Wiadomości z Mikołowa

Szkoła Podstawowa nr 8 otwarta po modernizacji. Placówka już gotowa na uczniów

  • Dodano: 2022-08-31 11:15

1 września będzie wielkim świętem dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 Wojciecha Korfantego w Paniowach. Placówka po długim czasie pełnowymiarowej modernizacji została oddana do użytku.

Projekt okazał się trudny w realizacji, przypadł bowiem na czas dwuletniej pandemii, ale także galopującej inflacji i rosnących cen na materiały oraz usługi budowlane. Inwestycja jednak, którą burmistrz obiecał mieszkańcom Paniów w kampanii wyborczej, musiała zakończyć się sukcesem. Od września uczniowie wracają do swojej rozbudowanej i wyremontowanej szkoły z przedszkolem. Obiekt po rozbudowie wygląda imponująco. Jeszcze lepiej chyba prezentuje się wewnątrz. Przy okazji paniowska społeczność będzie miała dwa ogólnodostępne place zabaw – przyznaje Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Przetarg na rozbudowę, przebudowę i nadbudowę Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z adaptacją części pomieszczeń na potrzeby oddziału przedszkolnego został rozstrzygnięty w lipcu 2020, a modernizacji placówki podjęła się Firma Remontowo-Budowlana DAW-BUD z Rudnika Wielkiego za sumę ponad 8,3 mln złotych (władze Mikołowa zabezpieczyły na ten cel w budżecie miasta 8,6 mln złotych).

Warto dodać, że po przebudowie powierzchnia zabudowy szkoły znacząco się zwiększyła – do blisko 2 tysięcy metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa budynku wynosi obecnie ponad 2700 mkw na trzech kondygnacjach.

Dużo większa przestrzeń (zwiększyła się dwukrotnie!), nowe sale lekcyjne, pracownia komputerowa i językowa, sale lekcyjne przystosowane dla dzieci przedszkolnych, miejsce odpoczynku, zupełnie nowe stołówka i szkolna biblioteka, a do tego dwa nowe place zabaw. Nie zapomnieliśmy oczywiście o rozwiązaniach ekologicznych. Szkoła to coś więcej niż budynek i nauka w czasie lekcji. To pierwsze wyzwania, sukcesy, przyjaźnie, miejsce codziennych spotkań i niecodziennych wydarzeń. Po rozmowach z rodzicami, nauczycielami i uczniami jestem pewien, że stworzyliśmy wyjątkowe miejsce – wyjaśnia Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa.

Szkoła Podstawowa w Paniowach po kompleksowej modernizacji

Pełnowymiarowa modernizacja uwzględniła nie tylko wykonanie nadbudowy istniejącego budynku szkoły w rejonie istniejącej kotłowni, a także wykonanie nowo projektowanych ścian działowych czy obudowę istniejącej klatki schodowej i wykończenie podłóg, ścian i sufitów wszystkich pomieszczeń, ale także rozbudowę szkoły o trzykondygnacyjny budynek, co było sporym wyzwaniem logistycznym.

Wymienione w istniejącym budynku i wykonane w nowym zostały wszystkie instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, kanalizacja sanitarna i wentylacja. Aby zapewnić budynkom ciepło zdecydowano się na przebudowę instalacji centralnego ogrzewania i ciepła technologicznego, a placówka zyskała instalację fotowoltaiczną i nowoczesny monitoring.

Istniejący budynek kontenerowy został przeniesiony i podłączony do instalacji elektrycznej jako zaplecze magazynowe dla istniejącego kompleksu boisk sportowych przy SP nr 8. Stworzo również nowy plac zabaw.

Burmistrz Stanisław Piechula wyjaśnił również kilka nieś cisłości w kwestii otoczenia szkoły, o które mieszkańcy Paniów wielokrotnie pytali urzędników. Mowa m.in. o znajdujących się obok szkoły starym budynku-ruderze, który dopiero niedawno udało się samorządowi wykupić w połowie. Jeśli uda się kupić go w całości to wówczas zostanie on wyburzony a działka włączona do terenu szkoły jako teren zielony.

Nowy chodnik przy szkole zostanie połączony z chodnikiem wzdłuż ulicy Wolności a po wyburzeniu tej rudery przy drodze planujemy wykonać tam kilka miejsc parkingowych, by było gdzie wysadzać dzieci podwożone do szkoły. Powstałe dwa nowe place zabaw, po ich ostatecznym odebraniu od wykonawców, zostaną otwarte jako ogólnodostępne. Mam nadzieję, że o oba place wszyscy razem zadbamy by jak najlepiej służyły dzieciom. Docelowo oba place będą pod monitoringiem. Plac zabaw przy szkole będzie tylko dla młodszych dzieci, gdyż jest wyposażony w urządzenia delikatniejsze – wyjaśnił na Facebooku Stanisław Piechula.

Szkoła została oficjalnie zaprezentowana podczas Festyn szkolno-sołeckiego w Paniowach w sobotę 27 sierpnia.


 

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: SP nr 8 [FB]/UM Mikołów BIP/S. Piechula i M. Handel [FB]

Komentarze (1)    dodaj »

  • jorguś

    Piechula nie wie w jakim świecie żyje bo,, rudera" jest zabytkiem i nie można jej wyburzyć, noo chyba że postąpią tak jak z gorzelnią i folwarkiem w Paniowach i zabytkowym bunkrem w Śmiłowicach. Inną sprawą jest sama szkoła w Paniowach. Paniowy się rozrosły ale ten moloch powstał jako szkoła zbiorcza by władze mogły zaoszczędzić na budowie szkół i pensjach nauczycieli w sąsiednich dzielnicach. A dzieci... Co tam dzieci, kto by się nimi przejmował, mogą dojeżdżać jak za komuny...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również