W czwartek, 19 kwietnia odbyło się 25. posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego ds. oceny eksploatacji górniczej pod terenami gminy Mikołów.
Rozmowom przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, Roman Sus. W obradach zorganizowanych w Urzędzie Miasta wziął udział burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula i przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, Urzędu Miasta Mikołów, Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Polskiej Grupy Górniczej S.A. i kopalń: „Ruda”, „Bolesław Śmiały”, „Makoszowy”, „Budryk”, „Wujek” i „Śląsk”.
Zebrani omówili realizację czterech uchwał podjętych na poprzednim posiedzeniu zespołu. Dyrektor Oddziału KWK „Ruda” Ruch Bielszowice przedstawił postęp robót hydrotechnicznych prowadzonych od kilku lat w Borowej Wsi, a także poinformował zebranych o przebudowie wjazdu z ulicy Polnej na ulicę Gliwicką w sołectwie.
Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A. w Katowicach poinformowali o stopniu zaawansowania prac mających na celu uzyskanie koncesji do eksploatacji złoża Śmiłowice. Mikołowscy samorządowcy przypomnieli, że lokalna społeczność żywo interesuje się planowaną realizacją przedsięwzięcia „Wydobywanie kopalin: węgla kamiennego i metanu ze złoża „Śmiłowice”. Już w 2015 roku przedstawiciele Rad Sołeckich wyrazili zaniepokojenie w związku z planowaną eksploatacją złoża. Ich zdaniem wydobycie nie powinno mieć miejsca, ze względu na ewentualne zagrożenia dla mieszkańców, na terenie i tak mocno zdegradowanym przez górnictwo.
Później trwały rozmowy dotyczące wstrząsów wysokoenergetycznych, które generuje obszar górniczy kopalni „Budryk”. Problem dotyczy budynków od nr 2 do nr 14 przy ulicy Spyry w Bujakowie. Przedstawiciele Urzędu Miasta przypomnieli o niepokoju mieszkańców sołectwa, którzy często odczuwają wstrząsy powodowane eksploatacją górniczą.
W dalszej części posiedzenia władze kopalń „Ruda”, „Bolesław Śmiały” i „Budryk” przedstawiły stopień eksploatacji górniczej za IV kwartał 2017 roku i I kwartał 2018, a także projektowane wydobycie w II i III kwartale tego roku. Przedstawiciele kopalń przedstawiły również oddziaływanie tej eksploatacji na powierzchnię terenu i formę usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.
Kopalnia „Wujek” przedstawiła informację w wymienionym zakresie za IV kwartale 2017 roku. Przedstawiciele kopalń „Makoszowy” i „Śląsk” poinformowali o aktualnym stanie likwidacji zakładów górniczych, a także realizacji napraw szkód górniczych w granicach gminy Mikołów.