Nadeszła Środa Popielcowa, która rozpoczyna oficjalnie tegoroczny Wielki Post. To okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych, czyli Wielkanocy.
Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. Episkopat przypomina, że w tym dniu zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).
W Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie Msze Święte Popielcowe będą sprawowane w godzinach 6.30, 8.00, 15.00, 16,30 i 18.00.
Wyjątkowo w Środę Popielcową nie będzie nabożeństwa do Matki Bożej Mikołowskiej. Mszę świętą w intencji rodzin, które w minionym tygodniu przyjęły obraz Matki Bożej odprawimy o godz. 18.00. Kolekta w Środę Popielcową zostanie przeznaczona na dzieła charytatywne w Kościele” – informują księża na Facebooku.
W Parafii NMP Matki Zbawiciela w Mikołowie Msze Święte odbędą się o 8.00, 9.30, 17.00 i 19.00, a dzięki stałej transmisji online mogą w nich uczestniczyć wszyscy chętni wierni.
W Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ś. Jana w Mikołowie nabożeństwo Słowa i Komunii Świętej odbędzie się o godz. 17.00.
We wszystkich kościołach na terenie Mikołowa nabożeństwa odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego, z ograniczeniem liczby wiernych uczestniczących w Mszy Świętej włącznie.
Popielec 2021 będzie odbiegał od tradycji. Powodem zalecenia sanitarne
Jak poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej, w tym roku obrzędy Środy Popielcowej będą odbiegać od tradycji.
Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą szczegółów obrzędu nałożenia popiołu w okresie pandemii.
Zgodnie z nią kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, podczas zwracania się do wiernych ma wypowiedzieć formułę z Mszału Rzymskiego tylko raz do wszystkich zgromadzonych: «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» lub «Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz»".
Następnie wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. Obrzęd posypania głów popiołem ma miejsce w standardowy sposób, jednak kapłani zostali zobowiązani do wzięcia popiołu i posypania głowy każdego w milczeniu, nic nie mówiąc.