Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie stanie pomnik... stada kóz? Wrześniowa sesja Rady Miasta za nami

 • Dodano: 2021-09-22 16:15

Niezwykle krótka, powakacyjna sesja Rady Miejskiej odbyła się we wtorek 21 września w sali Białego Domku. Głównym tematem była pomoc społeczna. Pojawił się również temat pomnika stada kóz przy fontannie. O co chodzi?

Zaledwie 40 minut trwała wrześniowa, powakacyjna sesja Rady Miejskiej Mikołowa w sali Białego Domku. Głównym tematem spotkania radnych była pomoc społeczna, a materiały w formie sprawozdań z działalności przedstawiły takie instytucje jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Gminna Komisja Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Podczas sesji radni mogli również zapoznać się ze szczegółowym sprawozdaniem z wykonania budżetu na pierwsze półrocze 2021 roku.

Pozytywną opinię na ten temat wydała Regionalna Izba Obrachunkowa i wszystkie komisje stałe Rady Miasta, o czym zaświadczyli ich przewodniczący. Podczas posiedzenia pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące wydatkowania funduszy na nowe rzeźby z brązu, które mają stanąć w mieście.

Mowa o postawieniu pomników zaplanowanych jako część obchodów przyszłorocznego 800-lecia Mikołowa. Za 96 tysięcy złotych na terenie miasta mają się pojawić podobizna Rafała Wojaczka jako część specjalnej ławeczki, a także pomnik... stada kóz. Ten stanie przy fontannie.

Swoje wątpliwości w tej materii postanowiła wyrazić Stanisława Hajduk-Bies. Radna PiS przekonywała, że władze miasta przesadzają w promowaniu Wojaczka jako bohatera Mikołowa, gdyż poeta nie należał do postaci o krystalicznym wizerunku. Kwestią sporną okazał się również pomnik kóz.

Nasi przodkowie mieli wyższe aspiracje, gdyż w herbie umieścili rycerza. Może umieśćmy w nim kozy, a hejnał zastąpmy ich beczeniem? – zapytała retorycznie radna.

Mimo uwag radnej, większość Rady przyjęła przedstawione sprawozdanie.

Wrześniowa sesja Rady Miasta: jakie uchwały przyjęto?

Radni głosowali nad:

 • uchyleniem załącznika uchwały z 24 sierpnia w sprawie zmian w budżecie na rok 2021 i wprowadzeniem skorygowanego załącznika;
 • zmianami w budżecie na 2021 rok;
 • zmianami w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2021 – 2033;
 • zmianą uchwały z 27 listopada 2018 w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze;
 • zaliczeniem dróg do kategorii publicznych dróg gminnych oraz określeniem przebiegu tych dróg (ulica Kolejowa, łącznik Żwirki i Wigury – Nowy Świat,  łącznik Polna-Strażacka i Strażacka-Malinowa);
 • przystąpieniem do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego fragmentu Gniotka oraz obszaru położonego w rejonie ulicy Wiosennej;
 • zmianą uchwały o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi mikołowskiemu w zakresie realizacji  "Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022”;
 • skargą Stowarzyszenia Mieszkańców Dzielnicy Nowy Świat "WYMYŚLANKA" przekazaną do rozpatrzenia Radzie Miejskiej Mikołowa przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na działalność burmistrza w zakresie umyślnego działania władz miasta i powiatu na szkodę środowiska mieszkalnego w mieście Mikołów, co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie warunków życia  mieszkańców i nie pozostanie bez wpływu na ich zdrowie, przede wszystkim dzieci.

Jedyna interpelacja, jaka wypłynęła podczas sesji to prośba radnych Ewy Chmielorz i Katarzyny Głośnej o poprawę bezpieczeństwa na drodze znajdującej się w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7. Do UM Mikołów wpłynęła również interpelacja radnego Remigiusza Kusia w sprawie utworzenia przystanku autobusowego w rejonie nowych osiedli mieszkaniowych Sielanka i Siedlisko.

Anna Chrapek-Budacz zapytała o możliwość remontu zatoczek postojowych na ulicy Górniczej przy budynkach 4, 6 i 8. Zastępca burmistrza, Mateusz Handel przekazał, że urząd ma w planach modernizację tego miejsca.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Mia Farrow

  Lepszy pomnik kóz niż niż promocja pustych flaszek po Wojaczku...Swoją drogą miasto tonie w nieładzie architektonicznym, A spacer po nim do latwych dla estetow nie należy

 • halymbiorz

  tak poloki trfonia pieniadze pozyczane z uni....a to wszystko na kredyt pomniki stawiaja wojaczkowi alkoholikowi,cpunowi co zaj...biste poemaciki pisał podczas swoich wizji......ten młody cycu powinyn chytac sie roboty kajs na grubie abo w hucie. jak zwykły obywatel slonska by odbudowac stolica czy np. zapewnic ciepło podczas mrozów dziecia lat 70 np. a łon piył tyn gorol,werbus dziwne ze tego pacjynta milicja w ówczesnych czasach niy goniła tego "lekkoducha" widac macki rodzinne siegaja po 21 wiek...tu nawet zza grobu bohatera zrobia na nasz koszt......

 • jorguś

  Na usta ciśnie się stek inwektyw pod adresem władz miasta ale admin nie przepuści. Jak można tak trwonić pieniądze obywateli w tym zaniedbanym pod każdym względem mieście? Czy tym ludziom do reszty rozum odebrało? Gdzie nie spojżeć wszędzie widać brak gospodarności i nie dofinansowanie, w samym mieście i w sołectwach-a oni chcą stawiać pomniki pijakowi i kozom! Na Wygodzie dzieci marzną i usychają z pragnienia od lat, brakuje chodników, drogi dziurawe a miasto i sołectwa są ciemne nad ranem- ale przecież władze Mikołowa żyją w şwiecie oderwanym od rzeczywistości tak jak Polski rząd...

 • Klara

  Jôzaš niy fanzol takich farmazonow że Mikolow jest tak zaniydbany.Wojaczek psinco mie łobchodzi ale cigi niych bydom,niy po proznicy na Mikolow sie godo Cigistadt.

 • jorg

  Niech burmistrz i oszołomy z rady miejskiej postawią swój pomnik czyli cap i stado tępych baranów taka to urzędnicza patologia ps.kto tych buraków wybrał ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.