Wiadomości z Mikołowa

UM Mikołów chce odczarować podatki? Uruchomiono serwis Przyjazne Deklaracje

  • Dodano: 2022-01-10 17:00

Nowy rok oznacza konieczność złożenia deklaracji podatkowych, w tym na podatek od nieruchomości, rolny, leśny czy od środków transportowych. UM Mikołów uruchomił nową platformę dla mieszkańców.

Oddajemy w ręce mieszkańców przyjazne narzędzie, dzięki któremu proces składania deklaracji już nigdy nie będzie tak trudny, jak dotychczas. Tutaj bez żadnych problemów przygotujesz własną deklarację lub informację podatkową oraz prześlesz ją do Urzędu Miasta Mikołów bez wychodzenia z domu – informuje Wydział Wymiaru Podatków i Opłat Lokalnych UM Mikołów.

Większość z nas zastanawia się, jak poprawnie i szybko wypełnić deklaracje podatkowe i wybrać właściwe stawki podatków i opłat. Dla wielu problemem jest urzędniczy język i stanie w kolejkach w urzędzie.

Przyjazne Deklaracje powstały z myślą o osobach, które chcą mieć pewność, że ich deklaracja zostanie poprawnie wyliczona i złożona w terminie – informuje burmistrz Stanisław Piechula.

UM Mikołów uruchomił portal dla mieszkańców Przyjazne Deklaracje

Dzięki nowemu portalowi skierowanemu do mieszkańców Mikołowa i przedsiębiorców można w prosty sposób złożyć deklarację podatkową od środków transportowych, nieruchomości, podatku rolnego i leśnego. Są to:

deklaracje na podatek od środków transportowych (DT-1) wraz z sugestią dotyczącą aktualnych stawek (wraz z załącznikiem DT-1A),

  • deklaracje na podatek od nieruchomości – dostępna zarówno deklaracja DN-1 (wraz z załącznikiem ZDN-1, ZDN-2), jak i informacja IN-1 (wraz z załącznikiem ZIN-1, ZIN-2, ZIN-3),
  • deklaracje na podatek rolny – jako osoba fizyczna możesz wypełnić informację IR-1 (wraz z załącznikiem ZIR-1, ZIR-2, ZIR-3), a jako osoba prawna deklarację DR-1 (wraz z załącznikiem ZDR-1, ZDR-2),
  • deklaracje na podatek leśny – wypełnisz i wygenerujesz poprawną informację o lasach IL-1 (wraz z załącznikiem ZIL-1, ZIL-2, ZIL-3) lub deklarację DL-1 (wraz z załącznikami ZDL-1, ZDL-2).

Podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowych muszą zrobić to w terminie do:

  • podatek od nieruchomości – 31 stycznia
  • podatek rolny – 15 stycznia
  • podatek leśny – 15 stycznia
  • podatek od środków transportowych – 15 lutego

Przyjazne Deklaracje to elektroniczne formularze i kalkulatory, które pomagają obliczyć wysokość podatków oraz wypełnić deklarację lub informację podatkową. Zamiast urzędowych druków, można o dowolnej porze wypełnić formularz, korzystając z przydatnych wskazówek, system samodzielnie pobierze do formularza poprawne, aktualne stawki. Wystarczy dodać niezbędne załączniki, a system automatycznie wygeneruje poprawny dokument.

Po uzupełnieniu danych i wygenerowaniu dokumentu można go wydrukować i dostarczyć do urzędu (osobiście lub drogą pocztową) bądź wysłać online po potwierdzeniu Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również