Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie stanie pomnik... stada kóz? Wrześniowa sesja Rady Miasta za nami

 • Dodano: 2021-09-22 16:15

Niezwykle krótka, powakacyjna sesja Rady Miejskiej odbyła się we wtorek 21 września w sali Białego Domku. Głównym tematem była pomoc społeczna. Pojawił się również temat pomnika stada kóz przy fontannie. O co chodzi?

Zaledwie 40 minut trwała wrześniowa, powakacyjna sesja Rady Miejskiej Mikołowa w sali Białego Domku. Głównym tematem spotkania radnych była pomoc społeczna, a materiały w formie sprawozdań z działalności przedstawiły takie instytucje jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Gminna Komisja Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Podczas sesji radni mogli również zapoznać się ze szczegółowym sprawozdaniem z wykonania budżetu na pierwsze półrocze 2021 roku.

Pozytywną opinię na ten temat wydała Regionalna Izba Obrachunkowa i wszystkie komisje stałe Rady Miasta, o czym zaświadczyli ich przewodniczący. Podczas posiedzenia pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące wydatkowania funduszy na nowe rzeźby z brązu, które mają stanąć w mieście.

Mowa o postawieniu pomników zaplanowanych jako część obchodów przyszłorocznego 800-lecia Mikołowa. Za 96 tysięcy złotych na terenie miasta mają się pojawić podobizna Rafała Wojaczka jako część specjalnej ławeczki, a także pomnik... stada kóz. Ten stanie przy fontannie.

Swoje wątpliwości w tej materii postanowiła wyrazić Stanisława Hajduk-Bies. Radna PiS przekonywała, że władze miasta przesadzają w promowaniu Wojaczka jako bohatera Mikołowa, gdyż poeta nie należał do postaci o krystalicznym wizerunku. Kwestią sporną okazał się również pomnik kóz.

Nasi przodkowie mieli wyższe aspiracje, gdyż w herbie umieścili rycerza. Może umieśćmy w nim kozy, a hejnał zastąpmy ich beczeniem? – zapytała retorycznie radna.

Mimo uwag radnej, większość Rady przyjęła przedstawione sprawozdanie.

Wrześniowa sesja Rady Miasta: jakie uchwały przyjęto?

Radni głosowali nad:

 • uchyleniem załącznika uchwały z 24 sierpnia w sprawie zmian w budżecie na rok 2021 i wprowadzeniem skorygowanego załącznika;
 • zmianami w budżecie na 2021 rok;
 • zmianami w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2021 – 2033;
 • zmianą uchwały z 27 listopada 2018 w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze;
 • zaliczeniem dróg do kategorii publicznych dróg gminnych oraz określeniem przebiegu tych dróg (ulica Kolejowa, łącznik Żwirki i Wigury – Nowy Świat,  łącznik Polna-Strażacka i Strażacka-Malinowa);
 • przystąpieniem do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego fragmentu Gniotka oraz obszaru położonego w rejonie ulicy Wiosennej;
 • zmianą uchwały o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi mikołowskiemu w zakresie realizacji  "Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022”;
 • skargą Stowarzyszenia Mieszkańców Dzielnicy Nowy Świat "WYMYŚLANKA" przekazaną do rozpatrzenia Radzie Miejskiej Mikołowa przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na działalność burmistrza w zakresie umyślnego działania władz miasta i powiatu na szkodę środowiska mieszkalnego w mieście Mikołów, co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie warunków życia  mieszkańców i nie pozostanie bez wpływu na ich zdrowie, przede wszystkim dzieci.

Jedyna interpelacja, jaka wypłynęła podczas sesji to prośba radnych Ewy Chmielorz i Katarzyny Głośnej o poprawę bezpieczeństwa na drodze znajdującej się w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7. Do UM Mikołów wpłynęła również interpelacja radnego Remigiusza Kusia w sprawie utworzenia przystanku autobusowego w rejonie nowych osiedli mieszkaniowych Sielanka i Siedlisko.

Anna Chrapek-Budacz zapytała o możliwość remontu zatoczek postojowych na ulicy Górniczej przy budynkach 4, 6 i 8. Zastępca burmistrza, Mateusz Handel przekazał, że urząd ma w planach modernizację tego miejsca.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Mia Farrow

  Lepszy pomnik kóz niż niż promocja pustych flaszek po Wojaczku...Swoją drogą miasto tonie w nieładzie architektonicznym, A spacer po nim do latwych dla estetow nie należy

 • halymbiorz

  tak poloki trfonia pieniadze pozyczane z uni....a to wszystko na kredyt pomniki stawiaja wojaczkowi alkoholikowi,cpunowi co zaj...biste poemaciki pisał podczas swoich wizji......ten młody cycu powinyn chytac sie roboty kajs na grubie abo w hucie. jak zwykły obywatel slonska by odbudowac stolica czy np. zapewnic ciepło podczas mrozów dziecia lat 70 np. a łon piył tyn gorol,werbus dziwne ze tego pacjynta milicja w ówczesnych czasach niy goniła tego "lekkoducha" widac macki rodzinne siegaja po 21 wiek...tu nawet zza grobu bohatera zrobia na nasz koszt......

 • jorguś

  Na usta ciśnie się stek inwektyw pod adresem władz miasta ale admin nie przepuści. Jak można tak trwonić pieniądze obywateli w tym zaniedbanym pod każdym względem mieście? Czy tym ludziom do reszty rozum odebrało? Gdzie nie spojżeć wszędzie widać brak gospodarności i nie dofinansowanie, w samym mieście i w sołectwach-a oni chcą stawiać pomniki pijakowi i kozom! Na Wygodzie dzieci marzną i usychają z pragnienia od lat, brakuje chodników, drogi dziurawe a miasto i sołectwa są ciemne nad ranem- ale przecież władze Mikołowa żyją w şwiecie oderwanym od rzeczywistości tak jak Polski rząd...

 • Klara

  Jôzaš niy fanzol takich farmazonow że Mikolow jest tak zaniydbany.Wojaczek psinco mie łobchodzi ale cigi niych bydom,niy po proznicy na Mikolow sie godo Cigistadt.

 • jorg

  Niech burmistrz i oszołomy z rady miejskiej postawią swój pomnik czyli cap i stado tępych baranów taka to urzędnicza patologia ps.kto tych buraków wybrał ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również