27 stycznia na swym pierwszym w tym roku posiedzeniu zebrała się Rada Powiatu Mikołowskiego. Sesja odbyła się w trybie zdalnym.
Główna ich część poświęcona była przedstawieniu sprawozdań z prac komisji branżowych Rady Powiatu, w tym informacji z realizacji rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej za rok 2020. To gremium w minionym roku odbyło dziewięć posiedzeń, w większość w trybie zdalnym.
W tym czasie Komisja Rewizyjna przeprowadziła m.in. kontrolę działalności merytorycznej i finansowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem, Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru. Zapoznała się również ze stanem zadłużenia Powiatu oraz analizowała wydatki inwestycyjne.
- Komisja Rewizyjna nie zgłosiła uwag dotyczących kontrolowanych jednostek, stwierdzając, iż przedstawione informacje jak i działalność kontrolowanych jednostek nie budzą zastrzeżeń – mówił jej przewodniczący Adam Ficek, przedstawiając obecnym treść sprawozdania.
Jeśli zaś chodzi o wnioski złożone przez Komisję Rewizyjną to dotyczyły one chociażby wyciszenia pomieszczeń Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, w których prowadzona jest terapia czy też uzupełnienie zapasów Magazynów Obrony Cywilnej w poszczególnych gminach naszego powiatu.
Na tej samem sesji radni głosowali uchwały dotyczące zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na okres 2021 do 2032 roku oraz zmian w budżecie. Także udzielenia pomocy finansowej Gminie Mikołów.
W punkcie informacje starosty, Mirosław Duży przedstawił informacje na temat pracy Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Mikołowskim, również planowanych inwestycji oraz sytuacji na rynku pracy. Dane na temat sytuacji związanej z pandemią przedstawił Bartłomiej Depta naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, zaś sekretarz Powiatu Łukasz Ryguła przedstawił wykresy dotyczące przebiegu epidemii koronawirusa w naszym powiece. Wynika z nich, że do tej pory zachorowało 3813 osób czyli niewiele ponad 3 procent populacji powiatu mikołowskiego.