W czasach, gdy większość naszych transakcji odbywa się online, cyberprzestępcy znajdują coraz to nowsze metody, aby wykorzystać naszą nieuwagę. Ostatnio coraz większym problemem staje się smishing, czyli oszustwa realizowane za pomocą fałszywych wiadomości SMS, na które nabrała się pani Jadwiga, tracąc oszczędności życia.
Oszustwa na SMS - nowa taktyka przestępców
Smishing – metodę tę wykorzystują oszuści, aby wyciągnąć od nas dane osobowe i pieniądze. Wysyłają wiadomości z prośbą o pilne opłacenie zaległych rachunków lub innych zobowiązań finansowych, dołączając linki prowadzące do fałszywych stron bankowych.
"Zapłać teraz, albo wyłączymy prąd" – takie lub podobne komunikaty mogą przyprawić o szybsze bicie serca, skłaniając do pochopnych działań. To właśnie na tym grają oszuści. Pani Jadwiga, pod wpływem strachu o wyłączenie prądu, kliknęła w link i zalogowała się na stronie, która okazała się być fałszywa.
Jak rozpoznać i zabezpieczyć się przed smishingiem?
Związek Banków Polskich oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa podkreślają: nigdy nie reaguj na wiadomości SMS z prośbą o wpłaty bez wcześniejszej weryfikacji. Przestępcy często podają się za instytucje zaufania publicznego, takie jak banki czy dostawcy energii.
- Najedź myszką na link – sprawdź, czy adres URL jest zgodny z adresem, który zwykle używa twoja instytucja finansowa.
- Nie wpisuj danych logowania w odpowiedzi na SMS – banki nigdy nie proszą o takie informacje drogą wiadomości tekstowej.
- Kontaktuj się z infolinią banku – jeśli masz wątpliwości, zawsze skontaktuj się bezpośrednio z bankiem, używając oficjalnego numeru telefonu.
Edukacja cyfrowa w obronie przed cyberzagrożeniami
W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl edukacyjnych filmów. Można się z nich dowiedzieć, jak unikać pułapek cyfrowego świata i jak chronić swoje dane oraz środki finansowe przed cyberprzestępcami.
Apel organizacji: Bądź czujny!
Wirtualna przestrzeń oferuje wiele możliwości, ale jest także pełna zagrożeń. Policja i Związek Banków Polskich apelują, aby zawsze zachować ostrożność i nie ulegać pośpiechu, który może kosztować nas utratę danych lub pieniędzy.