Niezwykle krótka, powakacyjna sesja Rady Miejskiej odbyła się we wtorek 21 września w sali Białego Domku. Głównym tematem była pomoc społeczna. Pojawił się również temat pomnika stada kóz przy fontannie. O co chodzi?
Zaledwie 40 minut trwała wrześniowa, powakacyjna sesja Rady Miejskiej Mikołowa w sali Białego Domku. Głównym tematem spotkania radnych była pomoc społeczna, a materiały w formie sprawozdań z działalności przedstawiły takie instytucje jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Gminna Komisja Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Podczas sesji radni mogli również zapoznać się ze szczegółowym sprawozdaniem z wykonania budżetu na pierwsze półrocze 2021 roku.
Pozytywną opinię na ten temat wydała Regionalna Izba Obrachunkowa i wszystkie komisje stałe Rady Miasta, o czym zaświadczyli ich przewodniczący. Podczas posiedzenia pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące wydatkowania funduszy na nowe rzeźby z brązu, które mają stanąć w mieście.
Mowa o postawieniu pomników zaplanowanych jako część obchodów przyszłorocznego 800-lecia Mikołowa. Za 96 tysięcy złotych na terenie miasta mają się pojawić podobizna Rafała Wojaczka jako część specjalnej ławeczki, a także pomnik... stada kóz. Ten stanie przy fontannie.
Swoje wątpliwości w tej materii postanowiła wyrazić Stanisława Hajduk-Bies. Radna PiS przekonywała, że władze miasta przesadzają w promowaniu Wojaczka jako bohatera Mikołowa, gdyż poeta nie należał do postaci o krystalicznym wizerunku. Kwestią sporną okazał się również pomnik kóz.
Nasi przodkowie mieli wyższe aspiracje, gdyż w herbie umieścili rycerza. Może umieśćmy w nim kozy, a hejnał zastąpmy ich beczeniem? – zapytała retorycznie radna.
Mimo uwag radnej, większość Rady przyjęła przedstawione sprawozdanie.
Wrześniowa sesja Rady Miasta: jakie uchwały przyjęto?
Radni głosowali nad:
- uchyleniem załącznika uchwały z 24 sierpnia w sprawie zmian w budżecie na rok 2021 i wprowadzeniem skorygowanego załącznika;
- zmianami w budżecie na 2021 rok;
- zmianami w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2021 – 2033;
- zmianą uchwały z 27 listopada 2018 w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze;
- zaliczeniem dróg do kategorii publicznych dróg gminnych oraz określeniem przebiegu tych dróg (ulica Kolejowa, łącznik Żwirki i Wigury – Nowy Świat, łącznik Polna-Strażacka i Strażacka-Malinowa);
- przystąpieniem do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego fragmentu Gniotka oraz obszaru położonego w rejonie ulicy Wiosennej;
- zmianą uchwały o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi mikołowskiemu w zakresie realizacji "Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022”;
- skargą Stowarzyszenia Mieszkańców Dzielnicy Nowy Świat "WYMYŚLANKA" przekazaną do rozpatrzenia Radzie Miejskiej Mikołowa przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na działalność burmistrza w zakresie umyślnego działania władz miasta i powiatu na szkodę środowiska mieszkalnego w mieście Mikołów, co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie warunków życia mieszkańców i nie pozostanie bez wpływu na ich zdrowie, przede wszystkim dzieci.
Jedyna interpelacja, jaka wypłynęła podczas sesji to prośba radnych Ewy Chmielorz i Katarzyny Głośnej o poprawę bezpieczeństwa na drodze znajdującej się w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7. Do UM Mikołów wpłynęła również interpelacja radnego Remigiusza Kusia w sprawie utworzenia przystanku autobusowego w rejonie nowych osiedli mieszkaniowych Sielanka i Siedlisko.
Anna Chrapek-Budacz zapytała o możliwość remontu zatoczek postojowych na ulicy Górniczej przy budynkach 4, 6 i 8. Zastępca burmistrza, Mateusz Handel przekazał, że urząd ma w planach modernizację tego miejsca.