kompleksowy, ale można go sprowadzić do dwóch haseł: zrównoważony rozwój i skuteczność. Przymiotnik „zrównoważony” ma tutaj kluczowe znaczenie. Rozwój miasta tylko wtedy ma sens, kiedy wszyscy mieszkańcy idą do przodu razem i w równym tempie. O skuteczność się nie obawiam. Idę do wyborów razem z mikołowskimi stowarzyszeniami, które wielokrotnie udowodniły, że potrafią zrobić wiele dla swojej małej ojczyzny. Liczę też na dobrą współpracę z rządem, który przygotował dla samorządów wiele interesujących programów inwestycyjnych i społecznych - informuje Irena Radomska.
O urząd burmistrza ubiega się również obecny przewodniczący Rady Miejskiej Mikołowa, Michał Rupik. Jak sami mówi:
W sprawowaniu funkcji wykorzystam posiadane wieloletnie doświadczenie samorządowe i zawodowe. Gwarantuję zrównoważony rozwój Mikołowa oraz realizację celów ogólnomiejskich z poszanowaniem interesów mieszkańców i przedsiębiorców.
Wśród celów programowych znalazły się m.in. Bezpieczne Miasto, Czysty Mikołów, Poznaj Mikołów Pokochaj Śląsk, Dobra Szkoła Lepszy Start, Zdrowy Mikołów, Historię Miasta tworzą Ludzie z Historią i Mikołów Dobre Miejsce. Co oznaczają? O tym więcej na stronie internetowej kandydata [LINK].
O drugą kadencję ubiegać się będzie obecny burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula, który kilka dni temu rozpoczął intensywną kampanię wyborczą na ulicach miasta.
Dla mnie osobiście jest to czas sprawozdania z realizacji obietnic wyborczych sprzed czterech lat, podsumowania czteroletniej kadencji i zaprezentowania planów na przyszłość, by działać dalej RAZEM DLA MIKOŁOWA! Jestem dumny z tego, że moja propozycja otwartości i współzarządzania miastem spotkała się z uznaniem i zaangażowaniem mieszkańców, za co także gorąco wszystkim dziękuję. Wspólnie rozpoczęliśmy proces zmiany miasta, który chciałbym razem z mikołowianami kontynuować przez kolejne 5 lat […]. Cieszy mnie również fakt, iż znacząco rośnie wiedza i zainteresowanie mieszkańców swoim miastem. Nabieramy tempa i wiele oczekiwanych projektów jest i będzie realizowanych. Wspierając się i razem dbając o Mikołów możemy zdecydowanie więcej – pisze na stronie internetowej burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.
Już wkrótce na naszym portalu znajdziecie znacznie więcej informacji dotyczących najbliższych wyborów samorządowych!