Wiadomości z Mikołowa

W Mikołowie pojawiły się zielone ładowarki. To część projektu Mikołów dla Klimatu

 • Dodano: 2023-01-05 10:30

Władze Mikołowa wdrażają kolejne inwestycje w ramach programu Mikołów dla Klimatu. W mieście z końcem 2022 roku pojawiły się zielone ładowarki, które pozwolą na podładowanie naszych urządzeń elektronicznych.

Krążymy po mieście, w smartfonie zostało już tylko kilka procent baterii, a powerbank leży w szufladzie w domu? Władze Mikołowa w ramach projektu Mikołów dla Klimatu wychodzą naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu. Pod koniec 2022 roku w kilka punktach miasta pojawiły się solarne ładowarki, zasilane za pomocą fotowoltaiki.

Na mieście podładujecie telefony i inną elektronikę (warunkiem kabel z wtyczką USB) korzystając z solarnych ładowarek, które za pomocą paneli fotowoltaicznych przetwarzają promienie słoneczne na bezpłatną energię – informuje Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Zielone ładowarki w Mikołowie. Można za darmo podładować elektronikę!

To realizacja zadania „Uzupełnienie elementów zieleni i rozwiązania OZE” w ramach projektu Mikołów dla Klimatu. Celem jest promocja i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zminimalizowania problemów technicznych infrastruktury miejskiej. Ładowarki mają być kolejnym elementem poszerzającym błękitno-zieloną infrastrukturę w mieście.

Możemy je znaleźć w 7 lokalizacjach:

 • przy obu przystankach na Placu Synagogi
 • w Śląskim Ogrodzie Botanicznym
 • przy przystanku autobusowym na Wygodzie
 • przy placu zabaw na os. Norwida
 • przy Placu Harcerskim
 • przy boisku na ul. Zielonej   
 • przy sportowych obiektach na Grażyńskiego

Ekologiczne pomysły finansowane są dzięki pozyskanym w 2021 roku środkom z Funduszy Norweskich. Wniosek o dofinansowanie projektów tego typu ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sierpniu 2020 roku złożyły wspólnie Urząd Miasta Mikołowa i władze Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Miasto otrzymało łącznie 9 925 821,39 złotych dofinansowania. Pieniądze te są przeznaczone na inwestycje z zakresu zielono-błękitnej infrastruktury i rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

zielone ładowarki

Komentarze (4)    dodaj »

 • jorg

  Kolejne pieniądze Mikołowian wyrzucone w błoto przez ekipę piechuli wstyd urzędasy tfuu

 • Tadek

  Nasuwa mi się takie porzekadło: para w gwizdek

 • jorguś

  W artykule wspomniano o,, przystanku ", a tak na prawdę o pętli autobusowej na Wygodzie. Zimą zmarznięci i przewjani, a latem przegrzani i spragnieni pasażerowie będą tam mogli podładować telefony- dla władz Mikołowa TO JEST WAŻNE. Nikogo nie obchodzi że jak przed 50 laty niema tam zamkniętej wiaty chroniącej przed chłodem czy upałem ani żadnego punktu gdzie pasażerowie mogli by kupić coś do picia. Wygoda to wizytówka naszego miasta dla wszystkich nie zmotoryzowanych, skąd odjeżdżają autobusy w więcej kierunkach niż z Centrum Przesiadkowego w Mikołowie. Niestety, władze dbają tylko o centrum i trwonią pieniądze na bzdury...

 • Mieszkaniec

  ja mam takie pytania:Ile kosztuje 1 takie urządzenie?Ile osób dziennie miesięcznie średnio korzysta?Jaki koszt roczny serwisowania?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również