Wiadomości z Mikołowa

Teraz zlokalizujesz pojazdy komunikacji ZTM w Google Maps. Ma być łatwiej z przesiadkami

  • Dodano: 2022-08-02 15:30

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił nową usługę w Google Maps. Do tej pory w aplikacji można było ustalić trasę podróży po GZM z przesiadkami. Teraz w aplikacji doszła dodatkowa funkcja! Jaka?

To nowe ułatwienie dla pasażerów ma przysłużyć się szczególnie tym osobom, które podróżują po miastach i miasteczkach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przesiadając się z jednego środka transportu do drugiego. Co to oznacza? 1 sierpnia władze ZTM poinformowały o wprowadzeniu do aplikacji i systemu Google Maps opcji śledzenia lokalizacji autobusów, tramwajów i trolejbusów w czasie rzeczywistym.

Informacje o tym, gdzie znajduje się wybrany przez nas autobus, tramwaj czy trolejbus, od teraz są widoczne na Mapach Google. Korzystając z popularnej aplikacji, wystarczy wybrać cel podróży i środek transportu, a mapy wyświetlą aktualne położenie pojazdów ZTM, jak również czas, w jakim dotrą do interesującego nas przystanku. Aplikacja, tak jak dotychczas, wyświetli linie autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, którymi dotrzemy do celu, ale dodatkowo pokaże ich konkretne położenie na mapie i ewentualne opóźnienia względem rozkładu. Lokalizacja pojazdów będzie odświeżana cyklicznie, nawet co kilkanaście sekund  – informują władze ZTM w oficjalnym komunikacie.

Nowa funkcjonalność w Google Maps. Transport publiczny na żywo  

To doskonałe ułatwienie dla wszystkich, dla których liczy się każda minuta, chcących ustalić, czy uda się im zdążyć z przesiadką, a także dla spóźnialskich, którzy liczą na to, że ich środek lokomocji jednak utknął w korku.

GZM już w ubiegłym roku zdecydował się na udostępnienie danych o godzinach kursowania pojazdów transportu publicznego w ramach Metropolii. Informacje są konwertowane do międzynarodowego formatu General Transit Feed Specification Real Time, czyli w skrócie GTFS RT. Taka forma danych o rozkładach jazdy i ulokowaniu przystanków jest możliwa do wprowadzenia do każdego mobilnego systemu, w tym Google Maps.

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Google, mieszkańcy Metropolii zyskali kolejne narzędzie do wygodniejszego planowana podróży. Ponadto całe przedsięwzięcie wpisuje się w metropolitalną politykę otwierania danych, które są inwentaryzowane i publicznie udostępniane. Mogą z nich korzystać zarówno instytucje, jak również mieszkańcy i inwestorzy – przekonuje GZM.

Czas przyjazdów i odjazdów autobusów, tramwajów i trolejbusów można również śledzić na portalu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a także w aplikacji M2GOinfo w systemach operacyjnych iOS i Android.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również