Mikołowianie w sobotnie przedpołudnie udali się z koszyczkami do wielu kościołów. Szczególnie tłumnie było, jak zawsze w Bazylice św. Wojciecha i u Salwatorianów.
Zwyczaj święcenia pokarmów w chrześcijaństwie ma źródło w obrzędach pogańskich, a także wczesnośredniowieczną tradycję. Błogosławieństwo żywności sięga VII wieku, a święcenie chleba i jaj praktykuje się od XII wieku. Na gruncie polskim obrzęd ten został wprowadzony – zgodnie z adnotacjami w pismach kościelnych – na przełomie XIII i XIV wieku.
Warto zauważyć, że zwyczaj przynoszenia do kościoła pokarmów do poświęcenia przyjął się na Śląsku dopiero w latach 70. i 80. XX wieku, ze względu na osiedlających się w naszym regionie mieszkańców centralnej Polski. Przez wpływy czeskie i niemieckie, gdzie przynoszenie pokarmów do poświęcenia nie jest znane i praktykowane Ślązacy do tej pory nie znali tego zwyczaju.
Dziś z badań CBOS wynika, że obrzędzie Wielkanocnym uczestniczy 95% obywateli Polski. Wśród nich są oczywiście mieszkańcy naszego miasta, którzy w Wielką Sobotę tłumnie wypełnili mikołowskie kościoły. Zobaczcie zdjęcia dokumentujące święcenie pokarmów!