W Centrum Zdrowia w Mikołowie rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w tzw. grupie "zero". Od 27 stycznia w całej Polsce trwają szczepienia osób, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.
Mowa o pracownikach szpitali węzłowych i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownikach Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, farmaceutach i technikach farmacji pracujących w aptekach, punktach aptecznych, punktach zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowniach farmaceutycznych i firmach transportujących leki, a także pracownikach uczelni medycznych i studentach kierunków medycznych.
Jak przekazują władze Centrum Zdrowia w Mikołowie, zaszczepionych zostanie ponad 180 pracowników Szpitala Powiatowego, a także osoby z firm stale z nim współpracujących. Szczepienia będą prowadzić łącznie dwa zespoły równocześnie, a procedura odbywa się na terenie Centrum Zdrowia w Mikołowie.
W Centrum Zdrowia w Mikołowie ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepienie przejdą medycy i pracownicy grupy zero
Oprócz szczepienia swojego personelu mikołowskie Centrum Zdrowia ma możliwość zapisów różnych podmiotów medycznych, w tym przychodni i aptek z terenu powiatu, których pracownicy wyrażają chęć zaszczepienia się.
Do tej pory na liście widnieje już ponad pół tysiąca firm i instytucji, a termin przyjmowania zgłoszeń przez szpitale węzłowe – takim jest właśnie Centrum Zdrowia w Mikołowie – został wydłużony do czwartku, 14 stycznia.
Nigdy wcześniej nie prowadziliśmy szczepień na taką skalę, jest to więc dla nas spore wyzwanie. W naszym szpitalu wykonują je 2 zespoły, liczymy, że uda nam się zaszczepić każdego dnia ok. 100 osób – wyjaśnił Cezary Tomiczek, prezes spółki Centrum Zdrowia.
Gdzie będą szczepieni pracownicy innych podmiotów medycznych? Na terenie Poradni Wielospecjalistycznej przy ulicy Okrzei.
Co z przygotowaniem Szpitala Powiatowego dla pacjentów COVID-owych?
Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia Centrum Zdrowia posiada już cztery izolowane sale chorych z łącznie dziesięcioma łóżkami dla pacjentów, którzy otrzymali pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.
Izolatki mają na wyposażeniu 10 kardiomonitorów, śluzy i lampy bakteriobójcze.
Zamontowano również nowoczesny system nawiewno-wywiewny. Już wkrótce ma się zakończyć montaż zbiornika na tlen medyczny o wadze trzech ton. Szpital chce się ta drogą zabezpieczyć na wypadek braku dostępu do tlenoterapii.
W ostatnich tygodniach starego roku mieliśmy kilka dni, kiedy jego zapasy były na wyczerpaniu. Brak tlenu medycznego byłby równoznaczny z koniecznością zamknięcia szpitala. Ze względu na czasowe zamykanie oddziałów w innych szpitalach przyjmujemy obecnie chorych z całego regionu, w zdecydowanej większości trafiają do nas pacjenci spoza naszego powiatu, przede wszystkim z Tychów - wyjaśnia prezes Centrum Zdrowia, Cezary Tomiczek.