Wiadomości z Mikołowa

Szkolenie na temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie w mikołowskiej MBP

  • Dodano: 2021-10-29 08:45, aktualizacja: 2021-10-29 09:20

Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich zachowania trudne były tematem szkolenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, rodziców i jednostek organizacyjnych Powiatu Mikołowskiego.

Szkolenie na temat seksualności osób niepełnosprawnych 

Szkolenie odbyło się 27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie. Poprowadziła je Alicja Włodarczyk z Grupy CSW Delta z Ostrowca Świętokrzyskiego, zaś jego organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Z inicjatywą organizacji tego spotkania wyszli powiatowi radni z Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych.

– Seksualność niepełnosprawnych intelektualnie nadal jest dla osób spoza wąskiego grona specjalistów tematem tabu. Wynika to w głównej mierze z niewiedzy bądź lęku przed łączeniem zagadnień seksualności i niepełnosprawności intelektualnej. Jest to temat, którego rodziny i opiekunowie osób niepełnosprawnych intelektualnie, a niestety i lekarze często unikają. Celem takich spotkań jest pomoc w zrozumieniu seksualności, jej odrębności i determinant u osób niepełnosprawnych intelektualnie, a tym samym pomoc w zrozumieniu ich problemów i zachowań oraz we właściwym kształtowaniu postaw ich rodzin i opiekunów - mówiła do zebranych prowadząca.

Po przebytym szkoleniu uczestnicy będą potrafili:

  • wymienić problemy związane z seksualnością osób niepełnosprawnych intelektualnie
  • udzielić rodzinie osoby niepełnosprawnej intelektualnie podstawowej porady dotyczącej seksualności
  • rozpoznać sytuacje wymagające skierowania osoby niepełnosprawnej intelektualnie do lekarzy specjalistów (seksuologa, psychiatry, ginekologa) w celu uzyskania porady w kwestii seksualności

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również