17 lipca był czwartym dniem międzynarodowego obozu młodzieżowego, w którym uczestniczą uczniowie szkół ponadpodstawowych z Powiatu Mikołowskiego oraz nastolatkowie z Reńskiego Powiatu Neuss w Niemczech. Tego dnia młodzież odwiedziła delegacja Starostwa Powiatowego w Mikołowie na czele ze starostą Mirosławem Dużym.
Międzynarodowa współpraca od 1997 roku
Projekt międzynarodowych obozów młodzieżowych realizowany jest corocznie od 1997 roku. Współpracę zainicjowały Powiat Mikołowski oraz Reński Powiat Neuss. Początkowo w projekcie uczestniczyły także Węgry (miasto Tiszaf�źred) oraz Portugalia (Grandola), ale od 2013 roku głównymi partnerami pozostają Niemcy i Polska. W tym roku gospodarzem jest Powiat Mikołowski, który zapewnia młodzieży z obu państw wiele atrakcji.
Program obozu i warsztaty
Obozowicze spędzają pierwszy tydzień w internacie ZSP Ornontowice, a drugi tydzień będzie miał charakter wyjazdowy, realizowany na Dolnym Śląsku. W tym roku głównym tematem są nowe media, a uczestnicy będą mieli okazję przygotować własne podcasty. Ponadto odbędą się warsztaty językowe, ekologiczne oraz rozgrywki sportowe. Młodzież opowie także o swoim kraju i regionie. W programie przewidziano wizytę w parku trampolin Jump City w Katowicach oraz kilkudniowy wyjazd do Szklarskiej Poręby i Karpacza, w tym zwiedzanie zamku Książ i wejście na Szrenicę.
Dzień Polsko-Niemiecki i urodziny dyrektor ZSP Ornontowice
17 lipca obchodzono także Dzień Polsko-Niemiecki, który stał się okazją do skosztowania potraw przygotowanych przez młodzież polską i niemiecką podczas warsztatów kulinarnych. Na dużym ekranie wyświetlono zdjęcia i filmy z poprzednich wspólnych wyjazdów. Wszyscy zgromadzeni zaśpiewali także "sto lat" Teresie Stasik-Szyszce, dyrektor ZSP Ornontowice, z okazji jej urodzin. Starosta Mirosław Duży życzył młodzieży udanych wakacji i nawiązania wielu przyjaźni.
Wsparcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Międzynarodowy oboz młodzieżowy jest dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, co znacznie obniża koszty uczestnictwa. Dzięki temu młodzież z rodzin o niższych dochodach może nie tylko wyjechać na zagraniczne wakacje, ale także realizować wspólne przedsięwzięcia z rówieśnikami z Niemiec.