W niektórych przypadkach transport ponadgabarytowy wymaga zaangażowania pilota, który odgrywa kluczową rolę w bezpiecznym i sprawnym przewozie dużych ładunków. Jakie jest jego zadanie i dlaczego jego rola jest tak istotna? Kiedy posiadanie pilota jest obowiązkowe? Jak wygląda praca pilota ładunku ponadgabarytowego i jak przebiega taki transport? Wyjaśniamy!
Czym zajmuje się pilot transportów ponadgabarytowych?
Pilot to osoba odpowiedzialna za bezpieczne i sprawne poprowadzenie pojazdów przewożących ładunki ponadgabarytowe o nietypowych wymiarach i masie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja transportu drogowego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń dla innych uczestników ruchu. Odpowiada za sprawdzenie trasy przed transportem, aby zidentyfikować potencjalne przeszkody infrastrukturalne, a już podczas jazdy pozostaje w stałym kontakcie z kierowcą i służbami drogowymi, aby szybko i na bieżąco przekazywać informacje. Zadaniem pilota jest również zadbanie o przestrzeganie przepisów i zezwoleń z zakresu prowadzenia transportu ponadgabarytowego.
Kiedy pilotaż jest obowiązkowy?
Nie każdy transport ponadgabarytowy wymaga pilotażu. Obecność pilota jest konieczna, jeżeli pojazd z ładunkiem przekroczy:
-
23 m długości,
-
3,2 m szerokości,
-
4,5 m wysokości
-
Lub masę całkowitą 60 ton.
Jeżeli wymiary te będą jeszcze większe, tj. powyżej 30 m długości, 3,6 m szerokości, 4,7 m wysokości i masie całkowitej powyżej 80 ton, wówczas prawo wymaga obecności dwóch pilotów.
Jak przebiega pilotaż?
Pilotaż transportu ponadgabarytowego to logistycznie zaawansowany proces, wymagający niezwykłej precyzji. Przed wyruszeniem w drogę, należy dokładnie zaplanować trasę i przeanalizować ją pod kątem barier infrastrukturalnych w postaci mostów czy wiaduktów, a także zaplanować ewentualne objazdy. Konieczne jest także uzyskanie wymaganych przez prawo zezwoleń, na przykład od zarządców dróg czy urzędów transportowych. Po przygotowaniu transportu konwój może wyruszać w drogę. Pilot bądź piloci (w zależności od wymiarów ładunku) poruszają się pojazdami wyposażonymi w sygnalizację świetlną, oznaczenia dla innych uczestników ruchu oraz sprzęt umożliwiający kontaktowanie się z kierowcą przewożącym ładunek. Pilot ostrzega kierowców i zwraca ich uwagę na potencjalne zagrożenia związane z przejazdem wyjątkowo dużego pojazdu. W przypadku szczególnie dużych ładunków firmy transportowe korzystają również z eskorty policji.
Po dotarciu na miejsce docelowe i bezpiecznym rozładowaniu ładunku, sporządzana jest dokumentacja z przebiegu całego transportu, w której uwzględnia się również utrudnienia, jeżeli te się pojawiły.
Jeżeli masz do przewiezienia wyjątkowo duży ładunek, zdaj się na pomoc profesjonalistów! Przykładem profesjonalizmu jest firma ZTE, zajmującą się organizacją transportu ponadgabarytowego drogą lądową, powietrzną lub morską. Każdy klient może liczyć na indywidualne podejście, dopasowanie optymalnej trasy i bezpieczne dostarczenie ładunku do miejsca docelowego!