Wiadomości z Mikołowa

Uczniowie ZST w Mikołowie realizowali wyjątkowe praktyki zagraniczne w ramach Erasmus+

  • Dodano: 2022-10-19 13:30

„Zyskaj doświadczenia, Stosuj wiedzę, Twórz przyszłość” – pod takim hasłem uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie mogli zyskać niepowtarzalne doświadczenia zawodowe w trakcie praktyk w krajach partnerskich Erasmus+.

Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie po raz kolejny realizował projekt w ramach programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna. Projekt „Zyskaj doświadczenia, Stosuj wiedzę, Twórz przyszłość” nr 2019-1-PL01-KA102-064171 realizowany był przez okres trzech lat, od 01.10.2019 do 30.09.2022 roku. Beneficjentem projektu byli uczniowie klas trzecich technikum ZST w Mikołowie. Zagraniczne staże uczniowskie finansowane były ze środków Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

W ramach realizowanych działań odbyło się 55 czterotygodniowych mobilności uczniowskich do czterech państw, Bułgarii, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Każdej grupie towarzyszył nauczyciel ZST. Naszymi partnerami zagranicznymi byli:

  • ETN Bulgaria Gateway Ltd, Sofia, Bulgaria,
  • Tribeka Training Lab S.L.U., Malaga, Hiszpania,
  • VITALIS GmbH, Schkeuditz, Niemcy,
  • Sistema Turismo s.r.l., Rimini, Włochy,
  • Cultura e Dintorni srl., Martina Franca, Włochy.

Głównym celem projektu był rozwój kompetencji zawodowych i kluczowych poprzez realizację działań polegających na mobilności ponadnarodowej w ramach czterotygodniowych praktyk zawodowych w krajach partnerskich.

Uczniowie ZST w programie „Zyskaj doświadczenia, Stosuj wiedzę, Twórz przyszłość”

Udział w programie wpłynął na wzrost jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie, doskonalenie zawodowe uczniów i nauczycieli oraz wykorzystanie posiadanej wiedzy i umiejętności w praktyce, w nowym środowisku zawodowym, w dążeniu do osobistego rozwoju i zdobycia kwalifikacji wymaganych na Europejskim Rynku Pracy.

Bardzo ważnym aspektem była nauka branżowych języków obcych, poznanie funkcjonowania i organizacji pracy w nowoczesnych firmach w Bułgarii, Hiszpanii, Niemczech i Włoszech, co pozwoliło na przygotowanie młodych pracowników, którzy bez problemu znajdą zatrudnienie w naszym regionie lub w krajach Unii Europejskiej.

Tak długi pobyt za granicą rozwijał i wspierał zdolności adaptacyjne oraz uwrażliwienie na różnice mentalne i kulturowe. W odniesieniu do szkoły, powoduje to zwiększenie jakości i atrakcyjności placówki w regionie.

Uczniowie skorzystali z wyjątkowych praktyk zawodowych poza Polską

Przed rozpoczęciem mobilności uczestnicy mieli zagwarantowane:

  • przygotowanie pedagogiczno-kulturowo-językowe (w kraju i za granicą),
  • pełne ubezpieczenie obejmujące między innymi OC, KL, NNW, bagaż oraz następstwa kwarantanny i izolacji,
  • podróż,
  • zakwaterowanie i pełne wyżywienie,
  • przejazdy lokalne,
  • kieszonkowe.

Nasi technicy pracowali w nowoczesnych, dużych europejskich zakładach pracy, jak np. w Hellathermocontrol-Behr-BHTC w Sofii lub w małych, często kilkuosobowych firmach jak Reatbeat SRL w Martina Franca. W praktykach wzięła udział młodzież kształcąca się w zawodach technik informatyk, technik reklamy, technik mechatronik, technik mechanik oraz technik elektryk. Każdy uczeń ZST mógł zgłosić chęć udziału w projekcie – informuje dyrekcja ZST.

Informatycy doskonalili umiejętności w zakresie programowania w różnych językach, projektowania grafiki, animacji, tworzenia stron internetowych, programowania smart Home, naprawy sprzętu elektronicznego, mechatronicy, mechanicy i elektrycy zajmowali się naprawą elektroniki samochodowej, hydrauliki i pneumatyki przemysłowej, utrzymaniem ruchu w zakładach pracy, pracowali na konwencjonalnych oraz numerycznych obrabiarkach skrawających. Technicy reklamy projektowali i wytwarzali reklamy, wykonywali i obrabiali fotografie, tworzyli kampanie reklamowe oraz organizowali różne eventy.

Nie tylko praktyczna nauka zawodu, ale również odkrywanie Europy

Oprócz tak cennych umiejętności i doświadczeń zawodowych, które uczniowie zdobywali każdego dnia, mieli oni również możliwość uczestnictwa w zorganizowanych wycieczkach, dzięki temu, mogli oni lepiej poznać kulturę, obyczaje i historię poszczególnych państw. W każdym z miejsc, młodzież odwiedziła wiele wystaw, muzeów i innych obiektów kultury.

W Bułgarii, oprócz Sofii grupa zwiedziła Plovdiv, góry Witosza, w Niemczech Lipsk, Berlin, Drezno, w Hiszpanii Malagę, Gibraltar, Grenadę, we Włoszech zaś San Marino, Ravennę, Alberobello, Locorotondo, Taranto, Cisternino, Bari, Materę czy Polignano a Mare.

Biorąc udział w projekcie, wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić w praktyce swoje kompetencje i umiejętności, zarówno zawodowe, jak i językowe, poszerzać je w czasie odbywania praktyk, gdzie głównie używali języka zawodowego, jak i w czasie wolnym, w miejscu zamieszkania, podczas wycieczek, spotkań z rówieśnikami z innych państw. Na zakończenie praktyk każdy uczestnik otrzymał certyfikaty potwierdzające udział w stażu z organizacji przyjmującej, udziału w kursie językowym oraz dokument Europass Mobilność.

Uczestnicy projektu wierzą, że podnieśli swoje umiejętności językowe na wyższy poziom i są gotowi na wykorzystanie zdobytej podczas praktyk wiedzy w praktyce w swoim życiu zawodowym. Wszyscy zgodnie polecają udział w kolejnych projektach realizowanych przez Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie. Uczniowie zebrali ogromny bagaż wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych oraz podnieśli swoje kompetencje językowe, dzięki czemu mogą liczyć na zwiększenie swoich szans i konkurencyjność na europejskim rynku pracy. Udział w projekcie rozbudził wśród młodzieży ciekawość świata oraz dał poczucie zjednoczenia z innymi obywatelami Europy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również