Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Skażona woda w Wyrach? RPWiK nie ma wątpliwości

  • Dodano: 2018-01-05 12:15, aktualizacja: 2018-04-06 15:59

Mieszkańcy Wyr mają się czym martwić. Z końcem 2017 roku tyskie wodociągi, które zaopatrują okoliczne gminy wydały negatywną opinię w sprawie jakości wody w studiach głębinowych. Sprawa nie dotyczy tylko Wyr.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach nie pozostawia złudzeń mieszkańcom Wyr, ale także pszczyńskiego Kobióra co do jakości wody w studiach głębinowych. Wielu wyrzan wciąż korzysta z tego typu rozwiązań zapewniających stały pobór z ujęć wód podziemnych. Jak poinformowały władze spółki:

Na terenie gminy Wyry dokonano pomiaru jakości wody z niektórych studni głębinowych. W jego efekcie stwierdzono znaczące przekroczenie norm określających właściwą jakość wody (w zakresie odczynu pH, zawartości manganu i azotanów – w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie) oraz parametrów mikrobiologicznych. W przypadku długotrwałego spożywania wody niespełniającej wymagań stawianych wodzie pitnej (a taka sytuacja ma dzisiaj miejsce), może dojść do poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Właściwym rozwiązaniem sytuacji są przyłącza kanalizacyjne i podpięcie się do sieci gminnej, zapewniającej potwierdzaną regularnie przeprowadzanymi badaniami czystą wodę.

RPWiK Tychy S.A. zachęca wszystkich Państwa korzystających z wody głębinowej, do rozważenia możliwości poboru wody z sieci gminnej, znajdującej się pod ciągłym nadzorem sanitarnym.

Gmina sukcesywnie prowadzi prace związane z tworzeniem sieci kanalizacji ciśnieniowej na całym terenie Wyr i Gostyni. 3 stycznia ratusz rozpisał przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej w Gostyni na ulicy Miarowej wraz z przebudową sieci wodociągowej na ulicy Miarowej i Pszczyńskiej. Na stworzenie sieci wodociągów w Gostyni, która obejmuje – oprócz wspomnianych ulic – także Rybnicką, Leśną i Akacjową gmina uzyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 4 mln złotych dofinansowania. Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,57 mln złotych.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Krzysztof WT

    artykuł nierzetelny.Budowana przez Gminę jest sieć kanalizacji SANITARNEJ nie wodociągowej :)))) Nie wiem czy ktoś chciałby pić swoje odchody jak wynika z tego artykułu :) Poza tym Gmina Wyry nie ma "Ratusza :D.Pani Joanno proszę zweryfikować informację i nieco dogłębniej rozpoznać temat zanim da go Pani do publikacji

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.