Wiadomości z Mikołowa

Ślubne zwyczaje mikołowian w Miejskiej Placówce Muzealnej

  • Dodano: 2017-02-23 13:00, aktualizacja: 2017-02-23 22:20

Dyrekcja placówki zaprasza mieszkańców do podzielenia się fotografiami i wspomnieniami ze ślubów zawartych w Mikołowie.

Mikołowskie Towarzystwo Historyczne i Miejska Placówka Muzealna ruszają z nowym projektem. Obie instytucje postanowiły stworzyć wystawę w formie mikołowskiego albumu ślubnego, zawierającego fotografie i wspomnienia dotyczące zawierania małżeństw na Górnym Śląsku.

Wystawa jest pomysłem Bronisławy Jeske-Cybulskiej, prezes Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. MTH i Muzeum zapraszają do udziału w projekcie mikołowian, chętnych do podzielenia się z zdjęciami i opowieściami o ślubie swoim, rodziców, dziadków, dalszych krewnych. Pracownicy miejskiego muzeum będą zbierać zdjęcia ślubne, aby wykonać ich skany oraz rejestrować wspomnienia od tych najdawniejszych po koniec lat 80. XX wieku.

Zgodnie z informacjami Wojciecha Szwieca z MPM:

– Interesuje nas, jak Mikołowianie i Ślązacy obchodzili te uroczystości, jak wyglądały "zolyty" naszych przodków, jak ubierali się do ślubu i jakie obyczaje temu towarzyszyły. Chcemy zebrać wspomnienia osób starszych, które przechowują pamięć i opowieści jeszcze swoich rodziców, chcemy też przyjrzeć się czasom bardziej współczesnym, jak podobne imprezy wyglądały w latach 70tych i w latach 80 tych XX wieku.

Koordynatorem projektu jest Barbara Sznober. Fotografie można przekazywać do skanu w siedzibie Miejskiej Placówki Muzealnej przy ul. Miarki 15 (Biały Domek).

Komentarze (2)    dodaj »

  • gość

    Dyrektor MPM! Kto pisze takie bzdury! W Urzędzie Miasta nie ma takich stanowisk - o tym pisząca ten tekst powinna wiedzieć.

  • gość

    Nie ma takiego stanowiska jak dyrektor MPM! MPM jest częścią składową Urzędu Miasta.Autorka powinna o tym wiedzieć i nie pisać bzdur!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.