Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Skażona woda w Wyrach? RPWiK nie ma wątpliwości

  • Dodano: 2018-01-05 12:15, aktualizacja: 2018-04-06 15:59

Mieszkańcy Wyr mają się czym martwić. Z końcem 2017 roku tyskie wodociągi, które zaopatrują okoliczne gminy wydały negatywną opinię w sprawie jakości wody w studiach głębinowych. Sprawa nie dotyczy tylko Wyr.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach nie pozostawia złudzeń mieszkańcom Wyr, ale także pszczyńskiego Kobióra co do jakości wody w studiach głębinowych. Wielu wyrzan wciąż korzysta z tego typu rozwiązań zapewniających stały pobór z ujęć wód podziemnych. Jak poinformowały władze spółki:

Na terenie gminy Wyry dokonano pomiaru jakości wody z niektórych studni głębinowych. W jego efekcie stwierdzono znaczące przekroczenie norm określających właściwą jakość wody (w zakresie odczynu pH, zawartości manganu i azotanów – w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie) oraz parametrów mikrobiologicznych. W przypadku długotrwałego spożywania wody niespełniającej wymagań stawianych wodzie pitnej (a taka sytuacja ma dzisiaj miejsce), może dojść do poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Właściwym rozwiązaniem sytuacji są przyłącza kanalizacyjne i podpięcie się do sieci gminnej, zapewniającej potwierdzaną regularnie przeprowadzanymi badaniami czystą wodę.

RPWiK Tychy S.A. zachęca wszystkich Państwa korzystających z wody głębinowej, do rozważenia możliwości poboru wody z sieci gminnej, znajdującej się pod ciągłym nadzorem sanitarnym.

Gmina sukcesywnie prowadzi prace związane z tworzeniem sieci kanalizacji ciśnieniowej na całym terenie Wyr i Gostyni. 3 stycznia ratusz rozpisał przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej w Gostyni na ulicy Miarowej wraz z przebudową sieci wodociągowej na ulicy Miarowej i Pszczyńskiej. Na stworzenie sieci wodociągów w Gostyni, która obejmuje – oprócz wspomnianych ulic – także Rybnicką, Leśną i Akacjową gmina uzyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 4 mln złotych dofinansowania. Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,57 mln złotych.

Najnowsze informacje z Mikołowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Krzysztof WT

    artykuł nierzetelny.Budowana przez Gminę jest sieć kanalizacji SANITARNEJ nie wodociągowej :)))) Nie wiem czy ktoś chciałby pić swoje odchody jak wynika z tego artykułu :) Poza tym Gmina Wyry nie ma "Ratusza :D.Pani Joanno proszę zweryfikować informację i nieco dogłębniej rozpoznać temat zanim da go Pani do publikacji

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.