Wiadomości z Mikołowa

Strajk Kobiet: Już dzisiaj w Mikołowie odbędzie się kolejna manifestacja

 • Dodano: 2020-10-27 10:15, aktualizacja: 2020-10-27 13:42

Od kilku dni przez cały kraj przetacza się fala protestów przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Już dzisiaj po raz kolejny zastrajkują mieszkanki Mikołowa.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. To pierwszy przypadek negacji wypracowanego w latach 90. XX wieku kompromisu aborcyjnego.

Wniosek rozpoznawany był na czwartkowej rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym. TK rozpoznał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska. Orzeczenie o niezgodności przepisów z konstytucją zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży [...] jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Protesty na Śląsku

Orzeczenie TK wywołało fale strajków w całej Polsce. Już w piątek w Katowicach odbył się spontaniczny protest. Był on kontynuowany również w sobotę. W niedzielę wieczorem na ulicach Katowic tłum po raz kolejny zebrał się przed Archikatedrą Chrystusa Króla, potem przeniósł się w kierunku centrum miasta, mijając lokalną siedzibę PiS.

Na Śląsku strajkowano jeszcze m.in. w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Tychach czy Dąbrowie Górniczej.

W poniedziałek strajkujący kontynuowali protest. W Katowicach protestujący sparaliżowali pojazdami rondo im. gen. Ziętka. Początkowo plan przewidywał wolną jazdę pojazdami na trasie Ikea - GH Silesia. Jednak szybko okazało się, że blokada ronda im. gen. Ziętka wystarczy do sparaliżowania ruchu drogowego w centrum Katowic. Wszystko zaczęło się o godz. 16. O godz. 19 ponownie protest przeniósł się pod Archikatedrę w Katowicach.

Protesty w Mikołowie

W ciągu ostatnich dni protesty odbyły się także w Mikołowie. Mieszkańcy zademonstrowali swój przeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ulicami miasta przeszło kilkuset protestujących, głównie kobiet. Uczestnicy najpierw zapalili znicze przed budynkiem siedziby biura poselskiego Izabeli Kloc, eurodeputowanej PIS, potem protestujący przeszli pod kościół św. Wojciecha.

Kolejny protest w naszym mieście odbędzie się we wtorek 27 października o godzinie 18:00 na rynku mikołowskim.

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • pon-pią

  Większość jak widać jest przeciwna. Przeważająca większość. Demokracja to rządy większości. Komu służy miastowy urzędnik?

 • Stówa

  Temu co każdy z PO, sobie.

 • Bobek

  Normalni obywatele powinni w końcu wziąć swoje sprawy w swoje ręce i upomnieć się o swoje prawa. Chcemy żyć normalnie a nie być szantażowani i robić wszystko pod dyktando przez jakieś mniejszości o chorych zapatrywaniach nie potrafiących się nawet normalnie wysławiać, co dopiero myśleć.

 • Aborcja dla każdego.

  Po co się poświęcać dla niepełnosprawnego dziecka? Lepiej ten czas przeznaczyć dla siebie. Spotkania z przyjaciółmi. Robienie kariery.. Takie czasochłonne dziecko to balast. Zbędny balast. Aborcja to jest to. Zwłaszcza jak jesteśmy światli (nie jemy mięsa, bo żal nam krówki) i nowocześni (ja, tylko ja, i moje, tylko moje...). A co jak dziecko urodzi się zdrowe, tylko nie będzie chcieć uczę[...] na balet od drugiego roku życia. Brać lekcji gry na wiolonczeli, albo być drugim Lewandowskim...? Cóż, skoro nie spełnia naszych oczekiwań (jak nie spełnia ich dziecko z zespołem Downa...) - no, na to też jest światłe i nowoczesne rozwiązanie - eutanazja. Albo jak będzie grube, w okularach, i najgorsze - rude. Tak więc: róbta co chceta, Bo wy tacy nowocześni jesteście... Zasady, kultura, zdrowy rozsądek? A komu to potrzebne, dziś liczę się wyłącznie moje JA!

  • Aborcja dla każdego.
   2020-10-28 14:29
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Bella

  8/10 mezczyn opuszcza swoje niepłełnosprawne dzieci ! Debilu !

 • leżec & pachnieć

  Oddaj swoje organy potrzebującym. Nie zatruwaj sobą tego świata dłużej. Może chociaż w ten sposób zrobisz coś raz dobrego w swoim prostym i nieskomplikowanym życiu.

 • hanris

  mosz recht mogli wyskrobac biedronia i wielu innych dewiantów nieproduktywnych z odchyłami psychicznymi...mysle ze po takiej akcji "geszefciaz" z narodu mojzeszowego owsik bedzie musiał szukac innej roboty niz nabieranie ludzi na chore dzieci....

 • otto skorcene

  trzeba dbac o czystosc rasowa białej europejskiej rasy szczegolnie aryjskiej w dobie inwazji malp z afryki czy bezowych muslimów....nie moze byc defektów.....

 • jorguś

  Brawo nasze kobitki, nie dajcie się. Zastanawiam się tylko gdzie wsparcie że strony mężczyzn. W JEDNOŚCI SIŁA, tylko gdy do kobiet dołączą inni np rolnicy czy górnicy to protest ma szansę powodzenia. Czas władzy przypomnieć na czym polega demokracja...

 • jorguś

  Nie podoba się wam mój komentarz? Wolicie rodziny wychowujące za najniższą krajową upośledzone i niepełnosprawne dzieci? Wolicie matki skazane do końca życia na opiekę 24 godz na dobę nad takimi dziećmi? Co państwo ma dla takich matek i dzieci, jaką pomoc mają? Co czeka te dzieci po śmierci rodziców- stanowiące obraz biedy i rozpaczy Ośrodki dla niepełnosprawnych... Czy Wy, wszyscy oburzeni moim komentarzem jesteście wystarczająco tolerancyjni wobec osób niepełnosprawnych, czy jesteście w stanie nieść im pomoc? Póki jest dobrze to jest dobrze (powiedzmy) a co będzie z tymi ludźmi w razie klęski żywiołowej czy wojny, kto się o nich zatroszczy, kto na własnych plecach wyniesie ich np z płonącego domu? Ja wiem -NIKT Z WAS!

 • Pułkownik M.

  Albo jak spadnie na ziemię asteroida... Tak, masz rację, takie dziecko wymaga szczególnego poświęcenia i czasu. A przecież trzeba spotkać się z przyjaciółmi, zjeść vege burgera, podyskutować na temat złego losu zwierząt hodowlanych i umówić się na kolejną partyjkę golfa...

 • HerrKules

  Jest jeszcze coś takiego jak eutanazja.Pomogłem?

 • jorg

  Demokracja jest przy wyborach a nie na ulicy Matole :)

 • jorguś

  Pozwól że poprawię-demokracja jest na papierze a nie w rzeczywistości. Wybory-przecież to jedno oszustwo, inaczej Piechula nie byłby burmistrzem a w Sejmie i Senacie nie siedzieli by wciąż ci sami ludzie od,, upadku komuny ". Zamieniają się tylko stołkami i partyjka i. Taki L Miller był tam jeszcze za PRLu, tyle że teraz go schowali w Brukseli.

 • Pedro

  100% racji. Ale leming tego nie pojmie. To dla nich jak zadania z tekstem - "gupie jakiś takie".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.