Do cięcia materiałów wykorzystywanych w przemyśle wykorzystywane są różne metody – między innymi promień lasera, czy wypalanie drutowe. Tak zwany laser wodny, czy – jak się go czasem określa – WaterJet – wyróżnia się na ich tle pewną cechą charakterystyczną. Jaką? Otóż okazuje się, że pozwala on na przycinanie w taki sposób, aby nie pozostawały nierówności, które wymagałyby dodatkowych poprawek.
Nieco historii
Cięcie laserem wodnym nie jest metodą nową. Przeciwnie – liczy sobie już prawie pół wieku. Metoda ta została opracowana już w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, chociaż trzeba przyznać, że dopiero w kolejnej dekadzie znalazła szersze zastosowanie przemysłowe.
Istnieją dwie metody cięcia laserem wodnym. W jednej wykorzystywana jest sama woda, w drugiej dodaje się do niej specjalne ścierniwo (garnet).
Dlaczego warto sięgać po WaterJet?
Laser wodny ceniony jest przede wszystkim ze względu na wspomnianą już możliwość uniknięcia późniejszych poprawek. Inaczej mówiąc, WaterJet wyróżnia się możliwością uzyskania niesamowitej precyzji w trakcie obróbki materiału. Co więcej, WaterJet jest zwyczajnie bardziej przyjazny dla otoczenia, omija się bowiem w jego przypadku powstawanie niepotrzebnych odpadów, jak to ma miejsce w przypadku niektórych innych metod obróbki.
WaterJet znajduje zastosowanie przede wszystkim w materiałach płaskich. W przypadku tych o wypukłym kształcie możliwe, że trzeba będzie sięgnąć po inne technologie służące do wykonywania cięcia. Z drugiej strony w przypadku właśnie płaskich materiałów, cięcie może odbywać się nawet przy dużej grubości, a przygotowanie samego procesu obróbki – co często nie pozostaje bez znaczenia – zajmuje bardzo niewielką ilość czasu.
Warto przy tym wszystkim zaznaczyć, że choć WaterJet świetnie sobie radzi z wieloma materiałami, nie nadaje się do każdego rodzaju materiałów. Istnieją pewne wyjątki, takie jak choćby szkło hartowane, do którego należy użyć jednak innych metod cięcia, ponieważ w przypadku podczas procesu doszłoby do pęknięć.do materiałów solidnych i o dużej wytrzymałości WaterJet będzie jak najbardziej odpowiedni i zachowa swoją precyzyjność.