Wiadomości z Mikołowa

Tak (najpewniej) będzie wyglądać nowy Miejski Dom Kultury. Budynek od lat woła o remont

 • Dodano: 2023-03-01 10:45, aktualizacja: 2023-03-01 16:34

Nadchodzi długo wyczekiwana inwestycja – Mikołów zyska nowoczesny budynek Miejskiego Domu Kultury. Obecny od dekad praktycznie nie nadaje się do prowadzenia działalności. Wiemy, jak wyglądają wybrane projekty architektoniczne. Robią wrażenie?

Miasto posiadające w swoim dorobku kulturalnym jedne z najstarszych imprez samorządowej Polski – Mikołowskie Dni Muzyki i Impresje Mikołowskie, a także wiele innych, zasługuje na Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia. Niestety, obecny budynek praktycznie nie nadaje się do użytku i zdecydowanie nie odpowiada zapotrzebowaniu mieszkańców w kwestii działalności kulturalnej i organizacji rozmaitych wydarzeń.

To nie jest potrzebna inwestycja, to jest konieczna inwestycja. Budynek nie spełnia wymaganych norm i ma problem z przejściem przeglądu budowlanego. Przeciekający dach, niesprawne instalacje, odpadający tynk. Ten być może z zewnątrz nie najgorzej wyglądający budynek to ruina... - przekonuje Mateusz Bies, mikołowski radny i przewodniczący Komisji Kultury, Sportu, Informacji i Promocji .

O złym stanie obecnego budynku świadczy choćby „powódź”, jaka nawiedziła to miejsce po ostatnich roztopach.

Kiedy budowa nowej siedziby MDK w Mikołowie?

Budowa nowej siedziby MDK w Mikołowie nie jest jednak możliwa bez solidnego dofinansowania zewnętrznego. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest wstępnie na około 25 mln złotych, jednak przy obecnych problemach z dopięciem budżetu inwestycyjnego wynikającego ze znacząco mniejszych wpływów z podatków lokalnych miasta nie stać na to, aby taką inwestycję finansować wyłącznie z własnych środków.

Aby starać się o takie dofinansowanie, potrzebny jest gotowy projekt. Z kolei, by mógł powstać projekt, potrzebna jest wstępna koncepcja obiektu i dlatego Urząd Miasta ogłosił  konkurs na prace przedstawiające koncepcję architektoniczną Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie – informuje burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

Na konkurs wpłynęło łącznie 16 prac. Zdaniem jury wszystkie mają wysoki poziom merytoryczny i artystyczny i stanowią one adekwatną odpowiedź na złożone i skomplikowane wymagania programowe konkursu. Trzeba było bowiem uwzględnić usytuowanie budynku, który stanie w tym samym miejscu, w którym znajduje się obecna siedziba MDK – zwyczajnie ją zastępując. Zwarta zabudowa mikołowskiego rynku stawia spore wymagania i jest dużym wyzwaniem dla architektów.

Trzy projekty architektoniczne wygrały w konkursie

Sąd konkursowy nie miał łatwego zadania. Obrady były burzliwe, konieczny był dodatkowy czas na podjęcie finalnej decyzji. Byliśmy pod wrażeniem nadesłanych prac. Różnorodność zastosowanych rozwiązań jest ich wielkim atutem - z pewnością pomoże nam w finalnym sformułowaniu idei i programu funkcjonalno-przestrzennego przyszłego MDK-u – przekonuje Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Koncepcje są bardzo różnorodne – zawierają również zagospodarowanie przyległego terenu, z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz informacjami o wstępnych rozwiązaniach technicznych, technologicznych i kosztowych.

Oprócz kryteriów formalnych oceniano również atrakcyjność i jakość rozwiązań architektoniczno–przestrzennych, jakość rozwiązań funkcjonalno–użytkowych, rozwiązania proekologiczne, walory eksploatacyjne czy koszt wykonania dokumentacji – informuje Tomasz Rogula, rzecznik UM Mikołów.

Finalnie wybrano trzy zwycięskie prace, jednak nie stanowią one docelowego rozwiązania. Na ich podstawie możliwe będzie skonstruowanie optymalnego rozwiązania dla przyszłej siedziby MDK-u. Urząd w tej chwili przygotowuje dokumentację, by w momencie, gdy tylko pojawi się możliwość móc aplikować o dofinansowanie zewnętrzne.

To bowiem powszechna praktyka – projekty na budowę nowych bloków, termomodernizacji i remontów budynków, dróg, itp. tworzone są zawczasu, by móc ubiegać się o środki z UE bądź funduszy krajowych w momencie ogłoszenia konkursów na dofinansowanie.

Pierwsze trzy miejsca w konkursie zajęły prace takich osób i firm, jak:

 • Magdalena Jagoda Architekt, ul. Łętowskiego 8/9, 40-648 Katowice.
 • GIGAARCHITEKCI Artur Garbula, ul. Ludwika Waryńskiego 24L1, 43-190 Mikołów.
 • PRAZA architekci spółka z o.o., ul. Poniatowskiego 25, 41-300 Dąbrowa Górnicza.

Koncepcjom architektoniczno-budowlanym nowej siedziby MDK można przyjrzeć się w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie.

miejski dom kultury mikołów projekt

Komentarze (5)    dodaj »

 • mieszkaniec

  A czy łaskawie ktoś mógłby wylać nowy asfalt na głównych drogach w mieście, bo można zawieszenie stracić.

 • masakra

  Kto wybrał te projekty? Totalne bezguście, jakby ktoś walnął cegłę na środku zabytkowej starówki. Beznadzieja!

 • Miśka

  Subiektywna opinia.

 • KubaBatanachama

  Każdy wybór projektu czy wykonawcy w Mikołowie odbywa się w myśl tej samej zasady- kto da więcej (ew kto jest czyim kolegą)...

 • jorguś

  O ile dobrze zrozumiałem to nowy budynek MDK ma stanąć w miejsce starego. Stary budynek MDK stanowi część zabytkowej zabudowy mikołowskiego rynku- co na takie plany Wojewódzki Konserwator Zabytków? Czy jest logiczne wyburzenie zabytkowej kamienicy i zbudowanie na jej miejscu nowoczesnego i wątpliwej urody budynku w takim miejscu? A może władze miasta powinny rozważyć inną lokalizację MDK, przecież Mikołów to nie tylko rynek?...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również